„Tohle je zač Ukrajina.“ V ANO přitvrdili. Mnohé vyděsí

7.7.2022 9:47 dop. | Ze sítí

Opoziční poslanec Jiří Mašek z ANO má několik dotazů na předsedu vlády ohledně Ukrajiny. Má totiž značné obavy, jak bude probíhat plánovaná „obnova“ v zemi, o které až do února všichni uznávali, že je zmítána gigantickou korupcí, kde si oligarchové za rozkradené budují své soukromé armády a dochází zde k vraždám novinářů i opozice.

„Tohle je zač Ukrajina.“ V ANO přitvrdili. Mnohé vyděsí
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hnutí ANO skončilo ve volbách do poslanecké sněmovny o 67 setin procenta jako druhé. Andrej Babiš oficiálně uznal porážku a pogratuloval Petru Fialovi k úspěchu

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 5802 lidí

„Ursula navrhuje vznik platformy pro zprostředkování financí od různých zemí, institucí atd. … pro pomoc Ukrajině,“ vysvětluje poslanec a lékař důvody svého zneklidnění.

Upozorňuje především na formulaci „financí od států“. Znamená to tedy, že obyvatelé České republiky budou přímo financovat obnovu Ukrajiny?

Poslanec celkem nepochybuje, že celá „obnova“ bude prakticky vypadat tak, že se peníze rozdělí vybraným firmám, patrně spíše zahraničním než našim, a ty za ně možná něco „obnoví“ na Ukrajině.

Poslanci Maškovi to připadá jako „megatunel“. „Doufám, že jsem to pochopil špatně! Nebo ne? Jak to tedy bude?“ ptá se premiéra.

K tomu následně připomíná pár faktů. Do února letošního roku byla Ukrajina považována za vysoce problematickou zemi, s gigantickou korupcí, občanskou válkou, soukromými armádami oligarchů, vášní pro místní nacionalisty, vražděním novinářů a občas i opozičních politiků. I z těchto důvodů Česká republika vůči Ukrajině držela poměrně přísnou vízovou povinnost.

„24. února 2022 byla Ukrajina napadena sousedním státem a my napadenému pomáháme, což je správné a má to tak být. Ale Ukrajina se uvnitř den ze dne nezměnila v demokratický stát, to snad vědí všichni,“ obává se poslanec.

Má proto obavy, že peníze „na obnovu“ od českých daňových poplatníků zmizí bůh ví kam.

Fialovi také připomněl, že stále platné usnesení Poslanecké sněmovny vládu vyzvalo, aby podnikla diplomatické kroky k ukončení ukrajinského konfliktu. O těchto aktivitách Jana Lipavského či jiných ministrů není nic známo, místo toho premiér slibuje bez jakéhokoliv mandátu miliardy z kapes daňových poplatníků na pochybně a překotně připravenou „obnovu“.

Pokud jde o pondělní konferenci v Luganu, rozruch už dříve vzbudila uniklá mapa na projekčním plátně, podle které měla být Česku přidělena „k obnově“, společně se Švédskem a Finskem, Luhanská oblast. Právě ta je přitom kompletně ovládána Ruskem, a pokud by ji Ukrajinci získali zpět, byla by nejspíš válkou zdevastovaná nejvíce ze všech.


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

9:51 Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

„Chce mít vláda další měsíce ve funkci ředitele zpravodajských služeb osobu bez prověrky, kterou má …