90 procent mladých tady schvaluje teror. Ale islám za to nemůže. Podívejte se do zlé čtvrti Bruselu

12.04.2016 9:02

Problémem není islám, ale špatná práce vládních úředníků, kteří dopustili vytvoření zakonzervovaných etnických ghett, ve kterých mezi mladými bují zloba, zločinnost a problémy s vlastní identitou – přesně to, co jde na ruku náborářům z řad radikálních islamistů, vyjádřil pro NY Times svůj názor na současnou explosivní situaci v Belgii Yves Goldstein, jeden ze zaměstnanců úřadu v problematické městské části Schaerbeek.

90 procent mladých tady schvaluje teror. Ale islám za to nemůže. Podívejte se do zlé čtvrti Bruselu
Foto: Twitter.com
Popisek: Teroristické útoky v Bruselu

„Naše města čelí ohromnému problému, dost možná největšímu od dob druhé světové války. Jak je možné, že lidé, kteří zde v Bruselu nebo v Paříži byli narozeni, mohou nazývat hrdiny lidi, kteří šíří násilí a teror? To je hlavní otázka, na kterou musíme hledat odpověď,“ je přesvědčen Goldstein.

Belgičan také novinářům sdělil, že mnoho jeho přátel, kteří vyučují na středních školách v převážně muslimských městských částech Molenbeek a Schaerbeek, mu přiznalo, že „90 % jejich studentů ve věku sedmnáct osmnáct let nazývají pachatele teroristických činů hrdiny“.

Právě Schaerbeek s Molenbeekem jsou dvě bruselské městské části, kde měl šestadvacetiletý Salah Abdeslam dostatek času a prostoru na to, aby se spolu se svou skupinou přívrženců Islamského státu připravili na útok na obyvatele Paříže.

Populace Bruselu se skládá z 25 % vyznavačů islámu – 70 % z nich je původem z Maroka a 20 % z Turecka. Etnické skupiny se drží pohromadě a pro kohokoliv z vnější jako třeba příslušníky belgické policie, je velmi složité „dostat se pod pokličku“ toho, co se tam děje.

Belgický model integrace je něco mezi tím francouzským, který shromažduje všechny migranty v oblastech kousek za městy, a tím britským a americkým, který vytváří drobné komunity uvnitř samotných měst. „V Bruselu žijí všichni ve městě. Upřednostňujeme model založený na diverzitě a smíchávání různých skupin v rámci stejných městských částí,“ řekl Goldstein.

„V Molenbeeku a Schaerbeeku náš model ovšem selhal. Existují čtvrti, ve kterých lidé vídají pořád tytéž lidi, chodí do škol se stejnými lidmi. Jaké mají tito lidé spojení se společností jako celkem? Hlavním problémem je tedy vznik těchto ghett – problém je v aktuální formě městského rozvoje,“ myslí si náčelník štábu ministerského předsedy regionu hlavního města Bruselu Yves Goldstein.

Tito lidé do svých osmnácti dvaceti let nenavštíví žádné muzeum. Nikdy neviděli Chagalla, Dalího nebo Warhola. Nemají ani představu o tom, co to znamená o něčem snít,“ řekl.

Přestože jako velký problém belgický úředník označuje jejich častou chudobu a nezaměstnanost, pochybení vidí i na straně belgických úřadů. „Nedáváme těmto lidem šanci, aby se naučili myslet jinak, aby viděli něco jiného než jen ten jejich malinký svět,“ pokračoval ve výčtu problémů Goldstein a dodal: „Pro ty teroristy je náboženství jen záminkou. Oni v nic nevěří, ale islám jim dává možnost vyjádřit svou frustraci.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…