,,Německo si hraje s ohněm." Obří demonstrace: Jak to bylo doopravdy

31.08.2020 9:37

I během neděle v Berlíně pokračovaly demonstrace proti koronavirovým opatřením a opět zasahovala policie. Ta již v sobotu rozehnala několikatisícové protesty, jejichž účast se odhaduje až na 38 tisíc lidí. Přítomní kromě kritiky restrikcí ohledně koronaviru vyjádřili nespokojenost v rámci politiky kancléřky Angely Merkelové. Přestože mnohá média označila demonstrace za krajně pravicové, někteří pozorovatelé včetně deníku Die Welt uvedli, že tomu tak nebylo a přítomní extremisté byli značně v menšině. „Německo si hraje s ohněm,“ zaznělo v narážce na rozehnání přítomných policií od prezidenta stomatologické komory Romana Šmuclera. Padla slova o „ztraceném nevzdělanci“.

,,Německo si hraje s ohněm." Obří demonstrace: Jak to bylo doopravdy
Foto: Repro Twitter @Bini_Guttmann
Popisek: Demonstrace proti koronavirovým opatřením v Berlíně

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17497 lidí
V neděli se demonstranti srocovali kolem budovy Reichstagu a v přilehlém lesoparku Tiergarten až k protnutí komunikací u vítězného sloupu, přičemž schválená demonstrace měla být pouze na bulváru Unter den Linden. Policie odhadem 2 tisíce lidí vyzvala k odchodu a proti těm, kteří neuposlechli, zasáhla.

Den před tím se na stejném místě konala shromáždění, na něž přišlo podle odhadů ARD až 38 tisíc lidí. Demonstranti procházeli centrem Berlína, načež je začali rozhánět pořádkové síly.

Agentura DPA tvrdí, že důvodem zásahů bylo násilí mezi policií a „krajně pravicovými aktivisty“, kteří se dostali příliš blízko německému parlamentu.

Šokovaný z protestů byl rovněž německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Dle něj bylo proniknutí protestujících do blízkosti Reichstagu „netolerovatelným útokem na srdce naší demokracie.“ „Budova Říšského sněmu je působištěm našeho parlamentu, a tím i symbolickým centrem naší svobodné demokracie,“ dodal.

Nespokojenost však přítomní vyjádřili nejen vůči restriktivním opatřením, byla cítit i vůči kancléřce Angele Merkelové. Nedaleko bulváru Unter den Linden si tábor zřídili farmáři nespokojení s agrární politikou, hned vedle pochodovala skupina lidí, která se transparentem dožadovala odchodu kancléřky Angely Merkelové. Na pódiu pak zazněla výzva k její rezignaci.

Kromě okolí Reichstagu policie zasahovala i poblíž Braniborské brány, když mnoho účastníků odmítlo nosit masky nebo respektovat sociálně-distanční pravidla.

Na protest dle fotografií přišli lidé z různých skupin. V davu se objevovaly vlajky Německa, Spojených států či Ruska, zástavy někdejší Německé říše i duhové vlajky tolerance. Někteří účastníci měli mít trička nebo vlajky se symboly typickými pro německou krajní pravici. Jak však některá média včetně deníku Die Welt uvádějí, tak podle pozorovatelů byli extremisté v menšině.

Celkově policie pozatýkala odhadem 200 až 300 lidí.

Přítomné přijel podpořit i synovec bývalého amerického prezidenta Robert F. Kennedy Jr. a na konferenci před akcí vyjádřil obavy před ovládáním veřejnosti skrze strach a před tím, že se bude vakcína proti koronaviru „zkoušet“ na lidech. „Vždyť to dělali nacisté v koncentrácích! Tehdy testovali vakcíny na Romech a na židech,“ varoval den před vrcholem demonstrací.

Dav přišel podpořit i osobně k vítěznému sloupu.

Den před tím, než se před sídlem kancléřky Merkelové protestovalo, varovala, že koronavirová krize se zhorší, než se zlepší. Rovněž vyzvala Němce, aby upustili od nepodstatného cestování do oblastí s vážnými propuknutími koronavirů.

Spolkové země se po jednání zástupců s kancléřkou dohodly na společném postupu při udělování jednotné pokuty padesáti eur pro ty, kteří odmítají nosit roušku. Současně na možný konec karantény pro ty, kteří se vracejí z vysoce rizikových oblastí s negativním testem z pátého dne. Významné události, při nichž nelze splnit požadavky ochrany proti rozšiřování nákazy, by v zásadě měly zůstat zakázány až do konce roku.

Merkelová zdůraznila, že navzdory všem regionálním rozdílům se ukázala prospěšná společná koncepce. „Chceme, aby byl náš zdravotní systém v pandemii jednotně silný v důsledku každodenního zvýšení nových infekcí, které právě nyní v letních měsících bereme velmi vážně.“ Pouze u domácích soukromých oslav nebylo dosaženo dohody o jednotném limitu pro počet možných účastníků. Kancléřka poukázala, že v různých spolkových zemích existují velmi odlišné představy, které se „nepodařilo sblížit“. Podle kancléřky to však není dramatické, protože se v současné době dějí mimo uzavřené prostory venku.

V Česku si masových protestů povšiml i šéf stomatologické komory Roman Šmucler. „Demonstrace v Berlíně proti maskám ukončena policií, neboť lidé neměli masky. Teď je otázka, zda odejdou v klidu domů. Kdybych chtěl vytočit lidi, aby něco zlého udělali, udělal bych to takhle. Nechat je sjet ze spousty míst a pak to zakázat. Je šance, že se naštvou a uděláme z nich ‚svoloč‘. Hra s ohněm. Ale třeba to bude v klidu,“ komentoval v průběhu sobotní akce.

Na příspěvek jedné české účastnice protestu připojil, že si „Německo si hraje s ohněm“. „Chce ukázat, že jste tam samí pomýlení a že něco zapálíte atd... Tak ať se Vám nic nestane!“ popřál.

Za svůj výrok o ohni od některých komentujících příliš pochopení nezískal. „Jako ‚Německo si hraje s ohněm. Chce ukázat, že jste tam samí pomýlení a že něco zapálíte atd... Tak ať se Vám nic nestane!‘ od vysokoškolsky vzdělaného člověka bych takovéto řeči na úrovni parlamentních listů nečekal...“ zarmotil se Jakub Sobotka.

Šmucler jej na to ujistil, že by s ním raději neměl „ztrácet čas“. „Já čtu i Parlamentní listy – já jsem ztracený nevzdělanec. Neztrácejte se mnou čas!“ zaznělo na to od stomatologa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …