A co romské děti, mají se kde učit? Piráti hodili vládě na hlavu zprávu o vzdělávání. Využili i třináct let starý evropský rozsudek

04.01.2021 18:45

Pirátům se nelíbí zpráva vlády o rovném přístupu ke vzdělání. Podle nich nereflektuje dopady pandemie, a tak žádají kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) o přepracování. Informují o tom na svém webu.

A co romské děti, mají se kde učit? Piráti hodili vládě na hlavu zprávu o vzdělávání. Využili i třináct let starý evropský rozsudek
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo
reklama

Rovným přístupem romských dětí ke vzdělávání se dnes odpoledne na své pravidelné schůzi bude zabývat vláda v souvislosti s její zprávou směřovanou Radě Evropy. Piráti v té souvislosti upozorňují na to, že Česká republika se již třináctým rokem neúspěšně snaží vyhovět rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

Ten totiž uvádí, že romské děti nemají stejné možnosti vzdělávání. „Kromě tohoto přetrvávajícího problému však vládní zpráva vůbec nereflektuje dopady pandemie covid-19, která významně rozdíly ve vzdělávání prohloubila – jde především o nedostatečné zázemí pro distanční výuku jako například absence technických prostředků nebo podpory rodičů,“ informují Piráti, kteří v otevřeném dopise žádají vládu o přepracování dokumentu. Podle nich se totiž stále nedaří naplňovat rozsudek Evropského soudu pro lidská práva a zajistit férový přístup ke vzdělání pro všechny.

Dalším důvodem, proč Piráti vyzývají vládu k přepracování dokumentu, je, že podle nich vůbec nebere v potaz pandemii a vládní opatření, která vzdělávání zcela zásadně ovlivnila.

„Podle odborníků pandemie těžce dopadla mimo jiné právě na nízkopříjmové rodiny, kde často chybělo zázemí pro distanční výuku, ať už jde o technické prostředky jako počítač či připojení k internetu anebo o nedostatečnou podporu ze strany rodičů,“ vysvětlil pirátský poslanec a delegát do Parlamentního shromáždění Rady Evropy František Kopřiva. „Právě vzdělávání je jedním z hlavních předpokladů, jak se vymanit ze začarovaného kruhu chudoby a vyloučení. Když stát dětem nezajišťuje dobré vzdělání, bere jim šanci na lepší budoucnost,“ dodal Kopřiva.

Dalším důvodem, proč Piráti vyzývají vládu k přepracování dokumentu, je, že podle nich vůbec nebere v potaz pandemii a vládní opatření, která vzdělávání zcela zásadně ovlivnila.

„Obzvláště ve strukturálně postižených lokalitách nedostatečná podpora škol, učitelů a sociálních služeb znamená pro už tak znevýhodněné romské děti problém. Odeslat zprávu, která nereaguje na zásadní zhoršení podmínek v realitě a selhání českého státu v podpoře distanční výuky, znamená jenom oddalování řešení a je přímo v rozporu jak se zájmy dětí, tak se základními principy dobré správy,“ uvedl i europoslanec Pirátů Mikuláš Peksa. „A pokud vám nestačí promarněné šance, tak výpadky ze vzdělávání mají i jasně měřitelné dopady. Za každého žáka, který nedokončí základní školu, přichází stát podle výpočtu Agentury pro sociální začleňování o 15 milionů korun na daních,“ uzavřel Peksa.

Na problémy se zajištěním distanční výuky ve školách, především z důvodů špatného technického vybavení škol a některých domácností, upozorňují Piráti již několik měsíců. Od října do listopadu 2020 proto organizovali veřejnou sbírku počítačů, tabletů a veškerého příslušenství v jednotlivých krajských pirátských centrech. Na distribuci vybavení, která proběhla za přísných hygienických podmínek, se podílely také organizace, které se distanční výuce věnují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

13:34 Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

Karibik, Spojené arabské emiráty, Ukrajina, Kypr, tam všude měly vlastníky společnosti spojené s ten…