400 policajtů proti Nečasovi? Novinář se nadechl a... Nepotěšil ODS

05.05.2020 7:14

Zlaté pruty, plné trezory a rozsáhlá korupční síť. Tak podle politologa Petra Sokola začínala kauza, kvůli které padl expremiér Petr Nečas. A podívejme se, co z této kauzy zbylo dnes a kam se za sedm let od zásahu Roberta Šlachty na Úřadu vlády ČR změnila politická kultura, požádal politolog. I redaktor Respektu Jaroslav Spurný uznal, že to na začátku policie poněkud přepálila, ale jinak prý ukázala, co se mohlo v minulosti dít v české politice.

400 policajtů proti Nečasovi? Novinář se nadechl a... Nepotěšil ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová s manželem

Do Událostí, komentářů České televize dorazili redaktor Respektu Jaroslav Spurný a politolog Petr Sokol ze soukromé vysoké školy CEVRO Institut. Rozebírali sedm let běžící kauzu zneužití vojenského zpravodajství, kterého se měla dopustit Jana Nagyová, dnes Nečasová. Tehdejšího premiéra Petra Nečase z ODS tato aféra připravila o nejsilnější politický post v zemi a zapříčinila pád jeho vlády.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9896 lidí

Teď má Nečas stanout před soudem za to, že soudu neříkal pravdu jen proto, aby ochránil svou manželku. Myslí si to alespoň státní zástupce Jan Lelek, který Nečase viní z křivého svědectví. Nečas totiž na počátku celé kauzy tvrdil, že neví, že by Jana Nagyová zneužila tajnou službu, když nechala sledovat jeho bývalou manželku Radku Nečasovou, ale později výpověď změnil a prohlásil, že toto sledování sám posvětil, protože měl obavy o bezpečnost své exmanželky.

Spurný před kamerami prohlásil, že ho nová obžaloba směřující proti Petru Nečasovi nepřekvapila.

„Ten soud, kde měl Petr Nečas křivě svědčit, byl v utajení, ale některé informace soudci oficiálně sdělili. Už minimálně před pěti lety bylo zřejmé, že se Petr Nečas snaží podpořit svou ženu Janu Nečasovou a tvrdil, že o sledování těch lidí, které nechala sledovat paní Nečasová, věděl, že k tomu dal souhlas, pověření či rozkaz. On ovšem jako premiér tuto pravomoc nemá. To spadá do kompetence ministra obrany a ministr obrany v tu dobu vůbec o ničem nevěděl,“ uvedl Spurný.

Politolog Petr Sokol nabídl na celou kauzu trochu jiný pohled.

„Já myslím, že to je pokračování případu, kdy na začátku byly informace o zlatých prutech, plných trezorech a nějaké obrovské korupční síti. Padla kvůli tomu tehdy vláda. Bylo to před sedmi lety, když podobné dohady stačily k tomu, aby padla vláda, to už by se dneska asi nestalo, takže to překvapení není, protože ta kauza se vleče a vlastně od obrovských politických obvinění končíme u něčeho, co je křivá výpověď. Hodnotíme-li to z hlediska politologického, tak je to překvapivý konec kauzy, která začínala takovým ohňostrojem,“ uvedl Sokol.

Takovýto vývoj podle politologa vyvolává u veřejnosti otázky.

I Spurný uznal, že vyšetřovatelé nenaplnili očekávání, které vyvolal tehdejší policista Robert Šlachta a státní zástupce Ivo Ištvan na tiskové konferenci, která je dnes považována za legendární. Okamžitě však dodal, že v této věci už proběhlo několik soudů, kde byla pravomocně odsouzena Jana Nečasová a dva zpravodajci.

Moderátor Michal Kubal se poté Spurného zeptal, proč nikdy před tím ani nikdy potom policie už na Úřadu vlády ČR nezasahovala.

„Teď budu trochu cynický. Protože nikdo jiný z premiérů neměl Janu Nečasovou,“ odvětil Spurný, podle něhož Nečasová dělala věci, za které byla souzena a odsouzena. „Paní Nečasová brala dárky od velmi vlivných lidí této země, byť je obviněna jenom z krácení daní,“ upozornil novinář s dovětkem, že další soudy ještě běží. „Ten zásah byl možná divočejší, než měl být, tam zasahovalo tehdy 400 lidí, ale ten jeho výsledek není v žádném případě bagatelní,“ zdůraznil Spurný.

Sokol však trval na tom, že v této kauze jsou za korupci stíháni i lidé, kteří dělají i koaliční dohody, a pokud bychom v tomto trendu pokračovali, může se podle politologa stát, že budou jednou stíháni politici, kteří domluvili koaliční smlouvu na úrovni státu či obce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…