„Řada matek žije sama, aby čerpala dávky? P*ča!“ Schillerová rozpálila samoživitelku do běla

05.09.2020 17:55

Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) pobouřila dotčené matky samoživitelky, když v rozhovoru na CNN Prima NEWS prohlásila, že některé matky žijí osamoceně naschvál, aby měly výhody a dosáhly na dávky. Na sociální síti padala ostrá slova.

„Řada matek žije sama, aby čerpala dávky? P*ča!“ Schillerová rozpálila samoživitelku do běla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí

Návrh STAN dát příspěvek 6000 Kč samoživitelkám a rodinám s malými dětmi označila Schillerová za „populistický a nepromyšlený návrh“, který rozhodně nepodpoří. „Zaprvé – podporujeme rodiče bez ohledu na to, jestli jsou samoživitelky nebo rodiče malých dětí. Zcela zásadním způsobem jsme zvedli rodičovský příspěvek z 220 na 300 tisíc. V rámci koalice jsme se poměrně nedávno dohodli na náhradním výživném, to je velice významný krok, který mohou využít samoživitelky,“ uvedla šéfka státní kasy.

Na poznámku, že podle průzkumu Klubu svobodných matek přišlo o práci 20 procent samoživitelek, třetině z nich klesl příjem pod 10 tisíc korun a polovina se zadlužila, Schillerová podotkla, že nemá statistiku, že zrovna ony přišly o práci.

„Viděla jsem statistiku Českého statistického úřadu, nezaměstnanost za druhé čtvrtletí, kdy jsme byli na dně ekonomického propadu, byla 2,7 procenta. To je nic. Máme pořád nejnižší nezaměstnanost. Jestli jsou v té struktuře samoživitelky, nejsem schopna říct. A silně pochybuji, že by taková statistika existovala,“ doplnila ministryně,

Anketa

Je Česká republika dobře řízenou a vedenou zemí? (Ptáme se od 2.9.2020)

61%
39%
hlasovalo: 13075 lidí
V naší zemi je podle jejích slov pro plošné vyplacení příspěvků problém definovat, kdo je samoživitel, jelikož celá řada párů u nás je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. „Mnohdy vám (matky) off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají. Neříkám, že přímo mně, ale ze svého okolí to slyším,“ argumentovala.

„Nevyřešíme to plošným příspěvkem, který bude stát miliardy a mnohdy ho dostanou lidé, kteří ho vůbec nepotřebují,“ řekla Schillerová, podle níž se matky samoživitelky mohou obrátit na robustní sociální systém.

Na Twitteru její slova vzbudila velké vášně.

„Schillerová si myslí, že řada matek žije sama, aby čerpala dávky a další výhody. Já si myslím, že Schillerová je pí*a,“ napsala nekompromisně komentující HolkazPrahy.

Profil Šílený Králík připojil názor, že Schillerová má pravdu, ale jen zčásti: „Teď vážně, dvě takové skutečně znám. Což ale neomlouvá arogantní výrok, který poškozuje drtivou většinu těch, co žijí skutečně sami a finančně jsou na tom na hraně,“ podotkl.

Podle téhle logiky podle Romana Gregora spousta důchodců neumřela jen proto, aby mohli pobírat důchod. A další výhody. „Já si myslím, že na Schillerovou nemá čeština vhodný výraz,“ zněla jeho reakce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…