„Vaše nenávist, média.“ Babiš perlil, novináři se neudrželi

08.02.2023 22:00 | Ze sítí

Andrej Babiš dnes oznámil své politické plány. Ponechá si svou funkci předsedy hnutí ANO i poslance a bude usilovat o voliče ČSSD a SPD. Jeho projev, v němž útočil i na „nenávistné“ chování médií, a slova, že „o tom napíše knížku“, vyvolaly v internetové obci bouři. Podívejte se sami, jaké přišly reakce.

„Vaše nenávist, média.“ Babiš perlil, novináři se neudrželi
Foto: Repro ČT
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21428 lidí
Babiš při svém brífinku kladl důraz na to, jak nenávistné vlně během prezidentské kampaně ze strany médií čelil. „Budu pomáhat lidem, dál budu jezdit do regionů a budu se dál potkávat s občany. Své mediální a společenské aktivity omezím, abych mediální a politické scéně sebral hlavní terč obsesivní nenávisti, nebudou se tak na mě moct vymlouvat a odvádět pozornost od asociální vlády,“ oznámil Andrej Babiš novinářům.

Opřel se do představitelů SPD i ČSSD, hnutí ANO prý bude usilovat o jejich voliče: „Mě mrzí, že předsedy SPD a ČSSD nezajímají jejich voliči, což se naplno projevilo během prezidentských voleb, kdy zradili jejich zájmy a podpořili – ať už přímo, nebo nepřímo – kandidáta pravicové vlády pana Pavla. Proto bude hlavním úkolem ANO nyní přesvědčit voliče ČSSD a SPD, že jedinou politickou silou, která hájila jejich zájmy a bude je hájit proti této asociální pětikoaliční vládě, je hnutí ANO,“ dodal Babiš.

Jeho slova reflektoval předseda mimosněmovní ČSSD Michal Šmarda, který varoval před „monopolem na opozici“: „‚Monopol je vždycky zhoubný, monopol na moc je zhoubnější, ale monopol na opozici, ten je nejzhoubnější…‘ psal Egon Bondy v roce 1988. A měl recht,“ uvedl na svém twitteru. Příznivci ČSSD jej pod jeho tweetem vyzývali, aby se sociální demokraté začali více snažit a nenechali Babišovi voliče „zadarmo“.

Na Babišovy výpady vůči médiím a poznámkou, že jim věnuje celou svou příští knihu, zareagoval moderátor z Reflexu Čestmír Strakatý. „Babiš: ‚Vy, média, tady děláte nenávist a já jednou o tom napíšu knížku.‘ Mám pocit, že pana předsedu něco štve,“ usoudil.

Zmiňovanou knížkou Babiš pobavil novinářku Johanu Hovorkovou, která si rovnou rýpla do Babišovy špatné češtiny: „‚A já o tom jednou napíšu knížku!‘ Chápu správně, že teď volný čas bude Andrej Babiš věnovat gramatice, aby uměl napsat alespoň větu?“ uvedla.

O tom, že takové knižní dílo vznikne, pak silně zapochyboval novinář Ján Simkanič: „Jednou o tom napíšu knížku. Vlk taky sliboval,“ poznamenal.

Českého investora Radovana Vávru po zhlédnutí tiskové konference Andreje Babiše zaplavila úleva, že Babiš nebude v čele našeho státu. „Každý, kdo viděl tu tiskovku, si musí opět poblahopřát k výsledku prezidentské volby. Ta kreatura fakt mohla sedět na Hradě,“ poznamenal.

„Nejdřív promluva hlasem pohádkového vlka, následoval exkurz do progresivismu, svobody jedinců, aktivismu a selského rozumu, pak nastoupila média, co vybudovala zlo, poté voliči zrazení Okamurou a nábojnice… Pak jsem přepnula na Výměnu manželek. Tam bylo výčitek významně méně,“ glosovala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) obsah Babišova řečnění po mimořádné schůzi předsednictva hnutí ANO.

Ostré útoky z Babišových úst na adresu médií se velmi dotkly redaktora Aktuálně Radka Bartoníčka. „Být na tiskové konferenci, musel bych se na místě ohradit proti opakovaným útokům předsedy ANO Andreje Babiše proti médiím. Pan předseda nemá pravdu,“ vyjádřil se ke kritice.

Naznačil, že jej Babiš svým jednáním, kdy všechny novináře označil za nenávistné, zklamal, jelikož on sám se jej často zastával. „Přestože jsem musel za poslední léta mnohokrát snášet jeho urážky, vždy jsem se vůči němu choval korektně a slušně – i když jsem mu pokládal otázky na tělo. Mnohokrát jsem vyzýval také lidi ke slušnosti. V tomto směru jsem se ho i zastal proti nenávisti části veřejnosti,“ doplnil Bartoníček.

Reportérku Lucii Stuchlíkovou zase nejvíc zaujal Babišův příslib častější účasti při jednání Poslanecké sněmovny: „Babiš začne víc chodit do Sněmovny: ‚Konečně jsem pochopil, jak to funguje. Že tam musíte být, když se kliká.‘ Po deseti letech pozoruhodný výkon,“ dodala.

Komentátor Seznam Zpráv Václav Dolejší pak v kontextu nově představené strategie hnutí ANO potýkajícího se s problémy zmínil jistou analogii s ČSSD. „Grémium hnutí ANO. Majitel a předseda: Babiš. Stínový premiér: Havlíček. Hlavní tvář a šéfka poslanecké frakce: Schillerová. Připomíná mi to řešení ČSSD v roce 2017, které ovšem voliči nepochopili: Sobotka zůstal premiérem, šéfem strany se stal Chovanec a volebním lídrem Zaorálek,“ podotkl.

„Jednu věc bych Andreji Babišovi s dovolením poradil. Neřešte laskavě, na co se nás jednou budou ptát naše děti. Speciálně od vás to nezní úplně nejpřesvědčivěji,“ vzkázal politický komentátor Jindřich Šídlo předsedovi hnutí ANO, který se ve svém projevu dotkl budoucnosti mladé generace.

Kabinet je podle Babiše asociální, pohrdá občany a přehlíží opozici. Nemá podporu většiny lidí, ale o všem rozhoduje a nyní ‚má i prezidenta“. Babiš oznámil, že ANO chce dál dělat politiku v zájmu seniorů, rodin s dětmi, zaměstnanců, živnostníků, zaměstnavatelů, ale i samoživitelek, zdravotně postižených a dalších znevýhodněných skupin občanů ohrožených chudobou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…