„Scheisse Merkel!“ Chemnitz znovu ve varu. PL zjišťovaly na místě, jak je to s „hajlováním krajní pravice“. A zde je odpověď

07.09.2018 20:55

REPORTÁŽ Kdo by čekal, že napětí v Saské Kamenici (Chemnitz), nedaleko českých hranic, polevilo, ten by se spletl. Lidé mají stále v živé paměti útok migrantů na německého občana. Vrhli se na něj s nožem. Karel Marx tak v pátek v podvečer shlížel na mohutný kordon policistů u svých nohou a na dva znepřátelené tábory, mezi kterými to jiskřilo. Pořádná porce kritiky se snesla na hlavu německé kancléřky Angely Merkelové. Server ParlamentníListy.cz byl u toho. Přečtěte si, co se v Chemnitzu dělo.

„Scheisse Merkel!“ Chemnitz znovu ve varu. PL zjišťovaly na místě, jak je to s „hajlováním krajní pravice“. A zde je odpověď
Foto: Vít Hassan
Popisek: Dítě proti rasismu- z koncertu v Chemnitz

Fotogalerie: - Chemnitz týden poté

Demonstrace v Chemnitz týden poté
Demonstrace v Chemnitz týden poté
Chemnitz týden poté- čelo  průvodu
My jsme lid, občanský protest. Hesla vedoucí průvo...
Lidé, protestující v Chemnitz proti imigraci
Protistrana vyvěsila transparent

Zatímco horké léto pomalu, ale jistě ustupuje ze svých pozic, demonstranti v Saské Kamenici (Chemnitz) už druhý týden pokračují v protestech. Davy lidí vyrazily do ulic poté, co byl smrtelně pobodán německý občan. Pravděpodobně dvěma migranty.

Karel Marx hlásí...

V pátek v podvečer začala kolem sochy Karla Marxe houstnout atmosféra. Demonstrovat totiž přišli jak odpůrci migrace na jedné straně, tak stoupenci levice a vstřícnějšího přístupu k uprchlíkům na straně druhé. Kdyby mohla socha Karla Marxe promluvit, v šest hodin večer by mohla ohlásit: „Přicházejí davy lidí, ale zatím panuje klid.“ Nebylo však jisté, jak dlouho tento klid vydrží. Německá média uváděla, že při předchozích demonstracích byli po ulicích města honěni neněmecky vypadající občané. Kancléřka Angela Merkelová tyto nenávistné hony rázně odsoudila. Jenže předseda spolkové země Sasko Michael Kretschmer popřel, že by se takovéto hony skutečně odehrávaly.  

Každý z táborů v šest hodin večer čítal asi 250 lidí. Nescházeli stoupenci anarchismu, oblečení celí v černém, s kuklami na hlavě a s černými brýlemi, aby byli k nepoznání, se symboly uskupení Antifa. Přinesli si transparenty, na kterých stálo, že se přišli postavit do cesty fašistům. „Chemnitz nazifrei“ neboli „Chemnitz bez nácků!“ volali z plných plic někteří účastníci. Spolu s nimi dorazili normálně oblečení, vesměs mladí spoluobčané, kteří si přinesli fotku dvaatřicetileté Heather Heyerové, kterou v loni v Charlottesville, ve státe Virginia, USA, při protestech neonacistů usmrtil stoupenec krajní pravice.

V táboře odpůrců migrace spojených pod značkou hnutí Pro Chemnitz nechyběli stoupenci krajní pravice oblečení v maskáčích, obutí v kanadách a potetovaní. Je však třeba říci, že v tomto táboře tvořili radikálové jen přibližně desetinu protestujících. Většinou šlo o Němce různých věkových kategorií, slušně oblečených a s vlajkami v rukou.

Oba tábory od sebe odděloval mohutný policejní kordon. Strážci zákona přijeli k soše Karla Marxe – k místu srazu demonstrantů – nejméně v pětadvaceti policejních vozech. Důkladná policejní příprava na demonstraci připomínala takřka armádní manévry, v záloze byla připravena i vodní děla.

O půl sedmé narostl levicověji laděný tábor asi na 300 členů. Zato tábor odpůrců migrace během půl hodiny podstatně zmohutněl. Karel Marx by mohl z centra Saské Kamenice oznámit: „Vážení přátelé, tábor kritiků Angely Merkelové a její imigrační politiky čítá asi 800 lidí.“ Stále platilo, že pravicoví radikálové tvořili jen zlomek protestujících, ale zato zlomek nejvíce viditelný. Nejvíc křičeli a v předních řadách provokovali policisty. Napětí by se v těch chvílích dalo krájet.  

Ve tři čtvrtě na sedm odstartovaly projevy. Odpůrci migrace volali po větším bezpečí ve městě a kritizovali politiku již zmíněné kancléřky Merkelové.  

Fotogalerie: - Je nás víc!

Je nás víc- koncert v Chemnitz proti rasismu
Antifašista na koncertě v Chemnitz
Účastníci vzali na koncert proti rasismu i děti
Lidskými právy proti pravičákům. Z koncertu proti ...
Levicoví demonstranti v Chemnitz
Žádnou pizzu nacistům- kreativita levičáků v Chemn...

„Do hajzlu s Merkelovou“

Anketa

Sympatizujete s demonstranty, kteří v německé Chemnitz protestovali proti migraci?

98%
2%
hlasovalo: 21121 lidí
Oba tábory si dopředu naplánovaly také pochod městem a přibližně v 7 hodin také vykročily. Policisté oba tábory důsledně oddělovali. Každý pochodoval jinou trasou tak, aby bylo zajištěno, že se nepotkají. Odpůrci migrace s transparenty hnutí Pro Chemnitz či „scheisse Merkel“, což by se dalo volně přeložit jako „do hajzlu s Merkelovou". Na dalších transparentech byla Merkelová vyzývána, aby „vypadla z parlamentu“, protože pokud nezmizí z politiky, tak „stačí už jen jedna jiskra k tomu, aby v Německu vypukl požár“.

Za bedlivého dozoru policie provolávali rozzlobení občané také heslo známé ve východním Německu v roce 1989: „Wir sind das Volk!“ neboli „My jsme národ!“. Jenže zatímco v roce 1989 takto posílali „k šípku“ komunisty, tentokrát by se demonstranti chtěli v politice zbavit právě Merkelové. Aby to dali jasně najevo, tak navíc mohutně mávali pěstmi. Jejich hněv nezchladil ani mohutný déšť, který se spustil přibližně dvacet minut před osmou hodinou večer.

To už se odpůrci migrace pomalu otáčeli a za nekončícího skandování „Wir sind das Volk“ mířili zpátky k soše Karla Maxe. Fotoreportér serveru ParlamentníListy.cz ohlásil, že podle policie je teoreticky možné, že se k soše vrátí i někteří levicové aktivisté, takže prozatím není možné slevit z přísných bezpečnostních opatření. Sami organizátoři pochodu odpůrců migrace také odvedli kus pořádné práce a podle fotoreportéra serveru ParlamentníListy.cz aktivně krotí radikály.

Celá akce nakonec skončila poklidně, lidé asi 100 metrů od sochy Karla Marxe zapálil několik desítek svíček na památku ubodaného Němce a pak se v poklidu rozešli do svých domovů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vít Hassan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi den

19:05 Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi den

Publicista Petr Štěpánek reaguje na prohlášení senátora Marka Hilšera, že bude znovu kandidovat na p…