„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

15.07.2025 20:27 | Monitoring

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koaličnímu kolegovi, předsedovi poslaneckého klubu ODS Marku Bendovi. Reagoval tak na jeho výrok, že manželství pro všechny není pro Českou republiku prospěšné. Rakušan označil právo na rovnoprávné manželství za základní lidské právo a ujistil, že za něj bude dál bojovat.

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Foto: Youtube
Popisek: Vít Rakušan

Místopředseda vlády a ministr vnitra Ví­t Rakušan (STAN) se na X ostře pustil do svého koaličního partnera, předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy. Rakušan ve svém příspěvku uvedl: „Některé otázky už si prostě nekladu. Manželství má být pro všechny a budu za to bojovat dál, protože to mělo být schválené už dávno. Každý by si měl svobodně žít, s kým chce, protože tím nikomu neubližuje, ani Marku Bendovi.“   

Reagoval tak poté, co Marek Benda prohlásil, že „z lidských práv se stává nová hračka“ a že „manželství pro všechny podle něj není pro Česko prospěšné“.

„Možnost žít důstojně s člověkem, kterého miluju a neporušuji přitom žádné zákony a dobré mravy. Žít s člověkem, kterého miluju, ať je to muž nebo žena a moje sexuální orientace je jakákoliv. No tak to je přece absolutně nejzákladnější právo,“ pokračoval Vít Rakušan v krátkém videu.

A dodal: „A mě vlastně šíleně udivuje, že o tom v 21. století diskutujeme.“

Závěrem ujistil, že se svého postoje nevzdá. „Ale nebojte se, i když mě to udivuje, tak mě to stále ještě neunavuje. A za to, aby tohle bylo tím nezcizitelným a neoddiskutovatelným právem každého člověka v naší zemi, fakt budu bojovat dál,“ zakončil.

 

 

Výrok Víta Rakušana přichází v době, kdy se blíží volby a STAN se tímto tématem může snažit oslovit liberálnější voliče a naklonit si je na svou stranu.

Anketa

Žije se vám lépe, než před čtyřmi roky?

4%
96%
hlasovalo: 26075 lidí
V následné debatě pod svým příspěvkem Rakušan odkázal také na svůj celý Debrief na YouTube, kde se k tématu manželství pro všechny i ke slovům Marka Bendy vyjádřil. Ve videu připomněl také základní ústavní hodnoty:

„Dovolím si jednu definici. Lidská práva jsou základní práva a svobody, které přísluší každému člověku bez ohledu na jeho původ, rasu, pohlaví, náboženství nebo názor. Jsou nezcizitelná, univerzální a nezrušitelná a mají chránit důstojnost, svobodu a rovnost všech lidí. To jsou principy obsažené ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN a také v naší Listině základních práv a svobod, ta je součástí naší české ústavy,“ poznamenal ministr.

Rakušan vysvětluje, že z jeho pohledu jsou lidská práva skutečně nároková – a že diskuse by se měla vést spíše o tom, co mezi základní práva patří. „Takže lidská práva z mého pohledu a téhle definice při jednoduché úvaze prostě nároková jsou a tohle chápání je naprosto správné. Ale může vzniknout debata, co teda je to základní lidské právo, nezcizitelné, jedinečné.“

Pod Rakušanovým příspěvkem se rozvinula i živá diskuse s občany, kteří s jeho názorem nesouhlasili. Jeden z diskutujících napsal: „Každý ať si svobodně žije, s kým chce, ale pokud to má být opravdu svobodné, proč na to potřebuje od státu lejstro?“

Rakušan mu na to reagoval s poukazem na roli státu a rovnost před zákonem: „Někdo lejstro nepotřebuje, ale pokud stát lejstro nabízí těm, kdo spolu chtějí trvale a s jeho posvěcením žít, proč by měl některé z té možnosti vylučovat, když jsou to také dospělí a svéprávní lidé?“ pozastavoval se.

Další uživatel diskusi odlehčil provokativním komentářem: „Já si chci vzít svého psa a trvám na tom, aby se tomu říkalo manželství.“

Předseda hnutí STAN odpověděl bez obalu a s důrazem na důstojnost debaty: „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“

Anketa

Otakar Foltýn stále tvrdí, že použitím slova „svině“ nepochybil. Měl by se za to nakonec omluvit?

95%
2%
hlasovalo: 10861 lidí
Dotyčný mu následně vysvětlil, že nikoho nechtěl urazit, ale podle něj LGBT lidé zbytečně provokují tím, že trvají na tom, aby se jejich svazek označoval slovem manželství. Dědická a jiná práva by podle něj mít měli, ale bez používání stejného označení.

Do diskuse se zapojili i další lidé, kteří upozorňovali na právní rámec manželství a jeho dosavadní definici v českém právním systému. Jeden z komentujících uvedl: „Manželství je v českém právním řádu definováno jako svazek mezi mužem a ženou, který je založen na jejich svobodném a úplném souhlasu. Tato definice vychází z občanského zákoníku a Listiny základních práv a svobod.“

Jiný přispěvatel do diskuse se přidal s výtkou vůči postoji Víta Rakušana a přístup k manželství označil za velké nepochopení jeho významu: „Kdybyste měl pravdu, nebyla by už nutná ta blahosklonnost. Vy ji ale nemáte, a proto ta blahosklonnost nutná je. Manželství je speciální status. Status jednoho konkrétního vztahu – a žádný speciální status není pro všechny,“ konstatoval.

Návrh zákona na umožnění manželství pro všechny, tedy i pro stejnopohlavní páry, prošel Sněmovnou v červnu 2023 prvním čtením, ale v únoru 2024 byl ve třetím čtení nahrazen kompromisem – rozšířenými právy registrovaného partnerství, nikoli plným manželstvím.

Vedlejší novela nyní umožňuje partnerům registrovaného svazku prakticky všechna práva manželů kromě názvu „manželství“ a možnosti společného osvojení dítěte a vstoupila v platnost od 1. ledna 2025, ale plnohodnotné manželství dosud neprošlo.

Zákon, který byl v minulých měsících schválen jako kompromisní úprava mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím, čelil ostré kritice ze strany LGBT komunity. Právě lidé z této komunity upozorňovali, že zákon stále omezuje jejich rodičovská práva a nezaručuje plné rovnoprávné postavení ve společnosti.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 91 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Daniela Kovářová přirovnala návrh STAN ke zločinům Josefa Mengeleho

13:10 Daniela Kovářová přirovnala návrh STAN ke zločinům Josefa Mengeleho

Návrh hnutí STAN na legalizaci eutanazie a její možné povolení i pro 14leté děti považuje senátorka …