„Otřesné.“ Nora Fridrichová se rozloučila s ministrem Staňkem silnými slovy

20.05.2019 7:34

Rezignací ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) se zabývali v pořadu 168 hodin veřejnoprávní České televize. Podle kritiků je to neviditelný ministr. Než přesně před měsícem náhle odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. To ve světě kultury vyvolalo velké protesty. Petici za Staňkovo odvolání podepsalo přes 7,5 tisíce lidí. Ministru Staňkovi vyčítají hlavně nekompetentnost.

„Otřesné.“ Nora Fridrichová se rozloučila s ministrem Staňkem silnými slovy
Foto: archiv
Popisek: Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD)
reklama

„Se jménem Antonína Staňka se nejsnáze pojí termín nemotornost. Protože se vlastně ukázal být zpočátku ve funkci prakticky neviditelný,“ nechal se v té souvislosti slyšet politolog Lukáš Jelínek. Kulturní publicista Jiří Peňás pak doplnil, že post ministra kultury byl pro Staňka evidentně nad jeho síly. 

Anketa

Kdo bude nejvíc zklamán výsledkem eurovoleb v ČR?

6%
9%
11%
2%
4%
4%
hlasovalo: 10570 lidí

První opravdu viditelný krok udělal ministr přesně před měsícem. A nakonec ho bude zřejmě stát křeslo. Staněk odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. „Svůj nejvýraznější politický krok udělal den před Velkým pátkem, kdy nevyšly žádné noviny, kdy se předpokládalo, že si toho veřejnost asi příliš nevšimne. Pak rychle odjel z Prahy. Zkrátka postupoval takovým poměrně dost zásadním způsobem," vyprávěl Jelínek v show moderované Norou Fridrichovou,

Video najdete ZDE.

Jiřímu Fajtovi ministr vytkl hlavně to, že si jako ředitel Národní galerie uzavřel autorskou smlouvu na 1,2 milionu korun. V Muzeu umění měl zase audit odhalit nesrovnalosti u přípravy stavby Středoevropského fóra Olomouc. Soukup i Fajt se odvolání bránili, Soukup tvrdil, že si není vědom žádné chyby, Fajtovi přišlo jeho odvolání absurdní a samozřejmě politické.

Že se ministr chystá šéfa Národní galerie odvolat, psal už v lednu deník MF DNES ze svěřenského fondu Andreje Babiše. A ministr to tehdy razantně odmítl. Dle deníku si Fajtův odchod měl u Staňka objednat prezident Miloš Zeman, který je s Fajtem dlouhodobě ve sporu. Opakovaně ho odmítl jmenovat profesorem a neměl ho chtít ani v čele galerie. Velká akce ministra kultury Staňka vyvolala i velkou reakci. Jiřího Fajta podpořilo 33 ředitelů světových muzeí a více než 7500 lidí podepsalo petici za Staňkovo odvolání. Umělci a lidé z kultury nešetří kritikou. Nekompetentnost, to je jedna z hlavních věcí, kterou mu umělci vyčítají. A jak se projevovala?

Například Leoši Válkovi, řediteli Centra současného umění DOX, vadilo, že Staněk neznal rozpočet vlastního resortu, kdy se spletl o 100 %. Pro pořad Blesk totiž uvedl, že rozpočet jeho resortu činí 1,8 % z celkového státního rozpočtu, správně ale je 0,8 procenta. „Já si neumím představit otřesnější důkaz nekompetence,“ uvedl Válka. Chybu pak ministr zopakoval i při rozhovoru s Aktuálně.cz.

Později prohlásil, že tato chyba se moc nafukuje a že byl přepracovaný. Následně ČT24 připomněla ještě Staňkovu účast na křtu knihy Ve znamení kříže o církevních restitucích od bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. Staněk se za to pod tíhou kritiky později omluvil.

Ve středu ministr Staněk oznámil, že ke konci května rezignuje. Přestože ho ještě minulý čtvrtek grémium strany podrželo, odchází prý na přání předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Do věci ale ještě může promluvit prezident Miloš Zeman. Ten ministrovu rezignaci nemusí přijmout a Antonín Staněk už naznačuje, že v takovém případě je ochoten ve funkci pokračovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

7:22 ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize spuštěním programu ČT3 naprosto jednoznačně porušila zákon, který zce…