„Politická korektnost! Já jsem si ani neuvědomil, že bych řekl něco špatného. Střídal jsem slova Rom a Cikán...“ Úředník z ministerstva na besedě nadzvedl vojenského lékaře

30.03.2018 12:06 | Zprávy

REPORTÁŽ Německo musí pomáhat potřebným, zaznělo od bavorského starosty na plzeňské panelové diskusi k problematice migrace u nás a v Německu, kterou uspořádali za přítomnosti několika desítek přítomných různého stáří Mladí konzervativci za podpory Nadace Hannse Seidela. Současný městský a státní úředník se poté s bývalým městským zastupitelem přeli o korektnosti oslovení Cikán. Podle Policie ČR přesně plníme evropskou dohodu o otevřených hranicích Dublin 3 uvnitř Schengenu, na což se do Plzně přijeli poptat také bruselští úředníci, kteří nás pochválili.

„Politická korektnost! Já jsem si ani neuvědomil, že bych řekl něco špatného. Střídal jsem slova Rom a Cikán...“ Úředník z ministerstva na besedě nadzvedl vojenského lékaře
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nedávná migrační vlna, která se vyhla Česku

Georg Bauer, starosta bavorské Železné Rudy (Bayerisch Eisenstein) na začátku bloku uvedl: „Osobně nabízím pomoc každému, kdo ji potřebuje, kdo o ni požádá z důvodů, že mu hrozí pronásledování, smrt nebo jakékoliv nebezpečí v jeho zemi. My jsme nuceni lidem pomoci. Nejdříve je potřeba určit identitu a původ člověka, abychom předešli tomu, že budeme přijímat i ty, kteří naopak válku podporují a sledují ty, kteří před válkou utíkají. To je hodně těžký úkol a tím víc jsem nadšen tím, když to v našich zemích funguje, když se o to společně zasazujeme. Ale někteří dělají tu velkou chybu, a je jich v naší společnosti hodně, že házejí všechny do jednoho pytle. Takový je vinen v tom ohledu, že nezůstal objektivní. Protože když třeba viníka hodíme do stejného pytle s člověkem, který hledá pomoc, tak to děláme špatně. U nás v bavorské Železné Rudě jsme na začátku uprchlické vlny v roce 2014, 2015 dostali přiděleno 140 uprchlíků, které jsme rozdělili do dvou objektů,“ uvedl konkrétně starosta Bauer.

„Ten první byl hostinec, který fungoval pro ubytování do roku 2016, kdy byl využíván jako sběrný tábor, a v roce 2018 začal fungovat opět jako hostinec. Druhý objekt byl privátní penzion, který takto fungoval až do doby, než kvůli technické závadě vyhořel. Máme zde dvě uprchlické rodiny. Ta jedna má čtyři děti, páté je na cestě a muž si právě hledá práci. Dokonce se naučili německy, ve výukovém centru byli první. Jeho děti chodí do školky, čtvrtá dcera nastoupí v září do školy. Druhá rodina je mladý pár, žena již práci má a oba by také rádi zůstali v bavorské Železné Rudě. Jejich domov v původní zemi je zničen, příbuzní jsou mrtví a ti lidé už nepřemýšlejí o návratu, takže hledají nový domov a lepší život. Podle naší vlády budou nežádoucí zločinci co nejrychleji vráceni, ale stejně tak vítám i fakt, že uznaní uprchlíci se naučí náš jazyk a nabídkou práce se integrují do společnosti. Nevidím to jako krizi, ale jako výhodu,“ uvedl představitel bavorské obce.

Do Čech (jedině) pro cigarety a alkohol

Slova se poté ujal starosta české Železné Rudy Michal Šneberger (ODS): „Snažím se o to, aby Železná Ruda byla prakticky jedna. I když dnes hranice nejsou, tak je to obrovský rozdíl. Na jedné straně obdivuji Bavorsko a pana starostu Bauera, s jakou pečlivostí a spořádaností vnímají a přijímají dané situace. Nejedná se o první vlnu, která přišla do bavorské Železné Rudy. V devadesátých letech už to byli etničtí Němci, kteří přišli z bývalých sovětských republik a Bavorsko a Německo se s tím dovedlo vypořádat. Samozřejmě, byla jiná doba, svět žil v pozitivní emoci, které dnes nejsou vzhledem k celosvětové situaci příliš pozitivní. Bavorsko je samozřejmě dále než jsme my, a tím myslím ekonomicky. Když jsem vezl cestou sem pana starostu přes hranici, tak jsem pozoroval dva - zřejmě - migranty, kteří si šli koupit do České republiky levnější cigarety a alkohol. Přešli přes Alžbětín a viděl jsem, že na bavorské části stálo jedno policejní auto a jedno neoznačené. Což je nyní běžná praxe. To Bavorsko je jiné než ostatní Německo. Bavorská vláda schválila přijetí více než tisícovky policistů, kteří budou monitorovat hranice. A světe div se, není to jen díky nelegálnímu převozu migrantů, ale také ‚díky‘ cigaretám, drogám a dalším podobným věcem,“ uvedl další z problémů pohraničí starosta Šneberger. 

„Mne samozřejmě rozdíl mezi Bavorskem a Českou republikou velice mrzí. Když kdysi přišli první migranti do bavorské Železné Rudy, tak v té době byla na bavorské straně velice vstřícná atmosféra, ti naši sousedé jim nosili jídlo, dávali jim kola a byla to taková euforie. My jsme jako Češi nechápali, že je taková vstřícnost. Mám osobní zkušenosti s muslimy, když jsem studoval v Praze v Suchdole, kde byla řada cizinců z Libye, Sýrie, Egypta. V prvním ročníku jsme dostali na pokoj takového cizince, kterého jsme měli takzvaně aklimatizovat. My jsme měli tedy ne muslima, ale Afričana, a musím vám ze své zkušenosti říci, že kulturně náboženský rozdíl v chování těchto lidí je obrovský. V každodenním kontaktu s takovým člověkem, když je v menšině, se to dá akceptovat. Ale když jsou ve své skupině, to už vypadá jinak.

Pokud přijmou naše kulturní zvyklosti, je to dobře, pokud by to bylo jinak, je to horší. Lidé, kteří vyšli z kulturně společenského pozadí arabského světa, kteří hledají bohatství Západu, si do Čech skutečně chodí kupovat jen ty cigarety a alkohol. Ti mají zcela jiné ambice a podle toho se chovají. Obdivuji bavorskou stranu, jaká je vstřícná a dovede řešit problémy. Jako starosta města mohu říci, že bych to v mé komunitě asi nebyl schopen řešit. To je dané naší českou náturou a ekonomickým zázemím. Přitom oni, Bavoráci, v mnohém nesouhlasí s paní Merkelovou. A dále pak, jak víte, Rakousko se vyhranilo daleko více vůči tomuto problému a to bude inspirací pro sousední Německo,“ uvedl Michal Šneberger.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

16:50 Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

V rámci představování filmu Neporazitelní v Karlových Varech došlo i na politiku. O tu se zajímá zej…