A co ta extremistická islamistická strana! Ekonom Kohout se podíval na výsledky nizozemských voleb a zhrozil se

16.03.2017 20:20

Ekonom Pavel Kohout se podíval na nizozemské volby z trochu jiného úhlu než jiní odborníci. Poukázal na to, že ve volbách uspěla také nizozemsko-turecká strana DENK, která se staví vstřícně k islámu.

A co ta extremistická islamistická strana! Ekonom Kohout se podíval na výsledky nizozemských voleb a zhrozil se
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

„Extremistická islamistická strana DENK získala v Amsterdamu 7,5 procenta. Tohle komentátory a politology nevzrušuje,“ napsal Pavel Kohout na sociální síti twitter s odkazem na včerejší nizozemské volby, v nichž druhý skončil nacionalista Geert Wilders, jenž s 20 křesly v parlamentu zaostal za očekáváním. Předvolební průzkumy předpovídaly jeho vítězství. Z triumfu se však těší dosavadní lidovecký premiér Mark Rutte.

Volby však přinesly i další překvapení. Předně, nizozemská sociální demokracie utrpěla drtivou porážku. Z dosavadních 38 poslaneckých křesel z voleb 2012 zůstalo jen devět křesel. Na výsluní naopak vystoupala Zelená levice, která v roce 2012 získala čtyři křesla. V roce 2017 už je to 16 křesel.

Uspěla také strana DENK, turecko-nizozemská strana, která se staví na stranu imigrantů. V roce 2012 tato strana ještě neexistovala. O pět let později, tedy letos, dostala tři křesla. Strana vznikla v roce 2015, kdy se od nizozemské strany – v podstatě sociální demokracie – odtrhlo několik politiků a založilo stranu novou. Z holandštiny lze DENK přeložit jako „myslete“, ale svůj význam má slovo i v turečtině, kde znamená „rovnost“.

Strana skutečně prosazuje rovnost původních obyvatel Nizozemska a přistěhovalců, kteří podle strany DENK čelí diskriminaci, kterou je třeba zarazit. Mimo jiné tím, že vznikne registr údajných rasistů, kteří na imigranty útočí. Strana také žádá, aby se přestalo používat slovo „přistěhovalci“, protože nové občany Nizozemska stigmatizuje. Slovo „integrace“ by strana DENK nahradila slovem „přijetí“.

Stranu založil Tunahan Kuzu, narozený v Turecku, který prohlásil, že noví občané země konečně získali hlas v dolní komoře parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …