Psal se rok 2012. Tehdy demonstraci svolala tzv. Holešovská výzva. Její iniciátor, Slávek Popelka, tehdy o Kalouskovi a Nečasově vládě řekl, že zničila v zemi demokracii. „Protože oni působí proti zájmům naší země a lidí, kteří ji obývají,“ tvrdil Popelka. V ČT uvedl, že protest byl namířen především k tomu, aby vláda i prezident odešli a byla ustavena vláda odborníků. Lidé si podle něj nepřejí zastupitelskou demokracii. O zásadních věcech by podle něj lidé měli rozhodovat v referendu.
Prvním krokem k nastolení skutečné demokracie podle Popelkových představ bude zrušení politických stran. Lidé potom podle jeho představ vyberou ze svého okolí své zástupce, kterým důvěřují, a tyto lidi pak delegují na vyšší místa. „Pan Kalousek je škůdce této země a my uděláme vše pro to, aby odešel co nejdřív a přestal této zemi škodit,“ řekl Popelka.
Tehdejší ministr financí Kalousek tvrdil, že protesty Holešovské výzvy byly namířeny proti demokratickému systému, a nikoli proti vládě a jejím krokům. „To byly protesty skutečně proti demokratickému systému jako takovému,“ řekl. Vyslovil obavu, že v každé demokracii existuje část lidí, kteří se nesmířili s demokratickým řádem a sní o uspořádání nějakých lepších zítřků a nějakého nového spravedlivého řádu, o kterém mluvil i jistý malíř pokojů v Německu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas