Nový stavební zákon, který v minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna, se stal terčem masivní kritiky, a to nejen od opozice, ale také od starostů měst a obcí a dokonce i od některých majitelů stavebních firem. Zákon připravovalo Ministerstvo pro místní rozvoj několik let. Tato důležitá legislativní norma byla před několika dny schválena Parlamentem, a to jen o čtyři hlasy, když tak většina poslanců vetovala nesouhlasné stanovisko Senátu. Zajímavostí jistě je, že pro něj nehlasovala ani většina zástupců sociální demokracie ve Sněmovně, tedy politiků další vládní strany.
Některé změny v novém zákonu budou platit už od ledna 2022, další až od roku 2023. Jeho kritikům však nejvíce vadí fakt, že stavební úřady budou už zcela podléhat státu a prý se tak vzdálí občanům měst a obcí. Podle schváleného návrhu totiž má vzniknout Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě, dále pak Specializovaný a odvolací stavební úřad a také krajské stavební úřady. Nicméně ministryně Klára Dostálová (Hnutí ANO) v médiích tvrdila, že tímto zákonem se úřady lidem nevzdálí, protože stavební řízení díky digitalizaci budou moci absolvovat i elektronicky přímo z domova.
Jak na stěžejní legislativní normu reaguje nyní odborná veřejnost, zjišťovaly ParlamentniListy.cz, u starostů obcí, u techniků ze stavebních úřadů, ale také u majitelů stavebních firem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.