„To nás budou lidi milovat.“ Nové stavební řízení. Stavební úřady zažijí peklo

03.07.2024 15:45 | Reportáž
autor: Václav Fiala

Bez řádné přípravy, neodzkoušené – tak začalo od prvního července (ne)fungovat digitální stavební řízení. Souběžně s ním ještě běží starý zákon, za kterého ještě do posledního června bylo posláno obrovské množství podkladů, které doslova zahltilo systém. A k tomu ještě hrozba pro občany ve výši pokuty až několik set tisíc korun pro toho, kdo nemá stavební plány, byť i starší stavby či přístavby.

„To nás budou lidi milovat.“ Nové stavební řízení. Stavební úřady zažijí peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavební práce, ilustrační foto

Starostové a obecní a městské úřady jsou v šoku. Takový amatérismus se jen tak nevidí. Nechat běžet vedle sebe starý i nový zákon. Samozřejmě, že se každý snažil poslat podklady ještě podle toho „starého“, do 30.6. Je to obdobná situace, jaká nastala třeba s dotacemi na solární elektrárny.

Uchvátané, nedomyšlené…

Jedním z mnoha nespokojených starostů je i František Trhlík, starosta Kostelce u Stříbra. Byť obec nemá stavební úřad, za kterým lidé jezdí do zhruba 15 kilometrů vzdáleného Stříbra, nebere si servítky, Vždyť se to dotýká i občanů Kostelce.

„Není to dokonalé, to tedy rozhodně ne. Myslím, že se to klidně mohlo odzkoušet na vybraných úřadech. Pak by se řeklo – ano, takto by to mohlo fungovat, máme to odzkoušené, lidi jsou vyškolení,“ stýská si starosta. „Ale to mělo být. Takto to spustit takříkajíc na syrovo, to bude problém. Ministr měl svolané lidi z úřadů, ti přijeli zpátky úplně hotoví. Projektanti si musí udělat osobní identitu, to také nějakou dobu trvá, a taky z toho mají dilema. Nevěřím, že to bude dobře fungovat,“ uvádí starosta Trhlík pro ParlamentníListy.cz

A dodává: „Mohlo se vzít pár takzvaných trojek, neboli obcí třetího typu, se stavebním úřadem, po krajích to v klidu odzkoušet, jaké to má porodní bolesti, a pak se věc mohla spustit. Navíc, v půlce roku to je sice hezké, ale je to před dovolenými, prázdninami, klidně to mohlo být od září.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Offčani, co jste si navolili, to máte!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBobyNo1 , 03.07.2024 17:33:21
Aneb vzkaz Fialenkovy hrůzovlády: EU - ČR! (Eště Uvidíš - Český Rusošvábku!)

|  11 |  0

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…