„Tohle lidem nepomůže.“ „Naprosté šílenství!“ Poslanci to schválili, odborníci se ale děsí. Nový stavební zákon

21.07.2021 20:53 | Zprávy
autor: Jan Štěpán

„Stihne stát skutečně slibovanou digitalizaci stavebního řízení v krátkém čase? A to včetně vybavení nových pracovišť moderní technikou tak, aby ještě více nezkomplikoval veřejnosti proces schvalování? Já si ze zkušenosti myslím, že celý ten proces může trvat až tři roky, než se zaběhne,“ říkají někteří ostřílení úředníci na stavebních úřadech ke schválení nového stavebního zákona, který má nyní řadu kritiků.

„Tohle lidem nepomůže.“ „Naprosté šílenství!“ Poslanci to schválili, odborníci se ale děsí. Nový stavební zákon
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Nový stavební zákon byl zatím přijat veřejností s velkou nedůvěrou, a to i včetně některých majitelů stavebních firem

Nový stavební zákon, který v minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna, se stal terčem masivní kritiky, a to nejen od opozice, ale také od starostů měst a obcí a dokonce i od některých majitelů stavebních firem.  Zákon připravovalo Ministerstvo pro místní rozvoj několik let. Tato důležitá legislativní norma byla před několika dny schválena Parlamentem, a to jen o čtyři hlasy, když tak většina poslanců vetovala nesouhlasné stanovisko Senátu. Zajímavostí jistě je, že pro něj nehlasovala ani většina zástupců sociální demokracie ve Sněmovně, tedy politiků další vládní strany.

Některé změny v novém zákonu budou platit už od ledna 2022, další až od roku 2023. Jeho kritikům však nejvíce vadí fakt, že stavební úřady budou už zcela podléhat státu a prý se tak vzdálí občanům měst a obcí. Podle schváleného návrhu totiž má vzniknout Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě, dále pak Specializovaný a odvolací stavební úřad a také krajské stavební úřady. Nicméně ministryně Klára Dostálová (Hnutí ANO) v médiích tvrdila, že tímto zákonem se úřady lidem nevzdálí, protože stavební řízení díky digitalizaci budou moci absolvovat i elektronicky přímo z domova.

Jak na stěžejní legislativní normu reaguje nyní odborná veřejnost, zjišťovaly ParlamentniListy.cz, u starostů obcí, u techniků ze stavebních úřadů, ale také u majitelů stavebních firem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Měli bychom být víc soběstační

Pane Rajchl, souhlasím s vámi, že nemáme čekat na nějakou pomoc ruku odkudkoliv. Není teda třeba opravdu dávat víc na obranu, která je opravdu klíčová? A co třeba větší soběstačnost v zemědělství, ale i dalších věcech. Co proto děláte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

19:50 Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

Spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem dnes odpoledne svolal pochod na podp…