„Schválnost!“ Klaus střílel ostrými. Do Fialy, do Macrona a na celý summit

07.10.2022 9:55 | On-line

Moderátor Lubomír Xaver Veselý natočil v internetové televizi XTV.cz již 24. rozhovor s druhým českým prezidentem Václavem Klausem. A ten si opět nebral servítky. Po setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem konstatoval, že Orbán si 30 let buduje vztah se všemi Maďary a jemu opravdu jde o ty lidi, zatímco „česká politická věrchuška“ s Petrem Fialou (ODS) v čele s lidmi mluvit neumí. Ale to byl teprve začátek. Vysmál se evropskému summitu v Praze. A vykreslil naši budoucnost. Vykreslil ji ve velmi temných barvách.

„Schválnost!“ Klaus střílel ostrými. Do Fialy, do Macrona a na celý summit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

24 dílů, to je obdivuhodné. Že my jsme to vydrželi, to je jasné, ale že některý divák to vydržel poslouchat, to je obdivuhodné,“ začal Klaus ze široka.

Poté prozradil, že si povídal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který přijel na summit EU, ale našel si čas i na setkání s českým exprezidentem. „To setkání bylo strašně dlouhé. Já myslel, že bude tak hodinu a on to vydržel skoro dvě hodiny a jeho pobočníci ho pořád tahali za rukáv, že už musí končit a jet dál,“ prozradil Klaus s tím, že oběma se setkání líbilo, protože jsou si názorově blízcí o „celé té hrůze“, kterou kolem sebe vidí.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22020 lidí
„On je pozitivní, optimistický a dopředu jsoucí. On je Maďar každým coulem. Opravdu mu jde o to Maďarsko, on nehraje na sebe. A myslím, že ho trápí, stejně jako to trápí nás, že se změnilo politické zabarvení České republiky a ten vztah k Maďarsku už není tak silný,“ zaznělo od Klause.

Na rozdíl od Fialy, předchozí premiér Andrej Babiš našel k Orbánovi pragmatickou cestu. Fiala ale podle Klause nejde touto pragmatickou cestu.

„Orbán třicet let buduje pragmaticky vztahy s Maďary. Tohle je moje hodnocení, chraň Bůh, aby to byla Orbánova slova. Pro něj je Fiala profesor politologie a ne pragmatický politik. On je člověk, kterému jde o toho voliče. On se holedbá tím, že má kontakt s lidmi v každé ulici. Jemu prostě jde o ty lidi. To já myslím, že je úplně odlišné od dnešní naší politické věrchušky. To jsou takoví mlčochové a s lidma se neumí setkat. Neumí přirozeně promluvit k lidem," pravil Klaus.

Pár slov pronesl i na konto urychleného odletu katarského emíra z Prahy, se kterým se prý Klaus setkal. Když se na Hradě, kam Klause pozval prezident Miloš Zeman, viděli, o urychleném odletu emíra prý nepadlo ani slovo.

Z Klausova pohledu se to stalo tak, že emír primárně nepřiletěl za českými politiky, ale za politiky z celé EU a když se dozvěděl, že se na summit nedostane, zase odletěl. „To, že oni si ho napřed pozvou, ale pak ho na ten summit nepustí, tak je celkem pochopitelné, že se urazil,“ předložil svůj pohled Klaus.

„Když Evropa nemá plyn, tak by si měla předcházet někoho, kdo jí ten plyn může dodávat,“ dodal ještě.

Poukazoval také na to, že Katar vystoupil ze sdružení OPEC, z kartelu zemí, které těží a prodávají ropu. „To je docela hráč světovej. A když my dopustíme, aby se na našem území stala takováto věc, tak nevím, co si o tom myslet. Je to blbost, Je to ukázka nezájmu našich politických věrchušek o řešení situace. Je to velmi neobvyklé. Je to taková urážka. To se za dobu státních návštěv nestává,“ poznamenal na konto katarského emíra Klaus.

V obecné rovině konstatoval, že summit lídrů EU, který probíhá v Praze, nepřinese nic. „To je hříčka,“ uvedl. „Ale je to hříčka, která něco ukazuje. Nevím, jestli to Evropské společenství je novinka, které nikdy nikoho nenapadlo. My už máme něco podobného a to je Rada Evropy. Té my jsme členy už 30 let. A to má svá shromáždění a má svá pravidelná jednání. Tohle by všem mělo stačit. Ale samozřejmě takovým francouzským Macronům to nestačí. A když vycítil slabost postmerkelovského Německa, tak to prostě Macron prosadil. Já to považuji za absolutní schválnost a hříčku. Samozřejmě, že je to ukázka Macronovy síly, ale také ukázkou, že už na tu EU trochu kašle, že si najde jiné fórum,“ konstatoval Klaus.

„To je prostě demonstrační akce, která nemá žádnou náplň, žádnou strukturu. Nic. Tam jen pár lidí dostane možnost promluvit, ale jinak nic. Asi přednesou předem připravený papír, kde bude řečeno, že je Putin zlý a Zelenskyj zlatý, ale to je všechno,“ pokračoval Klaus.

Stranou jeho pozornosti nezůstaly ani výbuchy u plynovodu Nord Stream. Podle Klause by si lidé měli klást otázku, v čím zájmu je zničit německo-ruský plynovou. Zda je to v zájmu Ruska, v zájmu Německa, v zájmu USA nebo ještě někoho jiného? „Je to tah zcela jinou figurkou na té složité šachovnici,“ pravil Klaus.

Ale jaderné války se podle druhého českého prezidenta bát nemusíme. Uznal, že žijeme v nejisté době, kdy se může stát cokoli, ale konstatoval, že podle něj k jaderné válce nedojde.

Stranou jeho pozornosti nezůstaly ani komunální a senátní volby. Konstatoval, že se zatím ukazuje, že odpor části společnosti k vládě, případně náklonnost jiné části společnosti k téže vládě prozatím nepřekročila kritickou mez. Jednu kritickou poznámku si však neodpustil. Vůči Miroslavě Němcové. V té prý kdysi viděl nějaký politický potenciál. „Ale to už je tak 15 let,“ nechal se slyšet Klaus.

Nakonec zkritizoval Fialovu vládu za prohlubování státního dluhu.

„Ten náš deficit dál roztáčí inflaci. Já o tom píšu, mluvím o tom, ale když to někdo nechce slyšet, tak já už k tomu nemám co říct. Prostě to je děsivý obří deficit,“ bil na poplach Klaus s tím, že každý dluh musí být jednou zaplacen a všechny vlády hledají cestu, kde získat peníze. Ale když zvýší daně přímo lidem, voliče to nepotěší, Když ale tatáž vláda zavede bankovní daň, pak banky zvednou poplatky a stejně si to od lidí vyberou, ale politici už budou moct říct, že bankovní poplatky nezvedli oni sami. „Ale nakonec to tak či tak zaplatíme my,“ upozornil Klaus.

Český stát se musí zmenšit, musí přestat bobtnat, musí zeštíhlit.

„To je pro mě alfa a omega veškerého uvažování. Škrtat, škrtat, škrtat, ubrat státní orgány, ubrat státní zaměstnance, ubrat vyplácení všeho možného, ubrat státní indexace. To je jediná cesta, jak se dostaneme do určité ekonomické rovnováhy,“ upozornil Klaus své spoluobčany.

„Snížení inflace nikdy nenastalo bez recese. Čili životní úroveň musí jít dolů.“ dodal ještě s tím, že Češi si nějaký čas žili nad poměry a teď je návrat k normálu bude bolet.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Myslíte, že bohatí pomáají málo?

Nebo proč je chcete trestat progresivním zdaněním? A jak byste definoval bohatého člověka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

18:27 Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser!“ Jak přežít s dc…