5x porsche, 10x luxusní BMW, tolik peněz nalilo vnitro do Transparency International. Konečně máme seznam těch neskutečných částek

03.01.2019 4:42

Zabývat se korupcí vypadá jako ten nejlepší počin v oblasti podnikání. Alespoň to lze konstatovat na základě sum, které ParlamentníListy.cz postupně vydávají v souvislosti s neziskovkou Transparency International. Naší redakci se konečně podařilo získat i data Ministerstva vnitra, která nyní vydáváme. Souhrnně se přitom bavíme o téměř 15 milionech korun z resortu, kam spadají například policisté nebo hasiči.

5x porsche, 10x luxusní BMW, tolik peněz nalilo vnitro do Transparency International. Konečně máme seznam těch neskutečných částek
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

Anketa

Důvěřujete Janu Hamáčkovi?

4%
96%
hlasovalo: 12941 lidí
Jak ParlamentníListy.cz uvedly v minulosti, Transparency International brala, kde to šlo. Peníze zkasírovala i za kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Ministerstvo školství jí za to zaplatilo přes tři miliony. A nebylo jediné. Téměř půl milionu odeslal do TI například Sociologický ústav AV ČR (nynějším ředitelem je Tomáš Kostelecký). Také v tomto případě nás zajímal důvod. „Společnost Transparency International zpracovávala analýzy pro projekt Snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v ČR, který byl realizován v letech 2010 až 2013 a jeho poskytovatelem bylo Ministerstvo vnitra.“

Z přesných podkladů, které máme k dispozici, vyplývá, že Transparency International v posledních letech na darech a příspěvcích získala astronomických 80 milionů korun. Na tuto sumu se složilo několik desítek firem, subjektů či státních institucí. Jmenujme České dráhy, v minulosti Český svaz ledního hokeje a řadu jiných.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7066 lidí

Z těchto subjektů se zády k našim dotazům stavělo po dobu několika týdnů především Ministerstvo vnitra. To se zkrátka rozhodlo nesdělit, z jakých důvodů obrovské sumy (téměř 15 milionů korun) Transparency International kasírovala. Až po novém roce nastala změna a resort Jana Hamáčka (ČSSD) s námi začal komunikovat.

Z jeho odpovědí tak vidíme, jak závratné cifry neziskovka dostávala a jak plytké „plnění“ za to resort obdržel.

„Nezisková organizace Transparency International – Česká republika, o. p. s., od roku 2009 do roku 2017 čerpala z dotačních programů, zaměřených na prevenci korupčního jednání, vedených Ministerstvem vnitra finanční prostředky v úhrnné výši 14 812 457,70 korun. Jednalo se o finanční prostředky zaměřené na projekty prevence korupčního jednání. Dotační řízení zaměřené na prevenci korupčního jednání realizované v rámci MV podléhá,“ sdělila ParlamentnímListům.cz tisková mluvčí Hana Malá.

A za co přesně tyto částky vnitro platilo? Namátkou vybíráme projekty, u kterých budeme požadovat přesné plnění, konkrétní výstupy a hmatatelný přínos pro Ministerstvo vnitra České republiky

  • 2010: Provoz protikorupční linky 199 – 2 600 000
  • 2010: Provozování právní poradny – 750 000
  • 2011: Prevence korupčního jednání – 2 000 000
  • 2013: Prevence korupčního jednání – 1 200 000
  • 2014: Prevence korupčního jednání – 1 115 000
  • 2015: Maják v moři korupce – 1 100 000
  • 2016: Maják v moři korupce – 850 000
  • 2016: Veřejné peníze ve sportu – 100 000
  • 2017: Právní poradna a whistleblowerské centrum TI – 850 000

Snažili jsme se zjistit, co Maják v moři korupce, na který Ministerstvo vnitra přispělo téměř dva miliony korun, vlastně znamená.

Jde prý o bezplatnou právní poradnu lidem, kteří se setkali s korupčním jednáním a chtěli o něm informovat. „Poradna dále zaměřuje svůj zájem na pomoc zaměstnancům orgánů veřejné moci a soukromých subjektů, kteří se dozvědí o korupčním jednání na svém pracovišti, tzv. whistleblowerům. Právní poradenství poskytujeme pouze osobám, které se na nás obrátí v dobré víře, tj. jsou upřímně přesvědčeny o tom, že poskytnutá informace je pravdivá a úplná,“ stojí v materiálu, které TI vydala. 

Kdo taky v minulosti vedl vnitro:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

17:48 Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

Prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a návrat k výkonu prezidentsk…