A dvě miliardy jsou pryč. Na ředitele ČT se provalilo, jak utrácí

08.04.2017 8:52

Generální ředitel České televize Petr Dvořák od svého nástupu do funkce v roce 2011 dostal od radních, kteří na něj mají dohlížet, v součtu více než devět milionů korun odměn. K řádnému platu 230 tisíc měsíčně. Jedním z klíčových zdůvodnění štědrých bonusů je vyrovnané hospodaření televize. Jak však plyne z analýzy dnešní MF DNES, hospodaření je vyrovnané především opticky. List upozorňuje, že za své funkční období totiž kromě každoročních rozpočtů Dvořák bez většího rozruchu utratil ještě na dvě miliardy korun z úspor, které si televize nastřádala před jeho příchodem.

A dvě miliardy jsou pryč. Na ředitele ČT se provalilo, jak utrácí
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

List připomíná, že Dvořák se na konci dubna pokusí svůj post generálního ředitele obhájit.

Deník upozorňuje, že Dvořák řádný rozpočet televize rok co rok „dotankovává“ z takzvaného fondu televizních poplatků. Do něj putují peníze, které ze zákona musí platit všichni majitelé televizorů. ČT si tam do roku 2011, kdy nastoupil Dvořák, naspořila na 3,8 miliardy korun.

Po šesti letech Dvořákova působení v křesle ředitele z úspor letos zbude na účtech televize jen 1,8 miliardy, upozorňuje list s tím, že podobný fond, který by existoval paralelně s řádným účetnictvím, je přitom unikát. Ani veřejnoprávní Český rozhlas ho nemá.

Dvořákovo hospodaření podle listu začali řešit poslanci volebního výboru Sněmovny, který má na hospodaření ČT dohlížet. „Fond skokově mizí. Já jsem vznášela dotaz, co se bude dělat, až se vyčerpá celý fond poplatků. Odpověď zněla, že se pak povede diskuse o navýšení televizních poplatků,“ řekla místopředsedkyně výboru Nina Nováková (TOP 09).

Jak list dále píše, členové Rady ČT nepřipouštějí, že by chybějící peníze z fondu Dvořák prohospodařil. „V minulých letech jsme se snažili držet nějakou výši rezervy. Můj názor ale je, že nemá smysl, aby byla zbytečně vysoká. Peníze byly použité na rozvoj televize a natáčení pořadů,“ konstatoval předseda rady Jan Bednář.

Z dokumentů podle deníku plyne to, že ČT řadu peněz z fondu spotřebovala na rutinní provoz. Úspory se jí smrskly také proto, že se s výjimkou loňska snižovala výše vybraných televizních poplatků. ČT to zdůvodňuje poklesem televizorů v domácnostech. Jenže například rovněž veřejnoprávnímu Českému rozhlasu výběr poplatků naopak roste. Takže zatímco vybrané poplatky ČT mezi roky 2011 a 2015 klesly o 150 milionů, rozhlasu za tu samou dobu o 82 milionů vzrostly.

Dvořák přitom nyní tvrdě odmítá, že by bylo třeba zvýšit televizní poplatky z dnešních 135 korun, což by byl výrazně nepopulární krok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…