A co kdybychom uprchlíky sami odváželi z Afriky a pak je rozdělovali po Evropě, stojí v článku britského autora knih o přistěhovalectví

10. 6. 2015 10:05

Fotograf a autor knih věnujících se tématu přistěhovalectví David Bacon na webu Al-Džazíry soudí, že by měla Evropská unie přestat řešit jen boj proti pašerákům s lidmi, ale snažit se spíš všemi silami pomáhat samotným uprchlíkům. V neposlední řadě by dle jeho názoru měli Evropané přestat s vojenskými intervencemi a podporou autokratických režimů ve třetím světě.

A co kdybychom uprchlíky sami odváželi z Afriky a pak je rozdělovali po Evropě, stojí v článku britského autora knih o přistěhovalectví
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Bacon tvrdí, že Evropská unie řeší problémy s migrační vlnou přistěhovalců nedostatečným způsobem. Podle jeho názoru se až příliš zaměřuje na zajištění hranic a boj proti pašerákům s lidmi, ale opomíjí samotné uprchlíky. To prý vede k tomu, že jsou miliony lidí hledající v Evropě útočiště ve vážném ohrožení. „EU vyzvala členské státy, aby přijaly 40 000 syrských uprchlíků, ale v loňském roce hledalo azyl v EU více než 600 000 uprchlíků. Tento nepoměr znamená, že obrovský počet uprchlíků nebude mít žádný právní status,“ uvádí Bacon a poukazuje v této souvislosti na vzestup „protipřistěhovaleckých“ politických stran požadujících zavedení restrikcí pro azylanty.

„Francouzský prezident Hollande vyzýval nedávno k tvrdšímu zásahu vůči obchodníkům s lidmi. Evropští lídři uvažují o vracení žadatelů o azyl do místa, odkud vypluli k evropským břehům, a následném potopení jejich člunů. Podobné akce by však představovaly porušení základního práva na azyl. To se však nejspíš nestane, protože EU je vázána mezinárodním právem a nemůže vracet uprchlíky tam, kde by jim hrozilo pronásledování,“ píše Bacon a poukazuje na to, že brojení proti obchodníkům s lidmi se evropští politici zbavují zodpovědnosti za důvody, které vyhánějí uprchlíky z jejich domovů. „Kriminalizace uprchlíků a potápění jejich lodí jejich příliv nezastaví, stejně jako budování hraničních stěn na americko-mexické hranici,“ soudí Bacon.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Podle Bacona existují mnohem humánnější a zákonnější způsoby, s jakými je možné se vypořádat se současnou krizí. „Italská poslankyně a bývalá mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Laura Boldriniová navrhla, že by mohla Agentura OSN pro uprchlíky zřídit pobočky v severní Africe, kde by lidé mohli požádat o azyl. Toky uprchlíků by tak mohly být organizovány a žadatelé o azyl by mohli být přerozdělováni rovnoměrněji mezi evropskými zeměmi. V roce 2013 v Německu řešili 200 000 žádostí o azyl, v Itálii 64 000, zatímco ve Finsku jen 3560 a například v České republice 1000,“ uvádí Bacon.

„Boldriniová věří, že by spravedlivé přerozdělování žadatelů o azyl bylo vyjádřením solidarity mezi jednotlivými členskými státy EU. Její návrh by mohl pomoci zachránit tisíce životů a zaručit jim právo hledat bezpečnější útočiště v situaci, kdy jsou ve svých domovech ohrožování v důsledku války či hladomoru. Italská politička dále navrhuje, aby byli pašeráci lidí odříznuti od svých bankovních kont,“ informuje Bacon, ale zároveň připouští, že žádné z těchto opatření nemůže příliv uprchlíků zastavit a ani to dle jeho názoru není jejich účelem. „Mohou však minimalizovat počty zemřelých ve Středozemním moři a zajistit humánnější zacházení s těmi, co jsou již v Evropě. Neexistuje vojenské řešení tohoto problému. Pašeráci s lidmi prosperují také kvůli chaosu, který vyvolaly evropské mocnosti vojenskou intervencí v Libyi,“ poukazuje Bacon.

Omezení migrační vlny dle jeho názoru vyžaduje změnit způsob, jakým Evropská unie jedná se svými bývalými koloniemi. „Evropa by měla učinit krok k tomu, aby pomohla těmto lidem zlepšit budoucnost v jejich vlastních zemích. To zahrnuje ukončení vojenských intervencí a podpory autokratickým režimům i revizi obchodních a investičních dohod, které vedou k ekonomické polarizaci. Podobná opatření by mohla napomoci k tomu, aby lidé z Afriky či Blízkého východu nemuseli opouštět své domovy. Migrace by tak byla dobrovolnou volbou a nikoli vynuceným aktem,“ je přesvědčen Bacon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …