„Pekarová. Zrovna ona do čela Sněmovny? Zrovna ona?“ Padly zlé věci

20.10.2021 13:11 | Komentář

Co bude největším paradoxem budoucí Sněmovny? Podle komentátora Petra Kamberského jednoznačně Markéta Pekarová Adamová. Zástupkyně strany, která by sama kvalifikační podmínky do Parlamentu nesplnila, totiž nejspíš bude tomuto orgánu rovnou předsedat.

„Pekarová. Zrovna ona do čela Sněmovny? Zrovna ona?“ Padly zlé věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek v objetí s Markétou Pekarovou Adamovou

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25011 lidí

„Kandidátkou na pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny bude předsedkyně TOP 09 paní Markéta Pekarová Adamová. Vybrali jsme ji proto, že to je výborná a důstojná reprezentantka. Má zkušenosti z Poslanecké sněmovny,“ oznámil v úterý předseda ODS Petr Fiala, presumptivní premiér.

A šéf STAN Vít Rakušan, výhledově ministr vnitra, se zasnil, že Pekarová Adamová bude „jakýmsi symbolem změny ve vedení Sněmovny. Po těch zaškobrtnutích současného předsedy by si to tato funkce zasloužila“.

„Je potřeba vrátit důvěru v to, že ústavní funkce neslouží zájmům pochybných partiček. Důvěru, že demokratické principy nebudou ohýbány. A důvěru, že slušnost není slabost,“ přijala nominaci sama Pekarová Adamová.

 

 

Mnozí komentátoři se ale pozastavují nad tím, že TOP 09, které předsedá, by se bez koalice SPOLU v letošních volbách do Poslanecké sněmovny nedostala.

Poukázal na to například komentátor Petr Kamberský.

„Paradoxy doby: šéfka partaje, která by se sama podle všech průzkumů nedostala do Poslanecké sněmovny, bude tomuto sněmu nejspíše předsedat,“ poznamenal.

 

 

Předsedkyně TOP 09 po volbách nejprve hovořila o svém zájmu o ministerstva zahraničí nebo kultury, nakonec ji ale koalice SPOLU nominovala do čela dolní parlamentní komory.

Markéta Pekarová Adamová pochází ze Svitav. V Praze vystudovala bakalářský obor andragogika na Filosofické fakultě UK a poté v navazujícím studiu obor ekonomie a management v průmyslu na Masarykově ústavu vyšších studií při Českém vysokém učení technickém.

Ringo Čech předvádí Markétu Pekarovou na tiskovce

Obor absolvovala diplomovou prací na téma tzv. diversity managementu neboli souboru nástrojů, které mohou firmy využívat k tomu, aby různé odlišnosti a neobvyklosti u svých zaměstnanců přetavily ve výhody, přičemž se může jednat o boj proti diskriminaci menšin na pracovišti, spojený se snahou o respektování kulturní či sexuální orientace, či rasové nebo náboženské odlišnosti.

Titul získala už jako radní městské části Praha 8 za TOP 09. Od roku 2013 byla za stejnou stranu poslankyní. V roce 2017 se stala jednou z tváří sněmovní kampaně Topky se sloganem „Vy chlapi, bez nás ženskejch byste to prostě nedali“ a o dva roky později se stala předsedkyní strany.

Pekarová Adamová by se tak stala druhou předsedkyní Poslanecké sněmovny. Tou první byla za vlády Petra Nečase poslankyně (dnes senátorka) ODS Miroslava Němcová. Její předsedání Sněmovně se řadí mezi nezapomenutelné, ať už díky množství žádostí o vydání poslanců k trestnímu stíhání, osobité estetice její kanceláře, a nebo kontroverzím s prezidentem Milošem Zemanem v posledním roce „její“ sněmovny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …