„Tohle ne!" Válka kolem koronaviru: USA a Francie v sobě. Jde o... peníze, překvapivě

19. 5. 2020 10:13

Francouzský farmaceutický gigant Sanofi čelí hněvu domácí veřejnosti kvůli svému záměru poskytnout vakcínu proti nemoci COVID-19 jako první Spojeným státům. USA jsou zemí, která ovšem vývoj této vakcíny z větší části financuje. Nabízí se tedy otázka, zda i v medicíně má platit heslo „Amerika na prvním místě", které razí prezident USA Donald Trump.

„Tohle ne!" Válka kolem koronaviru: USA a Francie v sobě. Jde o... peníze, překvapivě
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17182 lidí
Jak informoval americký server Bloomberg, Američané budou nejspíše prvními, kteří obdrží dodávku nové vakcíny proti nemoci COVID-19, pokud se francouzské společnosti Sanofi podaří přípravek úspěšně vyvinout. Britský CEO společnosti Sanofi, Paul Hudson, věc vysvětlil prozaicky: Američané byli první, kteří Francouzům zafinancovali výzkum vakcíny a v současné chvíli je vývoj skutečně převážně financován z amerických zdrojů, konkrétně z programu federálního Úřadu pro pokročilý biomedicínský výzkum a vývoj BARDA. Hudson zároveň varoval, že evropské státy čelí riziku, že za zbytkem světa zaostanou, pokud nezačnou projevovat větší snahu se ochránit před pandemií, která si celosvětově vyžádala na 300 tisíc obětí na životech.

„Americká vláda má právo učinit největší předobjednávku (vakcíny), neboť šla do rizika spojeného s investicí,“ uvedl Hudson pro Bloomberg a dodal, že v Evropě vedl kampaň, skrze kterou informoval o tom, že Spojené státy by měly dostat účinnou látku jako první. USA v únoru se společností Sanofi zintenzivnila partnerství na vývoji vakcíny právě s předpokladem, že v případě úspěšného vývoje budou Spojené státy zemí, které se dostane přednostních dodávek. Podobný krok USA učinily i v případě neúspěšného pokusu o odkup německé firmy CureVac, která také vyvíjí vakcínu.

Plán Sanofi a USA pochopitelně vyvolal vlnu nevole ve Francii, kde se upozorňuje zejména na skutečnost, že firma Sanofi má sídlo v Paříži a v posledních letech díky tomu mohla čerpat obrovské prostředky v řádech desítek milionů eur na výzkum nových léků. Případné přednostní dodávky pro USA kritizovala například ministryně pro výuku Fréderique Vidalová, která požaduje, aby se vakcína stala „veřejným statkem“ pro celý svět. Ve stejném duchu se nechal slyšet i mluvčí Evropské komise Stefan de Keersmaecker.

Tvrdá reakce evropských zástupců donutila firmu Sanofi ke zmírnění postoje. Šéf francouzské divize společnosti Olivier Bogillot uvedl, že „cílem je mít vakcínu dostupnou ve stejné době pro USA, stejně jako pro Francii a Evropu.“

Spor mezi evropskými státy a USA přichází zhruba měsíc poté, co na povrch vypluly informace o divoké situaci při objednávání zdravotnických dodávek z Číny. V dubnu si především Francouzi a Němci stěžovali na fakt, že jimi objednané balíky roušek a dalšího materiálu dokonce v některých případech i přímo na letištích v Číně přepadávali američtí zástupci s nabídkou několikanásobku peněz, pokud zásilka změní plán trasy a odletí do USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …