„Provokace! Proč nejdou bojovat za Ukrajinu? Zašívají se tady!“ Okamura bouřil na pódiu. A pod ním střet

28.10.2022 18:55 | Reportáž

„Do kriminálu!“ „Svinstvo!“ Ostře se pustili do vládní reprezentace řečníci na demonstraci za demisi vlády v Brně. Zatímco Tomio Okamura hřímal o zásadní nutnosti radikálních změn, lidé v davu halasně přitakávali. Někteří si šli vyměnit názory s několika odpůrci, kteří se na místo dostavili podporovat Ukrajinu. Stovky příznivců SPD i Trikolory bouřily na Zelném trhu s transparenty, které vypovídaly o tom, že odmítají vtažení České republiky do válečného konfliktu.

„Provokace! Proč nejdou bojovat za Ukrajinu? Zašívají se tady!“ Okamura bouřil na pódiu. A pod ním střet
Foto: Daniela Černá
Popisek: Demonstrace Za demisi vlády v Brně

Jedním z měst, které se přidaly k demonstraci za demisi vlády, byla 28. října i brněnská metropole. Stovky lidí zaplnily Zelný trh a vládla atmosféra plná emocí. Organizátoři věří, že jednou budou držet oni vítězný prapor a že lidé jako ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) budou zavření na dlouhá léta.

Prvního řečníka, předsedu SPD Tomia Okamuru, vítali v Brně bouřlivým potleskem a výkřiky: „Okamura na Hrad! Děkujeme!“

Cílem demonstrace bylo dát jasně najevo: stop zdražování, stop válce, stop vládě.

„Když vláda Petra Fialy obhajovala tento týden stamiliardové dluhy, ministři tvrdili, že je Česká republika v největší katastrofě od druhé světové války. Asi víte, že vláda Petra Fialy chce za toto volební období zadlužit Českou republiku ve výši 1,2 bilionů korun navíc. Jestli toto vládě dovolíme, skutečně hrozí finanční kolaps, řecký scénář a po vládnutí této pětikoalice už nemusí být peníze na důchody, na základní sociální zabezpečení ani na dostupnou sociální péči. Zásadně nesouhlasím s tím, že si vláda Petra Fialy odsouhlasila, že si Česká republika půjčí 10 miliard korun na to, aby mohli posílat Ukrajincům peníze…“

Jeho další slova už přehlušil křik davu: „Do kriminálu!“ Na adresu vlády znělo: „Kurvy!“ „Demisi!“

Demonstrace proti vládě v Brně. Foto: Daniela Černá

Okamura informoval o tom, že část vlády pojede do Kyjeva jednat o obnově Ukrajiny – i tato slova přehlušoval dav protestními pokřiky. Okamura připomněl i energetickou krizi a zastropování cen energií, kdy tvrdil, že vláda působí zemi další škody tím, že chce sanovat příjmy producentům z peněz nás všech.

Předseda SPD připomněl, že premiér Petr Fiala je z Brna. To už ho přerušily reakce: „My se za něj stydíme!“ „Demisi!“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejméně špatný,“ ozvalo se. Vláda chce Síkelu v Bruselu

20:30 „Nejméně špatný,“ ozvalo se. Vláda chce Síkelu v Bruselu

Bude českou eurokomisařkou Danuše Nerudová, Marcel Kolaja, nebo Jozef Síkela? Vláda Petra Fialy měsí…