„Zeman nepodlehne.“ Mynář: Fiala bude jmenován zítra, pak pohovory

25.11.2021 13:36

Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým předsedou vlády na zámku v Lánech v pátek ve 12.00, oznámil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Série schůzek s kandidáty na ministry nové vlády začne v Lánech v pondělí v 15.00.

„Zeman nepodlehne.“ Mynář: Fiala bude jmenován zítra, pak pohovory
Foto: Hana Brožková
Popisek: Vratislav Mynář

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26411 lidí

„Mohu seznámit veřejnost s dobrou zprávou, a sice, že pan prezident byl dnes v 10 hodin převezen z Ústřední vojenské nemocnice v Praze na zámek do Lán. Jak říkával pan prezident Masaryk, domů do Lán. Navzdory lidem, kteří mu přáli jen to nejhorší, pan prezident za dobu své hospitalizace od 10. října 2021, ke které došlo v souvislosti se zhoršením jeho chronického zdravotního onemocnění, přešel v Ústřední vojenské nemocnici z lůžka intenzivní péče přes lůžko akutní interní péče až na lůžko péče následné. Jde o zcela standardní proces běžný u každého pacienta, u něhož dochází ke zlepšení zdravotního stavu v důsledku nemocniční léčby,“ poznamenal Mynář.

„Díky tomu, po konzultaci s ošetřujícím lékařem, profesorem Zavoralem, mohl být dnes propuštěn do domácího ošetřování. Toto rozhodnutí bylo umocněno řadou ústavních pravomocí, které hodlá pan prezident následně vykonat. Domácí péči o prezidenta republiky převzal na žádost KPR a se souhlasem prezidenta republiky registrovaný poskytoval zdravotních služeb domácí péče, společnost Senior Home Group, patřící do skupiny Alzheimer Home, která je členem nadnárodního holdingu. Skupina patří k předním poskytovatelům dlouhodobé péče v České republice. Cílem domácí péče je udržování a podpora zdraví prezidenta republiky a domácí zdravotní péče bude panu prezidentovi poskytována všeobecnými sestrami, a to dle pokynů a ošetřovatelského plánu stanoveného ošetřujícím lékařem prezidenta republiky, profesorem Zavoralem a ten bude nadále pečovat o zdraví prezidenta republiky formou pravidelných návštěvních dnů, stejně jako fyzioterapeut z Ústřední vojenské nemocnice,“ seznámil Mynář.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Zároveň je zajištěn výkon úkonů hlavy státu a nepřetržitý kontakt s dalšími ústavními institucemi s Kanceláří prezidenta republiky. Zámek Lány je jedním ze dvou stálých sídel prezidenta republiky a je náležitě vybaven po všech stránkách. Zítra, tedy 26. v pátek ve 12 hodin v Lánech jmenuje prezident republiky Petra Fialu předsedou vlády. V pondělí dopoledne se pan prezident prostřednictvím videokonference zúčastní setkání prezidentů Visegrádské čtyřky, která je konána v Budapešti. V 15 hodin téhož dne bude zahájena série schůzek s kandidáty na ministry. Pan prezident přijme Ivana Bartoše. Jednotliví uchazeči budou přicházet za panem prezidentem podle abecedního pořadí. Po následující dva týdny pracovní tak budou v Lánech setkání s kandidáty. Po setkání s kandidáty očekávám, že pan prezident bude opět hovořit s panem Fialou, v té době již premiérem a budou následovat další kroky. Pan prezident nebude podléhat žádným tlakům, postupuje efektivně, pečlivě a zodpovědně, ve vztahu k celé republice, která čelí mnohým obtížím,“ dodal Mynář.

Prezident podle něj dostojí svým slovům. „Bude dál intenzivně komunikovat s budoucím premiérem Petrem Fialou a přispěje k vytvoření nové vlády. I svými připomínkami,“ uzavřel Mynář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Nepřesnost, či přímo dezinformace ve článku? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…