Kiracofe konstatuje, že nedávné vítězství Republikánů v listopadových volbách do Kongresu se zásadně promítne do prosazování neokonzervativní zahraniční politiky Spojených států. Podle Kiracofeho tak vzroste pravděpodobnost rozpoutání nové studené války. „Neokonzervativní myšlení bylo sice přítomno od dob Trumana i u Demokratů, ale v posledních dekádách začalo dominovat i mezi Republikány. Druhá válka v Iráku a politika na Blízkém východě je příkladem toho, jak se v obou politických stranách neokonzervatismus hluboce zakořenil,“ tvrdí profesor Kiracofe, který byl v minulosti také členem amerického senátního výboru pro zahraniční vztahy.
Kiracofe míní, že pro toho, kdo je obeznámen s neokonzervativní zahraniční politikou, nemůže být snaha Američanů o oživení studené války v Evropě žádným překvapením. „S konfliktem na Ukrajině jsme všichni dostatečně obeznámeni. Spojené státy se netají tím, že v posledních dvou letech investovaly do další barevné revoluce, která měla vést ke změně režimu, částku přesahující 5 miliard dolarů,“ poukazuje Kiracofe a zmiňuje konkrétně nátlak na Maďarsko a Českou republiku. „V očích amerických politiků mají tyto dvě země až příliš úzké diplomatické a ekonomické vztahy s Ruskem a Čínou. Washington chce izolovat Rusko a vyřadit ze hry Čínu,“ tvrdí Kiracofe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro