A kdo že to od Bakaly odvážně koupil RPG Byty? To odkrývají Babišovy noviny

7. 8. 2015 11:50

Komentátoři Miroslav Korecký a Zuzana Kubátová v dnešní MF Dnes konstatují, že Bakala přestává být jedním z největších realitních magnátů v zemi. "Dlouhá story 43 tisíců bývalých bytů OKD na severní Moravě asi zvolna končí. A stává se tichým pomníkem fungování tohoto státu," píší.

A kdo že to od Bakaly odvážně koupil RPG Byty? To odkrývají Babišovy noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

"Celý příběh Bakalových bytů smutně ukazuje, jak v Česku funguje, respektive nefunguje stát. Ne dnes, ani v roce 2004, kdy stát byty OKD prodal, ale vlastně celých těch zhruba dvacet let, během nichž se táhla privatizace dolů a její policejní i soudní dozvuky. A to bez ohledu na to, zda byla zrovna u vesla vláda pravicová, či levicová," poznamenávají a upozorňují na celou historii prodeje bytů, kdy dle nich nejtragičtějším selháním státu byla doprivatizace státního podílu.

"Blížil se vstup do EU a vláda měla strach, aby do toho nestrkal nos Brusel. Prodej včetně ocenění podniku proto uspěchala a výsledkem byla cena 4,1 miliardy, tedy hluboko pod tržní hodnotou, možná až šestinásobně. Politická zodpovědnost padá na hlavu premiéra Sobotky, tehdy ministra financí, který měl privatizaci pod palcem," dodávají s tím, že byty OKD by si zasloužily pomník jako memento: netvor stát s Bakalou v sedle.

Zuzana Kubátová se zároveň společně s Janem Brožem zamýšlí nad novým vlastníkem bytů, nadnárodní skupinou Round Hill Capital. "Málokdo zná všechna právní a byznysová rizika podnikání s bývalými hornickými byty tak jako noví majitelé z nadnárodní skupiny Round Hill Capital. S dosavadními vlastníky bytů – Zdeňkem Bakalou a jeho maďarským partnerem Peterem Kadasem – mají dobrý kontakt," poznamenávají s tím, že ředitelem londýnské divize skupiny je Stanislav Kubacek, který dřív pracoval pro Bakalovu a Kadasovu investiční skupinu BXR. 

Prodej bytů včera zaskočil i nájemnické sdružení Byty OKD. "S nadnárodní korporací Round Hill, jež navíc disponuje exkluzivními informacemi o kořenech sporu, se jim bude jednat hůř, než se Zdeňkem Bakalou - spolumajitelem dnes zadlužených a finančně vyčerpaných ostravsko-karvinských dolů, který má v Česku další podnikatelské aktivity a nemůže vládnoucí politiky zcela ignorovat," píší v MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…