Špičky Armády ČR odmítají islám a Romy, bojí se USA a nesouhlasí se zahraniční politikou, vyšlo v průzkumu. A věc má hodně vážné pokračování

24.09.2015 10:56

Výsledky interního a tajného průzkumu na Generálním štábu Armády ČR je znechucen ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Informovala o tom televize Prima. Ta zveřejnila výsledky tohoto průzkumu, který ukázal, že každý osmý zaměstnanec Generálního štábu představuje bezpečnostní riziko nejen pro armádu, ale i pro Českou republiku.

 Špičky Armády ČR odmítají islám a Romy, bojí se USA a nesouhlasí se zahraniční politikou, vyšlo v průzkumu. A věc má hodně vážné pokračování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Anketa

Má se Vláda České republiky vzepřít, žádné uprchlíky přidělené kvótami nepřijmout a riskovat tak pokuty z EU a nevraživost západních zemí?

96%
hlasovalo: 24027 lidí

Z průzkumu vyplývá, že 13 % důstojníků, generálů ale i civilních zaměstnanců zastává extremistické názory. Není jim cizí rasismus, xenofobie ani agresivní chování.

„Bude mě zajímat, jak se na to samozřejmě dívá Generální štáb. Protože podle toho, jak já znám ty lidi, tak ty odpovědi nesedí,“ řekl ministr obrany televiznímu reportérovi.

Z průzkumu například vyplynulo, že 75 % dotázaných považuje Islámský stát za nebezpečný. Tak to aspoň zaznělo v reportáži, na obrazovce ovšem bylo uvedeno, že oněch 75 % považuje za nebezpečný samotný islám.

Přesto by každý osmý zaměstnanec Generálního štábu přivítal trest smrti ukamenováním. Pro 114 oslovených je přijatelný trest bičováním a pro 134 dotázaných je přijatelný dokonce i trest uříznutí ruky, nebo dokonce zabití člena rodiny ze cti.

Třetím největším nepřítelem ČR jsou USA

Výzkum se zabýval i tím, koho považují zaměstnanci štábu za největší nepřátele ČR. Na třetím místě ale skončil náš spojenec v NATO Spojené státy. Co je ale horší. Každý čtvrtý zaměstnanec štábu nesouhlasí se zahraniční politikou Česka ani s jejími vojenskými postoji.

„Pokud je ta informace relevantní, tak by se tím měl zabývat výbor pro obranu a především vojenská zpravodajská služba,“ okomentoval výsledky interního průzkumu poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Anketa

Přejete si pád Sobotkovy vlády a předčasné volby do Poslanecké sněmovny?

91%
9%
hlasovalo: 10599 lidí


„Máme profesionální armádu. A s tou profesionalitou se samozřejmě pojí určité nároky. Vojáci jsou relativně dobře honorováni. Myslím si, že ty nároky by měly být i vymáhány,“ řekl k tématu poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Je divné, že byly výsledky průzkumu zveřejněny zrovna v době uprchlické krize

Stropnickému přijde podezřelé, že materiál, který měl být interní, se na veřejnost dostal zrovna v době uprchlické krize. Podle průzkumu je totiž zřejmé, že důstojníci a generálové zastávají v drtivé většině xenofobní a rasistické postoje.

Na výsledky průzkumu reagoval mluvčí Generálního štábu Jan Šulc těmito slovy: „V průzkumu se objevily i některé negativní názorové prvky spojené s vnímáním bezpečnostní situace ve světě a způsoby jejího řešení. Armáda je pouze jednou ze součástí naší společnosti, v níž jsou názory a postoje na možné řešení krizí pod vlivem aktuálního dění obdobně různorodé,“ napsal Šulc redakci prostřednictvím e-mailu.

Martin Stropnický v závěru reportáže slíbil, že se analýzou rizikového chování v armádě bude podrobně zabývat.

Reportáž najdete ZDE od času 3:49

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík účtuje s Dukou: Narozeninová party Vratislava Mynáře, ovčáčkovský páter Badal.  A také Zeman, Klaus a Ringo Čech...

6:59 Halík účtuje s Dukou: Narozeninová party Vratislava Mynáře, ovčáčkovský páter Badal. A také Zeman, Klaus a Ringo Čech...

Kněz Tomáš Halík se na názorové straně dnešního vydání MF Dnes zamyslel nad současným stavem katolic…