A je to tady. Německo prosí NATO o pomoc s běženci

10.02.2016 16:37

Německá kancléřka Angela Merkelová požádala ministry obrany NATO, aby projednali pomoc Aliance při hlídkování na moři. Jde tak o krok, jak zastavit migrační vlnu. Turecké pobřežní hlídky a agentura Frontex na to samy nestačí. Píše o tom MF Dnes.

A je to tady. Německo prosí NATO o pomoc s běženci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Je s podivem, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pomoc nevyloučil, i když ještě před pár měsíci tvrdil, že se ochranou hranic Severoatlantická aliance nezabývá. „Myslím, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize,“ uvedl šéf NATO. Ministři obrany o požadavku Berlína a Ankary budou jednat už koncem týdne v Bruselu. 

Pro MF Dnes se k návrhu Německa, který Merkelová prezentovala po schůzce s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře, vyjádřil i český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Všechna opatření NATO či EU, která by vedla k zvládnutí migrační krize, nelze než přivítat,“ řekl. I přesto se však nepředpokládá, že by se na jednání podařilo dosáhnout dohody. Operace NATO se totiž například nelíbí řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi, který si dal ihned podmínku, aby lodě NATO hlídkovaly pouze v tureckých teritoriálních vodách. 

Zadostiučinění tak mohou cítit prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO), kteří toto po Stoltenbergovi chtěli v září. Tehdy však Stoltenberg uvedl, že tyto problémy nejsou v kompetenci NATO, ale EU. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…