„Zahraničí.“ Spláchnutí SPD do kanálu odhaleno na plná ústa v ČT

21.10.2021 9:48 | Ze sítí

Okamurově SPD podle posledních zpráv nepřipadne post místopředsedy Sněmovny. Šéf SPD se brání, že reprezentuje půl milionu voličů a že ty chce vládnoucí koalice „spláchnout do kanálu“. Politolog Jan Bureš ovšem míní, že se jedná o strategický krok koalic, protože Okamura by prý „z titulu místopředsedy“ mohl v zahraničí říkat něco jiného, než bude oficiální zahraniční politika pěti koaličních stran. Řekl také, že kdyby Okamura prosadil vystoupení z EU a z NATO, tak by zde bylo 9,5 milionu voličů, kteří by se stali „oběťmi“ jeho rozhodnutí. A přidali se další.

„Zahraničí.“ Spláchnutí SPD do kanálu odhaleno na plná ústa v ČT
Foto: Repro ČT
Popisek: Vedení SPD, Radim Fiala a Tomio Okamura

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45700 lidí

V rámci povolebního vyjednávání stran se rozdělují i posty místopředsedů Sněmovny. A zatím to vypadá, že na SPD žádný post nezbude. Předsedkyní Sněmovny bude pravděpodobně Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Ta argumentuje, že do vedení Sněmovny se nikdy nevolily extremistické strany.

Tomio Okamura to označil za nedemokratické. „Chtějí hodit našich více než půl milionu hlasů do kanálu,“ řekl pro server iDNES.cz. Argumentoval, že nejslabší parlamentní stranou jsou Piráti, kteří mají jen 4 poslance, zatímco SPD má 20 poslanců. Andrej Babiš si dle vyjádření v pořadu Rozstřel také myslí, že by SPD jeden místopředsednický post připadnout měl.

Politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity Praha v otázce legitimity vynechání SPD řekl, že o vedení Sněmovny rozhoduje většina, na post místopředsedy není žádný nárok. „Já nemyslím, že je úplně správná ta otázka, jestli je to legitimní nebo není,“ řekl na ČT a argumentoval, že místopředsedové se „volí silou“. Moderátor tedy poupravil otázku, zda je to od nové koalice strategické, snažit se vyšachovat SPD z vedení Sněmovny, když reprezentuje půl milionu voličů.

„Já myslím, že je to strategické zejména ze zahraničněpolitických důvodů. Protože místopředsedové Sněmovny často jezdí na zahraniční služební cesty a reprezentují Sněmovnu v zahraničí. A je logické, že vládní koalice, která se prezentuje jako silně proevropská a proatlantická, nechce, aby zástupci strany, která otevřeně říká, že chce vystoupit z Evropské unie a z NATO, byli takto zastoupeni a na mezinárodních jednáních mohli z titulu místopředsedy vlastně říkat věci v úplném rozporu se zahraniční politikou vlády,“ mínil Bureš.

„A dá se to podle mě pochopit i z hlediska vnitropolitického. Samozřejmě SPD může říkat, že je tu 500.000 voličů, které reprezentuje. Na druhou stranu je tu 9,5 milionu voličů, kteří, kdyby se prosadily názory SPD a vystoupili jsme z Evropské unie a z NATO, tak těch 9,5 milionu voličů bude obětmi, které naprosto tvrdě doplatí na toto rozhodnutí. Tady je prostě jednoznačně zájem této koalice vlastně marginalizovat tu opozici, respektive marginalizovat hnutí SPD.“

Řekl ještě, že nebude ani velký efekt u voličů SPD, protože prý pravidelně nesledují vysílání ze Sněmovny „například ve dvě ráno, když se to vysílá ze záznamu“, aby viděli svého místopředsedu. „Mimořádné schůze vysíláme živě přes den, ale to je jenom pod čarou,“ opravil politologa moderátor.

Kromě Markéty Pekarové Adamové se k ostrakizaci SPD souhlasně vyjádřil poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). Podle něj jsou Okamurovy stížnosti mimo realitu. „Jsou nejslabší opoziční stranou a jiné opoziční strany teď také neměly svého představitele za místopředsedu Poslanecké sněmovny,“ argumentoval. Dodejme, že Sněmovna vzešlá z minulých voleb neměla místopředsedy z KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN, které měly deset, sedm a šest poslanců. Nejslabší klub s místopředsedou Sněmovny byla ČSSD se čtrnácti poslanci.

„A navíc opravdu ve vedení PS nemůžou být lidé, kteří mají jako jediný program nenávist k druhým,“ odsoudil novopečený poslanec politiku SPD.

Kromě něho obhajoval vynechání SPD také politik ODS Ondřej Šimíček. „Čtu nářky, že extremisté z SPD nebudou ve vedení Sněmovny... a ty nářky mají plnou hubu demokracie... právě demokracie potřebuje před takovými blázny ochranu... demokracií se nejvíce ohánějí ti, kteří ji zneužívají. SPD jsou černý pasažér demokracie,“ tvrdí.

Vyloučení SPD z vedení Sněmovny komentoval také komentátor Info.cz Petr Holec. „Tak se nám z demobloku, což byl vždycky nesmysl, stává díky vyloučení SPD z vedení Sněmovny totalblok. A bláznivá svazačka Markét vrtí šéfem ODS Čivavou. Někdy to jde fakt rychle,“ napsal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …