„Provokace“ a „Zaklekli ho správně.“ Po zděšení z Babiše přišlo i něco jiného

5.8.2022 1:50 odp. | Ze sítí

Policejní prezident Martin Vondrášek dal najevo, že je „znechucen“ chováním policistů na jedné z politických akcí Andreje Babiše (ANO), na které dva strážci zákona zaklekli na autistického školáka. Případ vzbudil značný rozruch. Pár slov ke kauze napsali člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov a zubař Roman Šmucler, který vyrukoval s ironickou poznámkou. Nemluvě o Petru Holcovi a Pavlu Novotném, kteří mají na kauzu jiný pohled, než většina zděšených.

„Provokace“ a „Zaklekli ho správně.“ Po zděšení z Babiše přišlo i něco jiného
Foto: Facebooková skupina Jízda pro svobodu a demokracii
Popisek: Setkání Babiše v Domažlicích pokojné rozhodně nebylo

„Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem Policie ČR v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ napsal na Twitteru policejní prezident Martin Vondrášek poté, co vyšlo najevo, co se stalo na jihu Čech. „Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“ dodal.

Zákrok policie na jihu Čech

Zákrok policie na jihu Čech

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler v nadsázce konstatoval, že se policisté zasahující v Borovanech chovali jako komunistická Státní bezpečnost před rokem 1989.

„V posledních letech tu bylo volání po obnovení StB. Větší vstup Policie do politické debaty ‚zlé názory a lidi‘ trestat, ‚hodné‘ chránit. A když se policisté chovají, konečně, jako StB, tak slíznou kritiku. To není fér,“ rýpl si Šmucler do snah o perzekuci některých občanů.

Zákrok policie na jihu Čech

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov dal radu všem policistům.

„Těžká věc. Kdyby nezaklekli, možná, že by zákon nedodrželi taky. Policejní prezident svým dodatkem naznačuje, že by zakleknutím spíš zákon porušit mohli, kdyby nezaklekli, vyjádřil by se stejně? Ne. Přinejmenším by se o ničem nedozvěděl. Takže, co si z toho má vzít policista? Příště nezakleknout. A pokud ano, tak ne na nevhodném meetingu,“ poznamenal Petrov.

Komentátor Petr Holec se na celou kauzu podíval z ještě trochu jiného úhlu.

„Že nikdo v první řadě neřeší, proč matka svýho autistickýho syna nechá na mítinku tohle udělat? Skoro to vypadá, že přišla vyvolat provokaci a teď je z ní i ze syna oběť!“ napsal komentátor.

Zákrok policie na jihu Čech

Šéfredaktor MF Dnes, kterou vlastní Andrej Babiš, Jaroslav Plesl v souvislosti s policejním zásahem uhodil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

„Lídr opozičního hnutí STAN Vít Rakušan má pravdu. Plnou odpovědnost za policejní zásah nese ministr vnitra a policejní prezident Andrej Babiš,“ napsal Plesl v nadsázce na Facebooku.

Zákrok policie na jihu Čech

Rakušan na sociálních sítích k chování policistů napsal, že chápe zděšení veřejnosti z toho, jak se konkrétní policisté chovali.

„Naprosto chápu rozhořčení a zděšení veřejnosti ze včerejšího zásahu policie a zcela ho sdílím. Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit. Až Policie zásah prošetří, osobně se seznámím se závěry. Policie musí zajišťovat pořádek a bezpečí přiměřenými prostředky, s rozvahou a především nestranně a předvídatelně. Nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce nebo individuálního zájmu,“ napsal na Facebooku. „Detailní prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky PČR při podobných akcích a také to, aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni. To budu požadovat od Policie na pondělní schůzce s policejním prezidentem. Se závěry naší schůzky seznámíme veřejnost,“ dodal posléze.

Zákrok policie na jihu Čech

Zákrok policie na jihu Čech

Plejádu reakcí zakončil starosta pražských Řeporyjí za ODS Pavel Novotný.

„Zakleknutý chlapec sebral reproduktor a utíkal s ním pryč. Byl zakleknut správně. Policista zaslouží své za kšiltovku, co nosil na hlavě, protože ji tam dostal. Debil. Ale zaklekli ho správně. Že je 14tiletý autista nemohli vědět. Kradl. Nečekám, že to někdo pobere,“ napsal starosta.

Zákrok policie na jihu Čech

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…