„To nepochopí jen ten p*tomec volič!“ Hřib oceněn za boj proti popíračům, cyklostezky, příručku a naslouchání obyvatelům

15.01.2022 12:20 | Ze sítí

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl vybrán jako jeden z pěti nejlepších primátorů ze zemí EU. Kým? Analyticko-informační nezávislou platformou Mayors of Europe. Ta ho chválí, jak v Praze podporuje cyklistiku, jak pomohl podnikatelům zasaženým covidem, jaký schválil v Praze rozvoj infrastruktury a také za zelené cíle a boj proti xenofobii a neliberálnosti. „Zdeněk Hřib je skvělým příkladem primátora, který tvrdě pracuje, aby se každý měl lépe, a naslouchá potřebám a návrhům obyvatel,“ píše se v hodnocení. Ale už přišel výsměch, že teprve volby ukážou pravdu.

„To nepochopí jen ten p*tomec volič!“ Hřib oceněn za boj proti popíračům, cyklostezky, příručku a naslouchání obyvatelům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Anketa

Má Viktor Orbán vaše sympatie?

98%
1%
hlasovalo: 26311 lidí
Rok 2021 znamenal převrat ve velké politice, rok 2022 pak bude rokem, kdy občané budou rozhodovat o tom, kdo jim bude vládnout v komunálu. V Praze se pak ukáže, jak jsou občané spokojeni s primátorstvím Zdeňka Hřiba a s jeho magistrátem.

Nyní je spokojena „analyticko-informační nezávislá platforma“ Mayors of Europe (Starostové Evropy). Podle ní je Zdeněk Hřib jedním z pěti nejúspěšnějších nebo nejlepších starostů či primátorů v celé EU.

„Od mobility přes kulturní akce, boj proti změně klimatu, infrastrukturu i energetiku, rok 2021 může zcela určitě být označen jako další z úspěšných pro Zděňka Hřiba. S jeho tvrdou prací a jasnou vizí, Praha se určitě bude rozvíjet ve všech oblastech,“ píše „nezávislá“ platforma a primátor se nezapomenul tímto oceněním pochlubit. Prý je to potvrzení, že se ubírá správnou cestou.

Ovšem Hřibovy úspěchy rozebírá analytická platforma důkladně. Zmiňuje například, že Praha se pod Hřibovým vedením přidala k „Paktu svobodných měst“, tedy k Bratislavě, Budapešti a Varšavě, aby „bránila svobodu a demokracii, potírala antiliberální tendence, nerovnost, xenofobii a popírání změn klimatu“. Pochváleno je také to, že pod Hřibem Praha přijala klimatický plán, jak snížit emise o 30 % do roku 2030 a být uhlíkově neutrální do roku 2050.

Mayors of EUrope chválí například, že Hřib buduje „chytré město“ a používá nové technologie, ale také to, jak Hřib pomohl podnikatelům, jejichž byznys velmi utrpěl za časů covidu. Konkrétně že je sponzorem stránky DoToho!, kde podnikatelům údajní experti zadarmo skvěle poradí a tak jejich podniky oživí.

Ze stránek DoToho!

Utrpěli ovšem také obyvatelé Prahy, kteří, jak platforma sama píše, byli dlouho zavření v bytech a domech. „Tudíž, když se oteplilo, pražský primátor vydal užitečnou online příručku o 20 parcích a dalších pozapomenutých zákoutích ve městě, kam je bezpečné se vydat při proticovidových opatřeních. Pod hlavičkou ‚Prahou bezpečně‘ se tato příručka věnovala jednak parkům a přírodě, ale také klidnějším ulicím v Praze,“ píše nezávislá platforma, která zároveň vyzdvihuje i to, že v Praze se mohli očkovat i nepojištění a cizinci.

Další oblast, která zřejmě Hřibovi ocenění vynesla, je cyklistika. Stránka zmiňuje, že během pandemie vzrostl zájem o cyklistiku o 38 % a že Praha tento zájem podpořila výstavbou nových cyklostezek. „V pracovní dny je cyklistů požehnaně a město zvyšuje jejich bezpečnost dopravními opatřeními na silnicích a výstavbou chráněných cyklostezek,“ tvrdí nezávislá platforma, která zároveň zmiňuje i to, že kolo si je teď možné půjčit na pražskou tramvajenku a záměr vybudovat 750 nabíjecích stanic pro elektromobily, jež má dle Hřiba pomoci Praze dohnat ostatní evropské metropole v elektromobilitě, například Vídeň, Rotterdam nebo Hamburg.

Kromě těchto oblastí web Mayors of Europe vyzdvihuje schválení metra D a plány na stavbu nové budovy filharmonie na břehu Vltavy. V oblasti boje s klimatickou změnou se pak platforma zabývá dlouze závazky, ke kterým Praha přistoupila, ovšem z konkrétních kroků jsou jmenovány pouze výsadba stromů a osazení některých střech solárními panely.

Závěrem „analyticko-informační nezávislá platforma“ říká, že rozhodnutí primátora mají dopad na společnost a proto by měl být každý hlas vyslyšen. „Zdeněk Hřib je skvělým příkladem primátora, který tvrdě pracuje, aby se každý měl lépe, a naslouchá potřebám a návrhům obyvatel. Od infrastruktury až po chytré město, Praha má na zřeteli všechno a dále funguje pro blaho svých obyvatel,“ píše.

Ocenění už vyvolalo posměch. Například od redaktora Info.cz Jana Paličky. „Gratulace k věhlasnému a prestižnímu ocenění! Uvidíme, jaké oceněni udělí na podzim volič. Něco mi říká, že s jeho přízní to bude složitější než s přízní jakéhosi webýsku a že ten pitomec na rozdíl od ušlechtilé poroty neznámého složení nepochopí blahodinní páně Hřibátora.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Diskuse obsahuje 92 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Vypněte tu kameru! Langšádlová sklidila ostudu. Nepříjemné

9:31 Vypněte tu kameru! Langšádlová sklidila ostudu. Nepříjemné

Jak to udělat, aby se mohlo říct, že nejlepšími ministry Fialovy vlády jsou Ivan Bartoš a Mikuláš Be…