„Po fialovsku. Nechali to vyhnít.“ Havlíček promluvil o tom, co spadne na další vládu

29.01.2025 15:01 | Monitoring

Zestátnění ČEZu se premiér rozhodl vyřešit „po fialovsku“. Nechal to „vyhnít“ a čeká s rozhodnutím na další vládu, říká bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který byl hostem podcastu Vysoké napětí společnosti Datarun. V rozhovoru Havlíček kritizuje současnou vládu za nedostatečnou aktivitu v oblasti energetiky, přičemž zdůrazňuje, že ČEZ není kapitálově připraven na velké investice do jaderných bloků. Poukazuje také na nerealistické představy o dovozu elektřiny a zdůrazňuje, že obnovitelné zdroje energie vyžadují stabilní klimatické podmínky a rozsáhlé investice do distribučních soustav.

„Po fialovsku. Nechali to vyhnít.“ Havlíček promluvil o tom, co spadne na další vládu
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Místopředseda hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v podcastu Vysoké Napětí (Datarunú

„Obecně se tuší, kam v energetice míříme, ale chybí tady schopnost a síla to uchopit a manažersky to někam dotáhnout,“ shrnul Karel Havlíček situaci české energetiky. Poukázal na to, že i když je jasné, že Česko se chce více zaměřit na jadernou energii, chybí potřebné managementové schopnosti a finanční zdroje pro realizaci tak rozsáhlých investic, jakými jsou dva nové bloky Jaderné elektrárny Dukovany. „ČEZ dnes není kapitálově vybaven na to, aby se pustil do výstavby dvou bloků, což je 400 miliard korun,“ uvedl Havlíček.

Havlíček dále zmínil nejistou budoucnost uhlí v České republice, a to vzhledem k rostoucím cenám emisních povolenek a celkovému vývoji cen energií. „Asi všichni tuší, že uhlí nebude mít na růžích ustláno,“ řekl Havlíček a zmínil, že záleží i na tom, jak se k tomu Česká republika postaví v následujících letech.

Předpokládá se zvýšené využití plynových zdrojů, tyto projekty ovšem vyžadují přípravu nejen z hlediska investic, ale i regulací. „Protože vám nikdo nebude investovat do plynu, pokud v roce 2035 spadne klec,“ upozornil Havlíček, že investoři budou požadovat návratnost investice alespoň 10 let, což by nebylo možné, pokud by se začalo stavět v roce 2031, právě kvůli potenciálnímu omezení používání plynových zdrojů v rámci celkového úsilí o dekarbonizaci energetiky, jež by mělo nastat v roce 2035. Dále Havlíček upozornil na potřebu řešit otázky, jakým způsobem bude probíhat postupné utlumování uhlí a jaká rizika to přinese.

Pro Českou republiku je zásadní i oblast teplárenství, vzhledem k tomu, že 1,6 milionů domácností jsou připojené na centrální vytápějí. „To je 3,5 milionu lidí a musíme jim to zajistit v dostupných cenách,“ prohlásil Havlíček a současně neopomněl zmínit potřebu transformace z uhlí na plyn a obnovitelné zdroje energie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdyby v EU vladli odbornici, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePavel Mareš , 29.01.2025 15:53:37
nebo alespon lide, kteri jsou schopni odbornikum naslouchat, tak bychom nesmerovali do takoveho marastu, kam kracime. Nebyl by green deal, prestalo by se bojovat proti uhli. Myslenka ciste energie je hezka, ale musi na to byt technologie. Ty zatim nejsou na takove urovni, abychom se zbavili zavislosti na fosilnich palivech. Mimochodem, jaky je podstatny rozdil mezi uhelnou a plynovou elektrarnou z pohledu zivotniho prostredi? Kolik miliard se narvalo do odsireni uhelek a filtru na popilek? Dnesni moderni uhelky ai nwmaji co vycitat s plynovkami.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

9:59 Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali další telefonický rozho…