40 procent Čechů má strach, že nás ohrožuje Rusko

12.05.2014 7:26

V Česku se zvyšuje míra strachu z Ruska. MF Dnes uveřejňuje průzkum, podle kterého se celých 40 procent Čechů obává, že Rusko v příštích deseti letech může ohrožovat suverenitu střední Evropy, a to i přesto, že Česko a další středoevropské země jsou členy NATO.

40 procent Čechů má strach, že nás ohrožuje Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé, ilustrační foto
reklama

Čtyři z deseti dotázaných občanů se obávají, že Rusko je stále hrozbou pro země střední Evropy, jako je Česko, Polsko či Maďarsko. Tento názor se v průzkumu MF Dnes objevil i přesto, že na rozdíl od Ukrajiny je většina zemí tohoto prostoru v NATO.

„Lidem se se prostě logicky nelíbí možný posun vlivu Ruska na západ, naším směrem. Lidé to vnímají jako jisté riziko, i když ne bezprostřední ohrožení,“ myslí si europoslanec ODS Jan Zahradil.

Češi jou nedůvěřiví i k Západu

Daniel Prokop z Medianu upozornil na zajímavou věc. S pokračováním konfliktu si je prý čím dál tím méně lidí jisto, kdo je vlastně agresor. „Data naznačují, že by s eskalací agrese na východě Ukrajiny obava Ruska rostla. S dalšími konflikty a nejednoznačnými informacemi vzrostla nejistota respondentů, jak konflikt na Ukrajině interpretovat,“ říká sociolog.

Celá třetina dotázaných prý neví, kdo je agresor a 14 procent je na straně Ruska. S Ukrajinou a Západem podle průzkumu souhlasí 53 procent respondentů. Daniel Prokop upozornil ještě na jeden fakt, který se v průzkumu objevil. Podle něj je u nás časté srovnávání agrese Ruska s postupem USA v jiných zemích - jako například v Iráku či Afghánistánu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…