A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

23.05.2019 21:59

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální dění hýbající nejen českou politickou společností. Ve zhruba hodinovém pořadu Týden s prezidentem se vyjádřil ke spolku Milion chvilek pro demokracii, které by přejmenoval na „Milion chvilek za anarchii“, a nazval je zbabělci, ale také k Martinu Langovi, který nabádal k jeho podřezání, za což jej označil za šílence zralého na psychiatrii. Dále se vyjádřil také k osvobození Iva Rittiga, jehož obličej prý jasně říká, že je jak mafián Don Corleone. A nevyvrátil ani spekulace, že nepřijme demisi ministra kultury Antonína Staňka.

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...
Foto: Printscreen Blesk.cz
Popisek: Prezident Zeman při rozhovoru pro web Blesku
reklama

Tentokrát byl pořad předtáčen o den dříve, tedy ve středu z důvodu Zemanova nabitého pracovního programu. První otázka Jaromíra Soukupa směřovala k tomu, že Zeman ve středu na Hradě přijal společně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu. „Myslím, že by bylo dobré zmírnit napětí, které mezi nimi je. Kala by se neměl plést do politiky a premiér Babiš by měl s úctou respektovat nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu,“ sdělil své poselství, které jim coby prostředník jejich dialogu, již předal.

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 26087 lidí

Ministryně financí Alena Schillerová už předložila parametry státního rozpočtu na rok 2020. Prezident uvedl, že se již dohodli, že se koncem června, či začátkem července v Lánech na expertním týmu setká i společně s premiérem Babišem. Komunisti však návrh ministryně označili za nepřijatelný. Soukup připomněl, že Babiš prohlásil, že pokud tento návrh neprojde, tak si dovede představit pád vlády a předčasné volby. „Takové vyhrožování je v politice obvyklé, nebral bych ho příliš vážně,“ mávla hlava státu rukou.

Na řadu přišel Babišův nápad. ČSSD navrhla sektorovou daň, na kterou premiér řekl jasné ne, protože dodatečné zvýšení daňové zátěže nechce. Vymyslel proto národní rozvojový fond, do kterého by banky přispívaly dobrovolně. Bankovní asociace se tomu nebrání, pokud budou pak peníze použity na investice a dlouhodobé projekty. Prezident se však na to konto začal pousmívat a poukázal na jeden hlavní problém. „Je to dobrá myšlenka, ale záleží na tom, kolik peněz se tam nakonec objeví, to je problém. Představa Babiše je 20 procent z divident, ale bankovní asociace neřekla, kolik procent z divident dá,“ zvedl Zeman varovně ukazováček.

Své pak řekl i k blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Velmi pozitivně zhodnotil předvolební kampaň. „Je klidná, věcná, argumentovaná. Žádné podpásovky, toho si važím,“ uvedl s tím, že v normálních parlamentních volbách jsou podpásovky běžné. „Je to dáno tím, že volební účast bude jen 20 procent i přes všechny výzvy k účasti,“ myslí si hlava státu, podle které i 21 poslanců, které tám máme, mohou být vítanou posilou pro některé kluby, které se v EP združují.

Soukup na to konto vytáhl zmiňovaný možný vliv Ruska ve volbách, který Zeman smetl ze stolu. „To říkal i Drahoš v prezidentských volbách. Ale jak to udělat? To přijde někdo a řekne, mám tu balík rublíků, zaplatím vám, když budete volit Zemana, pokud je to ruský agent? Tak to nefunguje. Fake news je poplašná zpráva, že Čína a Rusko ovlivňují volby. Je šířena těmi, kdo se možná právem obávají, že by mohli volby prohrát, a předem si hledají alibi pro tuto prohru,“ míní prezident.

Další téma, které Soukup otevřel, bylo, že stát chce koupit podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) za korunu. „Představa, že by to někdo koupil za korunu, nebo prodal, když to má třímiliardový zisk, je poněkud naivní,“ podotkl Zeman a jako optimální řešení navrhl, že by ArcelorMittal mohly koupit Třinecké železárny coby úspěšný a osvědčený domácí podnik.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nejdiskutovanější politické téma dnešních dnů je i rezignace ministra kultury Antonína Staňka. Soukup rovnou položil otázku, zda Zeman přijme jeho demisi. „Ježímarjá, to by vás potěšilo, kdybych řekl. Mohu pouze konstatovat, že se řídím zásadou, že nejdříve si musím opatřit informace. Ty chci slyšet od Hamáčka a od Staňka, teprvé poté se rozhodnu,“ zdůraznil.

Na otázku, zda si dovede představit, že se rozhodne přesvědčit Staňka, aby ve funkci setrval, odvětil, že jeho fantazie je neomezená. „Já si dovedu představit vše včetně třetí světové války,“ reagoval prezident, který opět kvitoval Staňkovo rozhodnutí ve věci odvolání ředitele Národní galerie.

Rozhodně o odvolání ministra podle Zemana nemají právo rozhodovat umělci. „I když by asi byli rádi. Kontroly na Ministerstvu kultury také prokázaly určitou nehospodárnost. Nechci říkat o rozkrádání, ale vyplývá z toho, že jestliže kulturní fronta měla pocit, že by si mohla trochu přivydělat, jako chtěl Fajt, tak by potřebovala vláčnějšího a příjemnějšího ministra,“ pravil prezident a dodal, že pokud ČSSD doufá, že tlakem na odvolání ministra Staňka si kulturní frontu nakloní, tak je to naivní úvaha. „Kulturní fronta volí TOP 09,“ vzkázal sociálním demokratům.

Fotogalerie: - V „kotli"

Na Václavském náměstí se protestovalo proti minist...
Dívka s vlajkou Evropské unie
Hra o trůny už skončila. Skončíš taky Babiši?
Zapálení demonstranti využili kvůli výhledu co se ...
Na Václaváku bylo plno přesně, jak aktivisté slibo...
Přišli i mladí

Opomenuty nezůstaly ani demonstrace proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Opět je Zeman označil za komické, jelikož se Benešová ve své nové funkci ještě nestačila ani předvést. Všiml si, že demonstranti žádali demisi Andreje Babiše, a i pro ně měl proto jasný vzkaz. „Na to v demokratickém systému máme svobodné volby. Pokřikování na náměstí je anarchie, zatímco opravdová demokracie je tvrdá a těžká práce, která vrcholí volbami a úsilím získat většinu na svou stranu,“ vzkázal jasně k organizátoru demonstrací, kterým je spolek Milion chvilek za demokracii.

V kontextu s tím Soukup uvedl, že tyto akce očividně nejsou nic levného. Myslí si, že zatím vším naopak stojí vznik politické strany, což spolek Milion chvilek podle něj potvrzuje i tím, že si diktuje jisté požadavky. „Požadavky se řeší jednáním, ale pokud jde o slávu a podporu veřejnosti, tak chtějí do televize, je to iniciativa politická a ne občanská,“ je přesvědčen Soukup. „Měli by se nazvat Milion chvilek za anarchii. Demokracie je něco jiného. Demonstrace je komická a zbytečná, justici nikdo neohrožuje. Chovají jako zbabělci, radil bych jim, ať se stanou politickou stranou a pak je bude čekat ta tvrdá demokratická práce,“ zopakoval prezident na adresu spolku Milion chvilek.

Dalším předmětem hovoru byl fakt, že soudce pražského městského soudu Petr Hovorka vynesl verdikt, v němž říká, že Ivo Rittig a dalších šestnáct obžalovaných v případu známém jako „kauza předražených pražských jízdenek“ provedli obchodní transakce, které nejsou trestným činem, a proto jsou nevinni. Prezident to nazval ostudou. „Respektuji rozhodnutí soudu, tím by to končilo, kdyby do mě nevjel ďábel. Ten chudák Rittig vypadá jako mafián, prostě ten jeho obličej... je takový, že si pod tím člověk představuje Dona Corleoneho,“ zhrozila se hlava státu.

Závěrem se pak prezident vyjádřil k radnímu z Jesenice u Prahy Martinu Langovi, který před pár dny nabádal k zabití prezidenta kvůli jeho souhlasu se zdaněním náhrad vyplácených církvi. Napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Prezident potvrdil, že už podnikl právní kroky. „Ovčáček podal trestní oznámení. Já mám ochranku, ale jde o 144 poslanců, kteří zákon schválili, a Lang jim rovněž vyhrožuje zabitím a podřezáním hlavy,“ řekl Zeman, podle kterého se asi inspiroval u Islámského státu.

„Jeho status jsem si přečetl, je to zuřivý šílenec. Můžeme diskutovat o tom, jestli patří do vězení, nebo na psychiatrii,“ sdělil svůj názor na Langa. Soukup také kriticky poukázal na to, jak se k věci postavila samotná ODS, že byl Lang sice zbaven funkce, ale zůstává členem ODS, zatímco reakce na Klause mladšího po jeho projevu v Poslanecké snemovně byla velmi rychlá a důrazná. „Také mě to překvapilo. Byl jen zbaven funkce. Člověk, který vyzývá k rozsáhlému teroristickému útoku,“ kroutil hlavou Zeman, který by uvítal jeho vyloučení ze strany.

Dosud si prý myslel, že jsou v ODS nějaké záchvěvy kultivovanosti, ale není tomu tak. „Poté, co se rozhodli Langa ve straně ponechat, si to už nemyslím. Podhoubí ODS není ale jen v Jesenici, ale i v Řeporyjích. Když vidíte Fialu, jak hovoří slušně, a pak máte tyto protiklady, tak si myslíte, že Fiala neví, o čem mluví a není informován, nebo klame tělem,“ řekl na závěr prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …