,,Po*ebaná hnojiva." ,,Nejezdi ve Ferrari!" Bohatý člen TOP 09 zažil Babiše. Dávno. Nenadává

03.08.2020 13:01

Člen TOP 09 a bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra byl hostem podcastu Insider na Info.cz. V pořadu se svěřil mj. se svým zážitkem s Andrejem Babišem. S ním se seznámil během obchodních jednání. „Radku, to není možné, když já jdu k tomu sedlákovi do maštale, tak tam jdu v předklonu, protože on kupuje ty mé pojebané hnojiva, tak tam nemůžeš jezdit ve Ferrari v červených topánkách, proboha,“ prý řekl Vávrovi Babiš. Radovan Vávra byl totiž jedním z prvních lidí v Praze, který měl své Ferrari. Připojil i zážitek s úplatky – Babiš nikdy nikoho uplácet nepotřeboval. Měl jiné přednosti.

,,Po*ebaná hnojiva." ,,Nejezdi ve Ferrari!" Bohatý člen TOP 09 zažil Babiše. Dávno. Nenadává
Foto: Screen FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš s křišťálovou koulí

Bývalý bankéř a investor Radovan Vávra, mimochodem i bývalý šéf Komerční banky, byl hostem podcastu Insider na webu Info.cz. V rozhovoru s moderátory Tomášem Jirsou a Michalem Půrem probrali více témat a dotkli se i Andreje Babiše. Vávra, jenž dříve na Twitteru vystupoval pod přezdívkou Žížala, se v pořadu svěřil s osobní zkušeností, kterou se současným premiérem měl.

Celý podcast k přehrání ZDE

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14381 lidí

„Andrej Babiš byl ve všech bankách, ve kterých jsem pracoval, můj ctěný klient. Seznámili jsme se tak, že někdy opravdu hluboko v devadesátkách jsem byl viceprezidentem Citibank pro obchodování s cennými papíry a tyto koniny, a měl jsem takovou tu kancelář v tom akváriu s těmi televizemi... A zaťukal na to generální ředitel té banky a s ním přišel takový strašně úslužný štíhlý chlapíček v drahým šedým obleku, a ten ředitel mi říká: Čau Radek, tohle je mistr Babiš a my mu půjčujeme čtyři a půl miliardy a ty mu prosím kup tuto firmu,“ svěřil se Vávra se svou zkušeností.

Prý to bylo v době, kdy by ta banka nikomu neotevřela ani běžný účet, ale panu Babišovi půjčila banka čtyři a půl miliardy. Takto se tedy měli seznámit. A poté měli přibližně dalších dvacet obchodních jednání. Podotýká, že ta se vyznačovala něčím zajímavým: „To, co on řekl, tak do puntíku to tak bylo, a do puntíku se splnilo,“ vysvětlil Vávra.

Bankéři prý tedy Andreje Babiše milovali... „Když jsem s ním byl na obědě a řekl jsem mu: ‚Hele, a kolik máš pšenice v Tachově?‘ On řekl: ‚V tom prvním sile, Radek, víš, v tom mám tisíc pět set tun a koupil jsem je tak a prodám tomuto…‘ Ale jindy – když jste vzali kohokoliv z kapitánů průmyslu té doby na oběd jako bankéř, jako člověk, který byl podepsaný na miliardových úvěrech, které jeho firma konzumovala, a zeptali jste se: ‚Hele, kolik máte dobu obratu pohledávek?‘ tak vám odpověděl: ‚No, to nevím, to ví má účetní‘ ... Čili lidi v bankách, lidi v byznysu ho milovali čistě kvůli tomu, že jste si ušetřili tyhle pindy a tuto neznalost katastrofální, a tak,“ popsal Vávra rozdíl mezi Babišem a ostatními podnikateli.

Fotogalerie: - Vyvěšení romské vlajky

Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu
Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magi...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...

To prý vedlo k tomu, že pokud banka prodává nějaký podnik a má na to dvě nabídky od dvou klientů, z nichž je jeden „kostrbatej“ a druhý je Andrej Babiš, tak to banka prodá právě tomu zájemci typu Andreje Babiše.

„Tak to prostě prodáte tomu Andrejovi, ne proto, že vám nabízí úplatek, což tedy nikdy nikomu neudělal, ale prostě proto, že budete mít jednodušší život. Ty úvěry tam budou v dobrých rukou, a tak dále. Tohle se nepochybně dělo a děje dodneška, ale mě to nepobuřuje, protože chráním majetek té banky... a jenom v tom skóringovým procesu mám ještě jeden chlíveček, který se jmenuje ‚kompetence majitele‘ nebo ‚kompetence generálního ředitele‘ – a ta je zkrátka u něj mimořádně vysoká,“ uznal Vávra.

Andrej Babiš tedy, dle Vávry, nepotřeboval k tzv. motivaci nic jiného než právě toto. U jiných klientů se občas mohlo stát, že se klient ptal, co má udělat pro to, aby dosáhl na úvěr... u Andreje Babiše to však prý nehrozilo.

„Já, když jsem prostě přišel do jedné nejmenované banky a jeden z mých podřízených, úvěrář, měl zlaté rolexky, tak jsem říkal, že to je asi problém... Takže já si myslím, že ta doba, a to propojení bylo na škále od ‚totální horor‘ až do ‚nevinnost‘, a že byly zastoupeny zhruba stejně. A že ten důvod, proč nám vládne to, co nám vládne, není v lobbistickém kapitalismu není v podivných zakázkách, a není v tom, jestli dálnice stojí kilometr miliardu nebo miliardu dvě stě. To je prostě dané vším jiným než ne všimným... Nehledě na to, že celosvětově zákony na boj proti praní špinavých peněz... a nějaké bankovních politiky... Tomu může věřit jenom naiva, že přijdete do Komerčky s igelitkou, ve které budete mít pět milionů, že si to od vás vezmou; samozřejmě nevezmou – a nevezmou si to už minimálně deset let,“ zakončil téma úplatků Vávra.

K tomu podotkl jeden z moderátorů: „Mě strašně zaujala ta osobní zkušenost s tím Babišem, že ty mi trošku rozbouráváš takovou tu jeho obecnou pověst trochu jako chaota, jako někoho, kdo ty své byznysové věci tlačí jako bagrem dopředu, a že ty detaily on moc neřeší atd. – a docela mě překvapuje, že měl takový detailní přehled,“ podivil se Jirsa.

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

6%
5%
hlasovalo: 2048 lidí

To, že je Babiš „chaot“ – to je, dle Vávry, naprosto mylná představa. „Já jsem jednou v nějakém jiném podcastu děkoval Ivo Rittigovi, že jsem se od něj něco důležitého manažersky naučil... – a druhou ze tří noh, na které dneska stojím, mám od Andreje, a když jsme mu tedy koupili tu firmu, kterou chtěl koupit, seznámili jsme se a začali jsme se spolu stýkat a já jsem pochopil, jak to vede... A že když ho o půlnoci probudím, tak on opravdu o půlnoci ví, kolik má kde pšenice. Tak mě začal právě vychovávat, že to Ferrari, je nutné a tak,“ poznamenall Vávra, jenž byl, mimochodem, jednou z prvních osob v Česku, kdo měl své vlastní Ferrari... jež právě bylo k vidění v ulici Na příkopech, kde měla Komerční banka své sídlo.

„Já mu říkám – hele, vole, jako že ty jezdíš zeleným Renaultem Espace, protože jsi lakomý a nechceš mít řidiče, to je tvá válka... ale já jsem mladý, nadějný a prostě bych to nedal,“ s úsměvem popisoval bankéř.

Zajímavá však byla odpověď Babiše, jenž, dle Vávry, řekl: „Radku, to není možné, když já jdu k tomu sedlákovi do maštale, tak tam jdu v předklonu, protože on kupuje ty mé pojebané hnojiva, tak tam nemůžeš jezdit ve Ferrari v červených topánkách, proboha,“ vyprávěl se smíchem a se slovenským akcentem.

Pak Vávra pozdravil a poděkoval Babišovi za dokončení jeho manažerského vzdělání. „Chci všem fakt vzkázat, že ten pašák... ano, neumí s počítačem, ale on to nepotřebuje. On to skutečně vše drží v hlavě a ví, za kolik koupil jakou kukuřici a za kolik ji kde prodá a že je v tom dobrý, to nezpochybňuje nikdo,“ uzavřel člen TOP 09 Radovan Vávra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tle
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

20:18 Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

Evropská komise ve středu plánuje představit plán týkající se změny evropské migrační politiky. Návr…