„On to umí. Jediný. Nad 15%.“ Okamuro, slav: Tato žena se tě bojí

16.06.2021 9:21

Obavy z kampaně SPD s levnými potravinami jsou stále přítomné. Dnes je vyjádřila novinářka Apolena Rychlíková z A2larmu, proslulá svou prací na reportáži o Dominiku Ferim. Podle ní se „markeťák české krajní pravice“ trefil dokonale, kampaň zabere a Okamurovo hnutí překoná 15 %. Ceny totiž zajímají každého a o dvojí kvalitě všichni vědí. Že to Okamura nemyslí upřímně prý nikomu vadit nebude. Rychlíková si stěžuje, že ostatní strany mu vyklidily prostor, a už vidí ohrožení demokracie.

„On to umí. Jediný. Nad 15%.“ Okamuro, slav: Tato žena se tě bojí
Foto: Repro SPD.cz
Popisek: Kampaň SPD v roce 2021

Kampaň SPD, založená na kamionu a jarmarku s levnějšími potravinami, než jsou v supermarketech, zaujala už při svém startu. Jako geniální ji ocenil např. moderátor Reflexu Čestmír Strakatý a jako výtečně zahranou ji vidí i Pavel Novotný z ODS.

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8866 lidí
Nyní Okamuru s obavami chválí i Apolena Rychlíková z A2larmu. Tedy jeho schopnosti, jeho cíle ne. Podle ní kampaň rychle dospěla do stádia tzv. závodu ke dnu. „Babiš vytáhl obligátní téma migrace, stoupající Šlachtova Přísaha začala brnkat na antiromskou strunu a Piráti a STAN jsou důsledkem neustálého nálepkování v absolutní křeči. Namísto nastolování vlastní agendy jen odráží útoky, snaží se lovit mezi voliči koalice Spolu a urputně se pokouší přesvědčit společnost, že jsou dnes prakticky napravo od ODS,“ kritizuje vládu i opozici Rychlíková. Do předsedy ODS si kopla kvůli řečem o nošení saka, o ČSSD ani mluvit nechtěla a i komunisté podle ní budou rádi za pár mandátů.

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8866 lidí

„Pak je tu Tomio Okamura, který prostě mezitím koná,“ shledává Rychlíková. Letáky SPD jsou podle ní obdobou řetězových mailů. To, že jsou ceny podstřelené a žádný český pěstitel nebo výrobce na nich nemůže vydělat, považuje novinářka za nepodstatný marketingový detail, protože to, o co Okamurovi prý jde, je posilovat protiunijní nálady svých voličů přes pochopitelné téma. Navíc se sázka na potraviny a odpor k cizím supermarketům podle Rychlíkové musí vyplatit, protože jsou to právě potraviny spolu s cenou bydlení, které při covidové krizi rostly nejrychleji. A navíc je v Česku všeobecně známo, že potraviny prodávané v Česku a například v Německu nejsou stejně kvalitní. Což vadí i jinak prounijním voličům. „V tom se Okamura, markeťák české krajní pravice, trefil dokonale,“ hodnotí Apolena Rychlíková.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jak připomíná, zdražení dopadá právě na ty nejslabší, pro které se situace během covidu zhoršila nejvíce, například v důsledku výpadků příjmů nebo úbytkem pracovních příležitostí. Ti dnes dle Rychlíkové tvoří podstatnou část uživatelů potravinových bank a právě na ně prý Okamura a SPD cílí. Říká, že tuto voličskou skupinu „nechala demokratická opozice ve svých kampaních bez povšimnutí, což prý dává smysl u ‚pravicové‘ koalice SPOLU, ale u dalších stran ne. A navíc, podle Rychlíkové je nevšímání si těchto lidí doslova nebezpečné pro demokracii.

Novinářka vidí u Okamury potenciál překonat hranici 15 %, zvláště pokud se mu podaří přilákat nevoliče. Že by měl předseda SPD skutečný zájem o chudé, tomu Rychlíková nevěří. Ale předstírá ho podle jejího názoru dokonale, zvláště díky výjezdům do regionů. Jak novinářka upozorňuje, nereálnost slibů Tomia Okamury lidem nevadí. Nereálné jsou totiž i sliby ostatních stran.

„Agresivního Okamuru však od obecného politického příklonu k předvolebnímu populismu odlišuje především schopnost vyhmátnout přesně ta témata, která jsou pro nespokojené lidi až životně důležitá. A v tom dnes bohužel nemá konkurenci,“ říká smutně Rychlíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…