A lidem to prostě neřekneme. Mrazivá změna v rozhodování EU

14.12.2016 8:51

Britský deník Express píše o alarmujícím rozhodnutí Evropského parlamentu, na základě kterého bude možné schvalovat směrnice za zavřenými dveřmi. Mnozí tento krok považují za další důkaz o demokratickém deficitu Evropské unie.

A lidem to prostě neřekneme. Mrazivá změna v rozhodování EU
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Express konstatuje, že návrh nazvaný The Corbett Report, který vypracoval britský labouristický europoslanec Richard Corbett, by měl odstranit zdlouhavou byrokracii při schvalovacích procesech zákonů a nařízení. Napříště by se tak mělo v Bruselu rozhodovat doslova za zavřenými dveřmi a účastnit by se těhcto jednání měli nevolení úředníci a jen malá část volených poslanců Evropského parlamentu,“ konstatuje britský deník s tím, že kritici EU to považují za „pohrdání voliči“.

Zastánci přijatého opatření tvrdí, že by tento krok měl urychlit rozhodování Evropské unii, která by tak mohla pružněji reagovat na aktuální globální výzvy. Naopak kritici z řad euroskeptiků se obávají, že pravým důvodem přijatých opatření je jen snaha Bruselu skrýt před očima voličů své neustále vměšování se do záležitostí členských států. „Klíčové zákony tak mohou být schvalovány bez možnosti kontroly médií i volených zástupců,“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Je to skutečně velmi nebezpečný tah, protože snižuje možnost veřejnost mít pod dohledem důležité legislativní kroky. V konečném důsledku tak budou na Brusel převedeny další pravomoci národních států. I když to na první pohled vypadá jako ryze technicistní záležitost, jde o přelomové rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky,“ zlobí se vůdce britské UKIP a europoslanec Paul Nuttall, který byl do čela strany zvoleni v minulé měsíci.

Anketa

Vadí vám, že o Vánocích budou zavřené supermarkety a velké prodejny?

20%
hlasovalo: 6588 lidí

Nuttall také tvrdí, že euroskeptická část Evropského parlamentu tak přišla o další možnost, jak ovlivňovat vznik zákonů, které mají dopad na obyvatele evropského kontinentu. Naproti tomu navrhovatel zákona Corbett nijak neskrývá svoji radost z toho, že jej jeho kolegové v Evropském parlamentu bez problémů schválili. „Těší mě, že můj návrh byl přijat. Znamená to více transparentnosti, efektivity a také průkaznosti,“ napsal europoslanec na svém Twitteru.

Zatímco v minulosti se každý zákon projednával v Evropském parlamentu ve třech kolech, kdy mohli europoslanci do celého procesu zasahovat svými připomínkami a doplňky, nově tak projdou jen jedním jednáním s cílem minimalizovat počet námitek. Ryze negativně se na přijaté změny dívají také euroskeptici ze Strany svobodných občanů, kteří je ve svém facebookovém příspěvku označili za „smrt demokracii v EU“.

„Eurofilové dnes prosadili změnu, která umožní přijímat směrnice a nařízení tajně. Za zavřenými dveřmi se tak sejdou nevolení úředníci, zástupci nevolené komise a pár vybraných europoslanců a připraví normu, kterou už nebude moci nikdo upravit.Zastánci této možnosti jsou nadšeni, že se "urychlí rozhodování v EU". Pro nás je to další důkaz, že je čas pro #czexit. Pojďme z Unie vystoupit!,“ vyzvali Svobodní, jejichž jediný zástupce v Evropském parlamentu Petr Mach hlasoval proti přijetí Corbettova návrhu.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…