„Nepřátelský živel.“ Jarek Nohavica mezinárodně. A bojovně

29.03.2022 7:12

Rušení koncertů Jaromíra Nohavici nepotkalo jen Česko, ale také Polsko. Včera s ním právě o tomto tématu vyšel rozhovor v polské Gazetě Wyborcze. V něm Nohavica Polákům sdělil, že Puškinova medaile se uděluje už od dob Jelcinových, tedy to není „Putinův metál“. Že mu zrušili koncerty bere na vědomí. „Pravda je, že tak rozhodli pod vlivem nepravdivých informací. Ale Poláci milují i nenávidí naplno...“ dodal a poznamenal, že i v Česku je pro některé „nepřátelský živel“.

„Nepřátelský živel.“ Jarek Nohavica mezinárodně. A bojovně
Foto: 4press.cz
Popisek: Jaromír Nohavica

Anketa

Má Markéta Pekarová Adamová vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 34524 lidí
Jako už v několika rozhovorech se Jaromír Nohavica jasně vymezil, že není a nikdy nebyl podporovatelem Vladimira Putina a je rozhodně proti válce na Ukrajině. „Je mi líto, že v Polsku se mluví jenom o mé Puškinově medaili,“ řekl pro katovickou Wyborczu a i zde dodal, že medaile je za to, že mnoho let překládá a zpívá písně Bulata Okudžavy a Vladimira Vysockého.

„To není metál od Putina. To je vyznamenání Ruské federace, které se uděleje od dob prezidenta Jelcina,“ vysvětlil a dodal, že ho obdržely tisíce Evropanů. Doplnil, že předání bylo velice prosté, byl pozván do Kremlu, obdržel medaili, a to bylo všechno. Pak si prohlédl Moskvu, prošel se po Arbatu a vrátil se domů.

Že mu byly v Polsku zrušeny koncerty vzal na vědomí s tím, že tak rozhodli organizátoři. „Pravda je, že tak rozhodli pod vlivem nepravdivých informací. Ale Poláci milují i nenávidí naplno...“ uvedl. Reportérka se zeptala, co si myslí o tom, že to může být konec jeho popularity v Polsku. Nohavica odvětil, že ten, kdo si ho chce poslechnout, ví, kde ho hledat. „Bydlíme na dvou stranách jedné řeky,“ popsal poeticky blízkost Polska a Česka.

Doplnil, že Ukrajincům pomáhá, jak může, například charitativními koncerty. „Svůj byt, který mám v Praze, protože tam nechci spát v hotelu, jsem dal k dispozici svým přátelům na Ukrajině. Takže teď budu spát po hotelích, ale co už...“ pravil.

A v koncertování pokračuje. „Pravda, v Olomouci a Uherském Brodě se rozhodli, že jsem ‚nepřátelský živel‘ a že mě tam nechtějí, ale jiné koncerty jsou bez problémů,“ vzpomenul na koncerty zrušené ze stejného důvodu jako v Polsku. Ale stále má v Ostravě svůj klub Heligonka, kde chce hrát tak dlouho, dokud bude co.

Doufá, že i díky rozhovoru ve Wyborcze se Poláci dozvědí, že není podporovatel Putina, i když tuší, že bude chvíli trvat, než se k nim tato zpráva dostane. Smutně poznamenal, že hluší stejně neslyší a že hluchých je na světě mnoho.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…