„Velký problém předsedy Sněmovny Vondráčka a člověk s šílenou pověstí z ČSSD" bude dozorovat České dráhy

13.07.2018 16:49

Dozorčí rada Českých drah zažila v pátek velké změny. Na zasedání řídícího výboru byl odvolán současný předseda spolu s dalšími čtyřmi členy. V nově jmenované dozorčí radě figuruje například i neblaze proslulé jméno Jana Štrofa, o kterém jsme již dříve informovali. Štrof se přitom problematikou dopravy, případně Českých drah doposud nezabýval.

„Velký problém předsedy Sněmovny Vondráčka a člověk s šílenou pověstí z ČSSD" bude dozorovat České dráhy
Foto: Facebook Jana Štrofa, reprofoto
Popisek: Jan Štrof

Pro úplnost dodejme, že z Dozorčí rady (DR) Českých drah byl odvolán její předseda Milan Feranec a dále členové Jan Hart, Tomáš Révész, Milan Kucharčík a Antonín Tesařík.

Řídící výbor Českých drah ihned jmenoval nové členy. Čerstvým předsedou se stal bývalý ministr dopravy, profesor Petr Moss, mezi nové členy DR patří také docent Josef Kolář, profesor Karel Pospíšil, docent Lukáš Týfa a již zmíněný Jan Štrof.

Právě poslední zmíněné jméno v minulosti figurovalo v řadě pražských firem.

Jeho účast v nich se v podstatě překrývala s působením v komunální politice, a to v řadách sociálních demokratů na Praze 9. Mezi lety 2004 a 2006 byl Štrof členem představenstva akciové společnosti Pražské služby. O pár let později, v letech 2006 až 2007, byl pak v tomto podniku dokonce místopředsedou představenstva. Štrofově působení se nevyhnul ani pražský Dopravní podnik, ve kterém zasedal v letech 2005 a 2007. Ještě předtím, mezi lety 2004 a 2005, působil jako člen představenstva Pražské vodohospodářské společnosti.

Připomeňme si taktéž kauzy:

Například místní organizace ČSSD na Praze 9 se v době, kdy v ní působil, stala vděčným tématem řady mediálních kauz. Skloňována přitom byla v nepříliš pozitivních konotacích, a to v souvislosti s takzvanou pervitinovou aférou. Ukázalo se totiž, že jeden z členů místní buňky vařil a prodával pervitin.

Další kauzou, kterou místní organizace proslula, byla tzv. úplatkářská aféra. Podle ní si totiž tehdejší sociální demokraté na Praze 9 měli údajně domlouvat úplatky výměnou za politickou podporu.

Anketa

Máte radost, že vláda Andreje Babiše získala důvěru Poslanecké sněmovny?

83%
17%
hlasovalo: 13114 lidí
Sám Štrof měl krátce poté, co kauzu rozmázla média, v pražské ČSSD skončit, přičemž mu bylo pozastaveno členství. Podle informovaného zdroje ParlamentníchListů.cz, který trvá na své anonymitě, to měl být přímo on, kdo s aférou údajného uplácení v řadách sociálních demokratů na Praze 9 seznámil novináře, a to v rámci „vnitrostranických šarvátek“.

Jméno Jana Štrofa rovněž figurovalo v kauze tzv. „rychlostudentů“, kdy se některá média pozastavovala nad tím, jak mohl podnikatel získat inženýrský diplom na pražské Vysoké škole finanční a správní tak rychle. Štrof měl údajně školu vystudovat za 16 měsíců. Podle tehdejšího vyjádření školy mu to ale umožnil individuální plán.

Nyní svůj politický comeback zkouší v barvách ANO a s trochou nadsázky o něm lze hovořit jako o „pravé ruce“ nového předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Zatímco v minulém volebním období dělal Štrof Vondráčkovi poslaneckého asistenta, po letošních volbách vystoupal strmě vzhůru a stal se přímo ředitelem jeho kanceláře.

Štrof je krom jiného taky předseda oblastní organizace ANO Kroměříž, kde podle několika našich zdrojů „kryje záda Radku Vondráčkovi". Ten měl podle našich zjištění z nejvyšších míst ANO kontroverzního Štrofa několikrát odvolat - navzdory doporučením to nikdy neudělal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neziskovkářka vynadala v ČT národu kvůli uprchlíkům: Vždyť my máme všechno, co oni potřebují!

14:30 Neziskovkářka vynadala v ČT národu kvůli uprchlíkům: Vždyť my máme všechno, co oni potřebují!

Vyšla výroční zpráva organizace Amnesty International. Do ČT24 byla k tomuto tématu pozvána mluvčí t…