Opakované hlasování u spotřební daně na pohonné hmoty by bylo porušením pravidel

25.07.2014 11:10

Páteční jednání sněmovny chtěli poslanci začít opětovným hlasováním o snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Podle Jindřišky Syllové, ředitelky Parlamentního institutu, který mimo jiné pomáhá poslancům s procedurami, by ale šlo o porušení pravidel. Rozhovor s právničkou nabízí server iHNed.cz.

 Opakované hlasování u spotřební daně na pohonné hmoty by bylo porušením pravidel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Sněmovna už od rána rozhoduje opětovně o zachování zelené nafty, k níž původně poslanci ve středu schválili i kontroverzní snížení spotřební daně z pohonných hmot, což byl pozměňovací návrh Milana Urbana (ČSSD). Opětovné hlasování si totiž ve středu vyžádal sociální demokrat Ladislav Šincl. Udělal to ale až po hodinové přestávce, která následovala až po odsouhlasení zákona o zelené naftě pro zemědělce, jehož součástí bylo právě snížení daně i na ostatní paliva. Problém je právě v tom, že Šincl nepodal námitku těsně po hlasování, ale až po hodinové pauze, kterou si vzal po tomto hlasování na poradu klub ČSSD.

Podle Jindřišky Syllové, ředitelky Parlamentního institutu, bude proto opakované hlasování u spotřební daně na pohonné hmoty porušením pravidel jednacího řádu sněmovny. Poslanci by prý poté mohli hlasování napadnout u Ústavního soudu.

„Poslanec má právo hlasování napadnout v jeho průběhu nebo bezprostředně po něm. Bezprostředně je dřív, než bylo další hlasování, a dřív, než byla vyhlášena přestávka, což v tomto případě nebylo dodrženo," upřesňuje Syllová. Odbornice je tudíž přesvědčena, a řekla to i serveru iHNed.cz, že nespokojení poslanci by mohli zákon napadnout i u Ústavního soudu.

Znovu by se hlasovat nemělo

Je totiž přesvědčena, že znovu by se hlasovat o zákoně rozhodně nemělo. „Určitě ne, to nebylo bezprostředně. ČSSD si vyhlásila přestávku, a pokud vím, tak ona nebo koalice měly možnost hlasování zpochybnit bezprostředně,“ tvrdí právnička.

Server iHNed.cz zajímalo, zda by se opětovné hlaování o zákonu dalo považovat za legitimní. „Legitimní není správné slovo, ale v každém případě to bude porušení procedurálního usnesení Poslanecké sněmovny. Na to je zvláštní usnesení, které říká, že zpochybnění musí být dříve, než je přestávka,“ vysvětluje Syllová s tím, že pravidla legislativního procesu jsou jasná.

Přesto by si prý netroufla říci, že poslanci schválili snížení spotřební daně na pohonné hmoty. „Zatím hlasování platí, ale pokud bylo nějaké zpochybnění, tak bych si netroufla říct, že to takto musí dopadnout. Námitka proti hlasování byla podána podle zvyklostí pozdě, protože byla podána po přestávce, což už je zakázáno. Nicméně zase tam byly námitky v tom směru, že si to neuvědomili, že si toho nevšimli, že hlasovací listinu neměli a že je to skoro včas. Není to poprvé, takový precedent už v minulosti byl,“ upozorňuje Jindřiška Syllová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…