„V Íránu jsem trávil skoro každé jaro či léto," říká ke své knize Jiří Sladký

22.05.2021 14:22

Ponořte se do cestopisu, jehož stránkami se vine jako tenká nit cesta za íránským mystériem, za trpaslíky nebo liliputány, kteří kdysi obývali poušť a dodnes prý někde tam na konci světa žijí. Cestou k nim čtenář pozná všední život v Íránu zbavený pozlátka a zažije chvíle, které nelze označit jinak než za magické. K íránskému vypravování patří i nemalý kus nostalgie za světem, který se tak neúprosně mění. Novinku, kterou měly ParlamentníListy.cz možnost číst, vydává nakladatelství CPRESS.

„V Íránu jsem trávil skoro každé jaro či léto," říká ke své knize Jiří Sladký
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15861 lidí
„V Íránu jsem trávil skoro každé jaro či léto. Spočítat všechny ty cesty na prstech, musel bych mít tři ruce. Každoroční výpravy přinášely pokaždé stejné dilema. Pro mě obligátní otázky. Jaká bude ta letošní? Stejně povedená jako loňská? A nebude přece jen horší? Takové proroctví se nikdy nevyplnilo. Snad díky přízni osudu, anebo zkrátka proto, že Írán je takový. Nekonečný a nevyčerpatelný. Jeden den a jedna noc přinesou tolik nečekaných zážitků, co doma celý měsíc," říká k cestopisné monografii "Írán. Tisíc a jedno dobrodružství" její autor Jiří Sladký.

Írán se kromě své bohaté historie dostává do hledáčku médií zejména kvůli aktuálnímu konfliktu mezi Palestinou a Izraelem.

„Až překvapivě málo se v různých prohlášeních či v médiích zdůrazňuje, že hlavním motorem současné raketové sprchy z Pásma Gazy je Írán. I na dosti dryáčnických webových diskusích v Česku, kde se nešetří nadávkami na EU či muslimy jako celek, se často píše, že ty útoky podporuje EU, neboť financuje Hamás. To je demagogie," uvedl například Neviditelná pes.

Íránská islámská republika je rovněž spojována s jejím duchovním vůdcem, kterým je ajatolláh Alí Chameneí. Ten se v minulosti nechal opakovaně slyšet, že jeho země hodlá bojovat zejména proti západní aroganci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…