„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

07.04.2020 7:02

Generál ve výslužbě Petr Pavel se v pondělním Interview ČT24 vyjádřil k pandemii koronaviru. Přišel s iniciativou Spolu silnější, skrze kterou chce pomoct své zemi v boji s koronavirem. Novinář Petr Kamberský má za to, že tímto krokem Pavel v podstatě odstartoval kampaň za zvolení prezidentem, na což ale podle novináře nemá dost sil. Nepřichází prý s žádným zásadním poselstvím a voliči to vycítí stejně, jako to vycítili u Jiřího Drahoše.

„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel
reklama

Petr Pavel založil iniciativu Spolu silnější, jejímž cílem bude shánět peníze, ze kterých budou podporováni např. dobrovolníci, kteří šijí roušky.

Anketa

Je pro vás generál Petr Pavel důvěryhodnou osobou?

2%
98%
hlasovalo: 16689 lidí

Pomáháme financovat výrobu nebo dodávky zdravotnických ochranných prostředků, zajištění materiální a sociální pomoci ohroženým skupinám, důchodcům, osamělým matkám a dalším lidem v nouzi, ale zároveň chceme podpořit i ty v první linii – zdravotnický personál, policisty, hasiče, armádu a další složky státu,“ lze se dočíst na stránkách iniciativy.

Anketa

Je pro vás generál Petr Pavel důvěryhodnou osobou?

2%
98%
hlasovalo: 16689 lidí

Před kamerami České televize konstatoval, že asi nikdo nedokázal správně odhadnout, že nemoc covid-19 zasáhne celý svět, což také znamenalo, že dostatek ochranných pomůcek pro obyvatele neměl prakticky žádný stát. Problém však vidí v tom, že se český stát příliš málo obrací na domácí výrobce. „Pokud by byli nastartováni o něco dříve, tak bychom nemuseli být závislí na Číně v takovém rozsahu,“ upozornil generál v Interview ČT24.

Domnívá se, že by všechny státy světa měly odložit své spory a v této krizové spolupracovat.

Brněnského právníka Tomáše Tyla tím rozesmál. „Petr Pavel právě na ČT doporučil světu, aby v pandemiích odložil spory o náboženství, barvu pleti atd. a sjednotil se. Ten chlap nechce kandidovat na prezidenta, ale na papeže,“ konstatoval na Facebooku.

Právník Tomáš Tyl se baví

Stejně tak bychom si podle Pavla měli uvědomit, že nikdo nevyrábí tolik ochranných pomůcek jako Čína, protože Západ přesunul řadu výrob právě do Asie. Z tohoto bychom si měli vzít ponaučení a některé druhy výroby si v budoucnu ponechat doma.

A neměli bychom věřit tomu, že nás Čína všechny spasila. „Tomu tak skutečně nebylo,“ upozornil Pavel s tím, že kdyby Čína informovala o koronaviru svět o týden či dva dříve a netajila informace o onemocnění covid-19, jak se dělo, nemuseli jsme se dostat do této složité situace, ve které po celém světě umírají tisíce lidí.  

Zkušený novinář s bohatou kariérou Petr Kamberský na sociální síti Facebook napsal, že proti Pavlovi nic nemá, ale domnívá se, že pan generál se svými prezidentskými ambicemi působí směšně.  

„Já proti němu vlastně vůbec nic nemám. Ale když si někdo chce nazouvat boty, které jsou mu o tři čísla větší vypadá vždycky směšně. Asi jako kdybych se já chtěl stát sloupkařem Wall Street Journalu nebo když si pan generál hraje na budoucího prezidenta. Dnešní ‚iniciativa‘ přesně ukazuje jeho zásadní limity a (vím, že vám rupne žilka, ale nemohu si pomoct), vnitřní prázdnotu. Kalousek, Fiala či Špidla mají v sobě desetkrát víc prezidentského formátu než tento jinak velmi schopný penzionovaný generál,“ prohlásil novinář, který svou kariéru odstartoval v MF Dnes, na počátku nového tisíciletí přešel do Hospodářských novin, kde vedl rubriku komentářů. V roce 2010 odešel do Lidových novin, ale v roce 2013 přešel opět do HN a v roce 2014 se vrátil do Lidových novin.

Zdá se mu, že generál Pavel vlastně teď nemá co dělat, tak se rozhodl, že se zkusí dostat na Hrad. Se senátorem Jiřím Drahošem to prý bylo podobné. Ani Drahoš, ani Pavel podle Kamberského nepřišli a nepřicházejí s nějakým zásadním poselstvím, které by dokázalo oslovit občany, a voliči prý tuto prázdnotu uvidí.

Bude generál Pavel prezidentem? Petr Kamberský pochybuje

Poukázal také na skutečnost, že kupříkladu premiéru Andreji Babišovi se vyčítá, že byl členem komunistické strany, spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, ale v případě Petra Pavla podobný životopis řadě lidí nevadí.

„Jsme v pravdě zemí intelektuální, zemí písmáků, zemí Franze Kafky, Jaroslava Haška i Václava Havla. Kde jinde by stejní lidé, kteří vyčítají premiérovi, že je bývalý komouš a estébák, mohli se stejnou vášní tlačit na prezidenta bývalého komouše a bývalého člena rozvědky armády Varšavské smlouvy? Aby nedošlo k mýlce: nesrovnávám oba pány, a už vůbec ne jejich působení po roce 1989. Jen si dělám prču z té argumentace minulostí, z níž v jednom případě děláme zásadní téma a v případě druhém blahosklonně mávneme rukou,“ podotkl Kamberský.

Bude generál Pavel prezidentem? Petr Kamberský pochybuje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …