„To jsem nezažila ani za Béma s Janouškem, co ta mladá udělala!“ PL zachytily okamžik, kdy se pirátka Krausová pokoušela pomoct soukromé firmě jednoho boháče z centra Prahy

03.05.2019 15:35

Pirátská strana dostala v loňské předvolební kampani slevu v rozmezí 60 a 75 procent od francouzské společnosti JCDecaux, která v Praze provozuje reklamu na městském mobiliáři a dalších plochách. Na tom by zřejmě nebylo nic tak zvláštního, pakliže by tahle firma nebyla s Piráty propojena víc, než jak je to běžné. Poté, co o kauze informovala většina českých médií, přinášejí ParlamentníList.cz další kamínek do mozaiky zákulisních vztahů.

„To jsem nezažila ani za Béma s Janouškem, co ta mladá udělala!“ PL zachytily okamžik, kdy se pirátka Krausová pokoušela pomoct soukromé firmě jednoho boháče z centra Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Krausová
reklama

Anketa

Podporujete vládu Andreje Babiše? (Hlasování od 1.5.2019)

78%
hlasovalo: 21576 lidí
Vraťme se nejprve do roku 2015, kdy Prahu ovládalo hnutí ANO a primátorka Adriana Krnáčová.

„Chtěli bychom jednat se současným vedením. Aby nám řekli, proč jsou nespokojení a proč je podle nich smlouva nevýhodná,“ pronesl před čtyřmi lety generální ředitel české pobočky JCDecaux Pavel Slabý k pochybnostem, které někdejší vedení metropole vůči „jeho“ firmě mělo. Marně.

Doplňme, že JCDecaux má na starosti městský mobiliář, který staví, provozuje a využívá reklamu na něm a město za to dostává roční poplatek. Dohoda s francouzskou společností pochází z roku 1994. Tehdejší vedení města uzavřelo smlouvu na neuvěřitelných 25 let, v roce 2009 ji prodloužilo do roku 2021. Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) v roce 2015 řekla, že se bude smlouvou „v nejbližší době zabývat“.

Nevýhodnost smlouvy pro město měla dokladovat zpráva advokátní společnosti Toman, Devátý a partneři. Městu smlouva umožňuje požádat o vybudování dalšího mobiliáře firmu, nemůže si ho ale postavit samo, což je podle analýzy citované Svazem provozovatelů venkovní reklamy, jehož součástí jsou konkurenční firmy, v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Podle finančního ředitele JCDecaux šlo ale o analýzu smlouvy po právní stránce, nikoliv jejího obsahu a poskytovaných služeb.

Tolik minulost a pozadí smlouvy, která JCDecaux v čele s podnikatelem Slabým vydělává majlant.

Nyní se přenesme do současnosti. Jak už ve čtvrtek upozornila některá média, pochybnosti budí především vzájemné vztahy, které si Piráti a uvedená firma vytvořili. Podle faktur, které se objevily na veřejnosti, totiž využívala Pirátská strana v době mezi 25. zářím a 8. říjnem 2018 pro kampaň reklamní plochy, za které měla zaplatit 400 000 korun, firma nicméně poskytla slevu ve výši 300 tisíc korun. V době mezi 11. a 24. zářím pak strana namísto 400 000 zaplatila jen 160 000 korun. Společnost poskytla v době kampaně slevu i hnutí ANO, zástupci firmy tehdy uvedli, že ve výši 20 procent, což odpovídalo objemu reklamy a standardní výši poskytovaných slev.

Kultivaci prostoru si zjevně podnikatel Slabý představuje jinak než média

Pirát Zábranský kontroval, že jeho strana je jedinou, která důsledně zaznamenává všechny transakce do registru smluv, takže si je může kdokoliv ověřit. Pachuť, která ukazuje zvláštní náklonnost Pirátů k firmě JCDecaux, ovšem přetrvává.

ParlamentníListy.cz navíc disponující novým svědectvím, jež ukazuje, jak Piráti protlačovali snahy JCDecaux přímo na magistrátu.

„Pamatuju si to docela přesně, když se měla stavět expertní komise k městskému mobiliáři, protože to bylo hodně frekventované téma,“ sdělila naší redakci žena, která na úřadu působí řadu let. „Chování Michaely Krausové bylo až děsivé, nezažila jsem to ani v době Pavla Béma, kdy na magistrát pravidelně docházel Roman Janoušek. Paní Krausová chtěla, aby v té expertní komisi, která ovlivňuje postup města vůči JCDecaux, seděl také jejich zástupce. To doslova ztuhnul úsměv všech, když se to dozvěděli, protože není možné vzít firmu, která díky vám vydělává velké sumy, aby expertně rozhodovala o tom, co se má stát se smlouvu mezi magistrátem a jejich zástupcem,“ uvedl citovaný zdroj pro ParlamentníListy.cz. 

Tuto informaci nám následně potvrdil i jeden z radních. Pirátka Krausová v minulosti nebyla schopna odpovědět na žádný z dotazů redakce.

Po kritice dalších zástupců stran od tohoto nápadu nakonec předsedkyně pirátského klubu na pražském magistrátu ustoupila.

„JCDecaux, Městský mobiliář“ je firma, za kterou jedná bohatý podnikatel Pavel Slabý, bytem v samém centru Prahy. Druhým jednatelem je Rakušan Tilo Starke, který se ve strukturách JCDecaux objevuje často jako mluvčí.

Anketa

Je nastupující ministryně spravedlnosti Benešová nebezpečím pro českou demokracii?

11%
89%
hlasovalo: 9914 lidí
JCDecaux na základě smlouvy s městem z roku 1994 provozuje většinu přístřešků MHD v metropoli. Minulé vedení magistrátu označilo smlouvu za nevýhodnou a schválilo, že ji nebude prodlužovat, na což současné vedení navázalo. Jelikož firma mobiliář vlastní, bude si jej moci po skončení smlouvy odvézt. Město proto musí do té doby vyřešit nové přístřešky, do případné soutěže se může přihlásit i stávající provozovatel.

Podle týdeníku EURO JCDecaux řeší soudní spor v souvislosti s reklamními plochami v centru města. Podle obžaloby měl někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta, který působil na radnici jako poradce, zvýhodnit firmu při pronájmu čtyř reklamních ploch. Státní zástupce vychází z odposlechů, kromě společnosti a Valenty je obviněn technický ředitel firmy Tenzer. Ze žaloby vyplývá, že se Tenzer s Valentou po telefonu domlouvali, jaké nájemné nabídnout. Podle zjištění MF Dnes policie Valentovi zabavila 240 tisíc korun, které podle státního zastupitelství od JCDecaux obdržel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…