2040. Brusel vymyslel, jak budete žít: Pokud tedy...

11.02.2024 22:05

Server Politico ukázal, jak bude vypadat život v Evropské unii v roce 2040, až bude z 90 procent dokončena zelená revoluce. Změní se stravovací návyky Evropanů – pravé maso bude drahé. Většina automobilů bude na elektrický pohon. Drahé budou letenky, lidé budou spíš cestovat vlakem a jezdit na kole. Díky pohybu a zdravému stravování tak budou Evropané zdravější. Toto vše nastane, pokud klimatické plány budou nakonec schváleny.

2040. Brusel vymyslel, jak budete žít: Pokud tedy...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kuřecí řízek - ilustrační foto

Pokud klimatický plán Evropské unie bude fungovat, v roce 2040 už bude zelená revoluce z 90 procent dokončena, informuje server Politico.

Evropský kontinent bude díky tomu vypadat podstatně jinak. Snížení emisí o 90 % donutí Evropany k přebudování svého hospodářství, změně krajiny a životního stylu. O změny se zasadí i globální oteplování. Redaktorky serveru Politico popsaly, jak by mohl život v Evropě vypadat za šestnáct let.

Zásadně se změní stravování Evropanů. V ledničce se bude nacházet podstatně méně živočišných produktů vzhledem k tomu, že zvířata jsou v EU stále hlavním zdrojem metanu, který je druhým největším faktorem globálního oteplování.

Pravděpodobné je, že v ledničce spíše lidé najdou párky z umělého masa, protože zavedení emisních cen pro potraviny zvýšilo ceny pravého masa. Poptávka po hospodářských zvířatech klesne až o 50 %.

Anketa

Má zákon omezit držení střelných zbraní?

21%
76%
hlasovalo: 15982 lidí

Běžně budou v domácnostech nainstalované klimatizace – hlavně v jižních zemích Evropy budou pravidelně teploty překračovat 40 stupňů Celsia. Budovy budou však lépe izolované a budou díky elektrifikaci spotřebovávat méně energie. To znamená levnější účty za elektřinu.

Některé vlády budou zavádět různá opatření s cílem zastavit expanzi obytných ploch průměrného Evropana. Nová opatření budou zahrnovat osobní příspěvky na snižování emisí CO2 a programy či daňové pobídky, které budou podporovat páry při přesunu do kompaktnějších bytů poté, co se jejich děti odstěhují.

Dalším trendem, který pravděpodobně přiměje lidi k přestěhování do menších či stísněnějších bytů, budou stoupající náklady na renovaci. Hodnocení Evropské komise pro rok 2024 předpovídá, že „relativní cena bydlení vzroste“. Jedná se o 605stránkový dokument.

Většina osobních automobilů bude v roce 2040 na elektrický pohon, vozidla s nulovými emisemi budou tvořit 60 procent všech vozidel na silnicích – Evropská unie totiž prodej nových aut na fosilní paliva ukončí už v roce 2035. Redaktorky serveru Politico předpovídají odpor konzervativců.

Dojde i k rozšíření veřejné dopravy i pronajímatelná jízdní kola. Pro delší vzdálenosti bude více a více užívána jízda vlakem, protože zdanění uhlíků zdraží letenky.

V okolí bude vidět čím dál tím více větrných turbín a solárních panelů – EU již téměř dekarbonizovala celý svůj systém. Využívány jsou především obnovitelné zdroje energie podporované jadernou energií.

Kvůli upuštění od uhlíku se změní i struktura zaměstnanosti. Statisíce Evropanů budou muset být rekvalifikovány. Týká se to především mužů z odvětví, jako je třeba výroba spalovacích motorů.

I přes snižování emisí však změny klimatu budou pokračovat a způsobovat oteplování planety. Extrémní počasí si vyžádá až miliardové škody.

Evropanům se nicméně bude díky dekarbonizaci a elektrifikaci dobře dýchat. Stejně jako přechod na rostlinnou stravu a aktivnější způsoby dopravy i tohle tak zlepší zdraví Evropanů.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Někde jsem četl, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 12.02.2024 11:01:34
že hořící Heřmanická skládka v Ostravě vypouští víc kadmia a arzénu než všechny české automobily dohromady. Tak jakákoli snaha o omezení soukromé dopravy jeví se u nás dětskou. Pokud chtějí Piráti a ostatní ekoteroristé omezit dopravu a změnit nám stravovací návyky, tak musí začít přehazováním toxické kalové skládky, abychom jim věřili. Lopaty a do toho !

|  5 |  0

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…