„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

09.04.2020 16:50

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr obrany Sergej Šojgu v dopise, který jako první zveřejnila Komunistická strana Slovenska na svých stránkách. Rusové tak vyjádřili požadavek, že by chtěli získat sochu maršála Koněva. "Nemůžeme vydat to, co není naše. Není to válečný hrob," sdělil ParlamentnímListům.cz tiskový mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha Koněva, ještě na svém místě

"Toto je dopis ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu ministrovi obrany České republiky Lubomíru Metnarovi. Uveřejňujeme ho v plném znění, aby naše veřejnost věděla, o čem ji veřejnoprávní a soukromá mainstreamová média v České a Slovenské republice cíleně z propagandistických a rusofóbních důvodů neinformují," napsali na stránkách Komunistické strany Slovenska tamní komunisté. A co je obsahem dopisu?

Dopis generála Šojgu

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34281 lidí
V roce 2012 se armádní generál Sergej Šojgu a člen strany Jednotné Rusko stal ruským ministrem obrany. V dopise adresovaném českému ministru obrany Lubomíru Metnarovi píše: "Pane ministře, nemohu nevyjádřit politování nad konáním samosprávy městské části Prahy 6, která v předvečer 75. výročí vítězství nad německým nacismem odstranila památník hrdiny a osvoboditele Evropy a samotné Prahy od nacistů, maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. V roce 1945 maršálem Koněvem brilantně vedená vojenská operace osvobození Prahy před nacisty zachránila životy stotisíců Čechů a osvobodila miliony vašich spoluobčanů od nacistického jařma."

Dále se v dopise píše: "Naše země zaplatila za osvobození Evropy od nacismu obrovskou cenu. Jen během pražské strategické operace zemřelo a bylo zraněno více na padesát tisíc našich otců a dědů, kteří bojovali za svobodu a nezávislost českého lidu. Nemůžeme zůstat lhostejnými ke zbourání pomníku maršále I. Koněva. Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci. Čekáme od vás informace o místě a čase jeho odevzdání. Jestliže řešení tohoto problému vyžaduje finanční náklady, jsme připraveni je uhradit v plné výši."

Stanovisko z ministerstva

Ředitel odboru komunikace ministerstva obrany a jeho tiskový mluvčí Jan Pejšek na to konto pro ParlamentníListy.cz sdělil: "Ano, ten dopis jsme obdrželi a samozřejmě, že na něj připravíme reakci. Pak ji pošleme ruské straně dříve, než bude věc medializována."

Nicméně, jak Pejšek naznačil, věc je jasná. Ruský ministr obrany Šojgu neposlal dopis na správnou instituci. "Ta socha není naše a proto nebudeme schopni vyjít ruské straně vstříc. Nemůžeme vydat to, co není naše. Nejde o válečný hrob a pomník je stále v majetku Prahy 6."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…