„Roztřískáme.“ „Vrazi, rudá špína.“ Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

22.08.2019 7:15

Spolek Milion chvilek pro demokracii včera uctíval výročí invaze z roku 1968 a potlačení protestů v roce 1969. Ale nemohlo nedojít i na současnou politiku. Průvod svolaný Milionem chvilek zanechal před sídlem komunistů rakev se jmény obětí protestů v roce 1969 a siluety bot. „Bolševický vrazi! Svině!“ zaznělo. Před Hradem Minář poučoval prezidenta o jeho ústavních povinnostech a obul se i do premiéra. A pak trhal Ústavu. „Copak lze zneužít Ústavu tak, že ji někdo roztrhá, nebo spíš tak, že ten, kdo ji má poslouchat, tak se jí neřídí?“ obhajoval se Minář. Ale reakce na jeho čin už se sbíhají. Byl dokonce přirovnán k agentu Zifčákovi.

„Roztřískáme.“ „Vrazi, rudá špína.“ Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše
Foto: Repro Facebook
Popisek: Mikuláš Minář před Hradem trhá Ústavu ČR
reklama

Dle pořadatelů přišlo zhruba 10 tisíc lidí, a proto se pochod opozdil. „Přišlo třikrát až pětkrát více lidí, než se čekalo, průvod je dlouhý dva kilometry, omlouváme se za zdržení,“ informoval vedoucí spolku Milion chvilek pro demokracii Minář v průběhu pochodu, jak informují Lidovky.cz. Ovšem policejní odhady jsou poněkud konzervativnější, hovoří o pěti tisících demonstrantech. 

Anketa

Schvalujete působení ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

5%
95%
hlasovalo: 25088 lidí

Průvod začal na Václavském náměstí. Již sem si účastníci přinesli transparenty, které se dotýkaly současné politické situace jako „Jediní dva migranti, kteří v naší zemi dělají problémy – Babiš a Okamura“ či „Komunismus byl, je a vždy bude totalitní“. K davu promlouvalo několik pamětníků. Z význačných například hlasatelka televize Kamila Moučková, které o událostech 21. srpna 1969 ve sdělovacích prostředcích informovala.

„Jsme zvláštní národ... Dovedeme tři dny zvonit klíči, potom jdeme domů a na všechno se vykašleme,“ uvedla svůj projev. „Nyní máme prezidenta, který je orientovaný na Moskvu a komunistickou Čínu,“ kroutila hlavou. Následně se rozhovořila i o premiéru Babišovi: „Hlavně, ať nechce vládnout této zemi, my ho nechceme. Ať se radši nechá jmenovat řepkovým králem. Obávám se, že naše demokracie se začíná plíživě měnit v diktaturu mocných, nenechme si to líbit,“ burcovala Moučková občany, kteří se pak vydali na pochod.

Anketa

Jsou události srpna 68 a srpna 69 stále pro český národ traumatem?

10%
90%
hlasovalo: 10846 lidí

Pochod se zastavil před sídlem KSČM a držel minutu ticha. Minář při pietě mával českou vlajkou. Před sídlem KSČM zanechal průvod černou rakev se jmény pěti padlých v roce 1969 a nakreslené siluety figurantů, které je měly symbolizovat. A také obkreslené siluety bot, které ukazují, kolik lidí se sešlo. „Bolševický vrazi! Svině!“ zaznělo z davu. Dle Novinek.cz i „Rudá špína!“ Účastníci pak směrem k sídlu komunistů hlasitě bučeli, pískali a skandovali: „Hanba!“

Pět figurantů znázorňujících oběti protestů
Repro Facebook Milon chvilek pro demokracii

Vzkazy pro KSČM