A je to: Zemana vážně kárá Brusel. A Hrad důrazně reaguje, slízl to i Sobotka

03.08.2016 8:13

Evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger kritizoval vyjádření prezidenta Miloše Zemana k přijímání migrantů v České republice. Zeman svými výroky oslabuje Evropu, řekl eurokomisař v rozhovoru s německým rádiem ffn.

A je to: Zemana vážně kárá Brusel. A Hrad důrazně reaguje, slízl to i Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech
reklama

„Samozřejmě vím, že Česko z historického hlediska nemá v ústavě zakotveno tolik důvodů pro poskytnutí azylu jako my (Německo),“ uvedl v reakci na úterní Zemanovy výroky Oettinger. „Ale uprchlické kvóty jsme přijali velkou většinou a jsou evropským právem,“ dodal eurokomisař.

Kdo jako Zeman takovým způsobem haní evropské zákonodárství, oslabuje Evropu jako celek, řekl eurokomisař.

Vytvářeli bychom podhoubí pro barbarské útoky

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček v úterý řekl, že prezident nesouhlasí s jakýmkoli přijímáním uprchlíků. Česká republika by tím podle něj vytvářela „podhoubí pro barbarské útoky“ na svém území.

Česká vláda před časem oznámila, že přijme 80 migrantů z tureckých uprchlických táborů. Na základě kvót schválených loni v září by mělo Česko přijmout celkem 2691 migrantů. Podle Zemana by se měli k takové věci vyjádřit poslanci a senátoři.

„Skutečně si myslím, že se musíme sami sebe zahanbeně ptát, jestli nemůžeme 300 000 obklíčených Syřanů v Halabu nabídnout víc,“ řekl dále v rozhovoru Oettinger. Lidé ve městě na severozápadě Sýrie, které je v obklíčení sil syrského prezidenta Bašára Asada, podle německého eurokomisaře hladoví a jsou na pokraji smrti.

Ovčáček reaguje

Na eurokomisařova slova vzápětí zareagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček těmito slovy: „Pro pana eurokomisaře ještě jednou a důrazněji: Žádní migranti v ČR na základě evropských kvót nebo ‚dobrovolného‘ přerozdělování.“

Později Ovčáček doplnil, že prezident veřejně vyzval vládu, aby zastavila přijímání migrantů na základě evropských kvót a v rámci ‚dobrovolného‘ přerozdělování. „Odpověď na takovou výzvu zní ANO, nebo NE. Jiné odpovědi by byly jen výmluvami a slizkým blátem,“ uvedl Ovčáček a připomněl, že eurokomisař Oettinger říká NE, první vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš říká ANO. „Pan premiér mlčí. Jak dlouho bude panu premiérovi trvat, než se jasně vyjádří, zda ANO, nebo NE? Začínáme počítat dnes, 3. 8. 2016,“ dodal Jiří Ovčáček.

Celý text příspěvku Jiřího Ovčáčka na jeho facebookovém profilu:

Pro pana eurokomisaře ještě jednou a důrazněji: Žádní migranti v ČR na základě evropských kvót nebo "dobrovolného" přerozdělování.

Tajemství pana premiéra

Pan prezident veřejně vyzval vládu, aby zastavila přijímání migrantů na základě evropských kvót a v rámci "dobrovolného" přerozdělování.

Odpověď na takovou výzvu zní ANO nebo NE. Jiné odpovědi by byly jen výmluvami a slizkým blátem.

Eurokomisař G. Oettinger říká NE

1. vicepremiér a ministr financí A. Babiš říká ANO

Pan premiér mlčí.

Jak dlouho bude panu premiérovi trvat, než se jasně vyjádří, zda ANO nebo NE?

Začínáme počítat dnes, 3.8.2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Taková bída ještě nebyla. Fridrichová zašla s kamerou na dno Česka

7:24 Taková bída ještě nebyla. Fridrichová zašla s kamerou na dno Česka

„Roste počet lidí, kteří nemají co jíst. Pandemie za sebou nechává v Česku spoušť." Těmito slovy uve…