Jeden z politiků, kteří chtějí prošetřit atentát na Donalda Trumpa, ke kterému došlo 13. července, je i republikánský senátor za stát Wisconsin Ron Johnson. Podle jeho příspěvků rozhodně není spokojen s vysvětleními, které poskytla šéfka americké Tajné služby Kimberly Cheatleová. Proto jeho kancelář zahájila vyšetřování vlastní a předevčírem senátor zveřejnil předběžné závěry, včetně časové osy celého případu. Senátorových zjištění už si všimla televizní stanice Fox News.
Především jeho kancelář kontaktovala ministra spravedlnosti Merricka Garlanda, ministra vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických Alejandra Mayorkase a ředitele FBI Christophera Wraye, aby zažádala o uchování veškerých dokumentů týkajících se incidentu, střelce a komunikace bezpečnostních složek. „Doposud ministerstvo spravedlnosti i vnitřní bezpečnosti a FBI nebyly schopny dodat vyžádané informace a ani nepotvrdily, že zmíněné dokumenty zachovají,“ píše senátorova kancelář ve zprávě a dodává, že nedostatek transparentnosti vládních složek ohledně atentátu je nepřijatelná.
I proto kancelář zveřejňuje několik důležitých poznatků. Jednak, že se Tajná služba nezúčastnila bezpečnostního brífinku, který se konal v devět hodin ráno v den atentátu a byli na něm přítomni členové zásahové jednotky (SWAT) a týmy odstřelovačů. Pozice odstřelovačů si prý bezpečnostní složky okresu Butler volily samy, alespoň pro odstřelovače, kteří byli pod jejich velením. Kromě bezpečnostních složek z okresu Butler byly přítomny ještě složky okresů Beaver a Washington. Dle zjištěných informací bylo na místě méně než 40 příslušníků zásahové jednotky a odstřelovačů. Během brífinku prý jednotka nouzového nasazení (ESU) místním policistům ukázala fotky bezpečnostního perimetru, na kterých ale nebyla budova, ze které střelec střílel.
„Není jasné, proč se Tajná služba brífinku neúčastnila a do jaké míry ESU z Butleru s nimi spolupracovala, aby vytvořila bezpečnostní plán pro setkání,“ píše Johnsonova kancelář. Nicméně, dotyčná ESU se prý věnovala riziku dronů, zvláště vzhledem k tomu, že střelec Crooks měl před atentátem z dronu získat povědomí o oblasti. „Není známo, zda byla ohledně Crooksova dronu podniknuta nějaká akce nebo kdy se na jeho dron přišlo,“ podotýká kancelář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
tajná služba , USA , vyšetřování , Johnson , Trump , atentát na Trumpa , Crooks
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 7 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim