„Označovat lidi za špinavé je špatná strategie“. A vedle seděla Bradáčová...

11.11.2022 4:43 | Reportáž

Na skutečnost, že demokracie je silná právě proto, že přijímá pluralitu názorů, upozornila na diskusním fóru „Doba nedůvěry“ profesorka Vladimíra Dvořáková. Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová poukázala na to, že ve chvíli, kdy je stát etablovaný, ztrácejí ti se vzděláním a umem zájem o něj pečovat a přenechávají to těm, kteří byli původně slabí a kteří žádné demokratické procesy neuznávají. Profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr zdůvodnil, proč se hledá nová rovnováha, jak učinit veřejné činitele transparentními.

„Označovat lidi za špinavé je špatná strategie“. A vedle seděla Bradáčová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: JUDr. Lenka Bradáčová, PhD., vrchní státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze

V historických prostorech Topičova salónu na Národní třídě v Praze se sešli přední čeští odborníci, aby zmapovali fenomén klesající důvěry napříč společností, která ovlivňuje každodenní život, rodinné hodnoty a důvěru v média i řízení státu. A také hledali cesty, jak z této krize ven. Diskusní fórum na téma „Doba nedůvěry“ zorganizovala redakce časopisu Přítomnost v čele s vydavatelem Martinem Janem Stránským. Právě profesor neurologie na Yaleově univerzitě ve Spojených státech prvorepublikový časopis Přítomnost, vzniklý v roce 1924 díky tajnému daru milion korun od T. G. Masaryka, po svém dědečkovi obnovil. Úvodní diskusní panel „Stát a instituce“ moderoval Ivan Štern a účast v něm přijali pražská vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová, profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr a ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze Vladimíra Dvořáková.

Pražská vrchní státní zástupkyně na úvod čelila dotazu, zda si myslí, jestli je součástí silného, nebo slabého státu. „Když je demokracie mladá, všichni jí věří, když všechno začíná, všichni se na tom chtějí podílet. Pak trošku ztratí zájem, protože propadnou pocitu, že už je práce odvedená a že už se o ty věci nemusejí tolik zajímat. A to je i otázka elit. O tom, jestli svou energii a aktivitu, kterou mají na základě svého vzdělání a případně i umu, věnují také práci pro stát. Nebo jestli si řeknou, že stát už je dostatečně etablovaný, že jim přináší to, co od něj očekávají, a tak své úsilí napřou někam jinam. A vlastně ztratí zájem o trvalou péči o stát. V okamžiku, kdy většina ztratí zájem o trvalou péči a začne si myslet, že to za ně udělá někdo jiný, tak změní přístup. Začne říkat: ‚já chci‘, ‚stát mi má zajistit‘ nebo ‚stát má udělat‘. A to je kdo?“ položila Lenka Bradáčová řečnickou otázku.

Hledá se rovnováha, jak učinit veřejné činitele transparentními

Upozornila, že v takovém okamžiku, kdy trvalou péči o stát ztratíme a říkáme si, že všechno už se stalo, že všechno vzniklo, že teď už to má fungovat dobře, už jenom něco očekáváme. A když nám nepřináší to, co očekáváme, začneme říkat, že stát je špatný a nic nefunguje. „Státní zastupitelství jako instituce je součástí fungujícího státu. Ale pokud se spokojíme s tím, že nám to takto stačí a nebudeme usilovat o to, aby stát byl lepší, tak jednou na otázku, jestli žijeme v silném, nebo slabém státu, ať už to bude za krátko nebo za dlouho, odpovím, že ve slabém. Protože ti silní, kteří vzešli z nějakých demokratických procesů, se spokojili s tím, že pro stát už nemusí nic dělat, a předali to těm, kteří původně byli slabí a kteří žádné demokratické procesy neuznávají. Takže rizikem je to uspokojení, že jsme odvedli všechno, ale to přitom nikdy nekončí,“ konstatovala pražská vrchní zástupkyně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proti Fialově a Rakušanově válečnému gangu.“ Docent Ševčík zve na demonstraci

19:44 „Proti Fialově a Rakušanově válečnému gangu.“ Docent Ševčík zve na demonstraci

Docent Miroslav Ševčík vyzývá veřejnost k účasti na demonstraci „Česko proti válce“. Sám se hlásí k …