A najednou to šlo. Španělsko sesekalo firmám zisky, snížilo náklady. Inflace? Fuč

04.08.2023 13:15 | Analýza

Pokles inflace napříč Evropou pokračoval i během měsíce června. V rámci Evropské unie došlo k poklesu na 6,4 procenta a eurozóna se dostala až k 5,5 procentům. Česká republika je opět na chvostu žebříčku. Vyzdvihováno je Španělsko, které boj s inflací začalo efektivně a hlavně včas.

A najednou to šlo. Španělsko sesekalo firmám zisky, snížilo náklady. Inflace? Fuč
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto

Údaje agentury Eurostat ukazují, že roční míra inflace v eurozóně byla v červnu 2023 na úrovni 5,5 %, což je pokles z 6,1 % oproti hodnotám, které byly zveřejněny za květen. V porovnání se stejným měsícem minulého roku, kdy inflace činila 8,6 %, je to zhruba o 3 procenta lepší výsledek.

Podobný trend, i když s vyššími hodnotami, lze zaznamenat i v rámci Evropské unie. Tam k horšímu výsledku nepochybně přispívá i Česká republika, která se stále „drží“ na stupních vítězů.

Roční inflace v Evropské unii měla totiž v červnu 2023 hodnotu 6,4 %, což je pokles ze 7,1 % proti květnu 2023. Roční pokles inflace je podobně jako u zemí eurozóny lehce přes 3 procenta.

Co se týká jednotlivých zemí, nejnižší meziroční sazby zaznamenaly Lucembursko (1,0 %), Belgie a Španělsko (shodně 1,6 %). Naopak nejvyšší meziroční sazby byly zaznamenány v Maďarsku (19,9 %), na Slovensku (11,3 %) a v Česku (11,2 %).

Za zmínku stojí z jednotlivých zemí třeba Španělsko, kterému se podařilo z historicky nejvyšších inflačních čísel, která se pohybovala kolem 10 procent, během roku dostat až na hodnotu 1,6 procenta, tedy do oblasti, kterou považuje EU za svůj cíl (pod 2 procenta – pozn. redakce).

Za příklad hodný následování ho udává i Carsten Jung, vedoucí ekonom Centra pro hospodářskou spravedlnost Institutu pro výzkum veřejné politiky. Ten v článku pro server The Guardian vyzdvihuje především chování španělské vlády a její akceschopnost. Naráží především na období po ruské invazi na Ukrajinu, kdy španělská vláda byla velmi rychle připravena pomoci svým obyvatelům a firmám.

„Španělsko omezilo ceny energií více než Spojené království, snížilo náklady na veřejnou dopravu, zdanilo nadměrné zisky a zavedlo limity, o kolik mohou pronajímatelé zvýšit nájemné. I když to s sebou přineslo náklady, inflace se tak nerozšířila více a trvaleji, než jinde,“ píše a porovnává vše s Velkou Británií.

Pravdou je, že ještě na jaře 2022 se k vysoké inflaci vyjádřil španělský premiér Pedro Sanchez s tím, že je to špatné číslo, které ovlivňuje španělskou ekonomiku, zvláště více zranitelné skupiny.

Už 6 týdnů po začátku ukrajinské války vláda premiéra Sancheze odhlasovala „balíček přímé finanční pomoci a výhodným půjčkám pro firmy a domácnosti v hodnotě 16 miliard euro (390 miliard korun),“ napsal tehdy server O energetice.cz a jako příklady podpory uvedl slevu 20 centů (5 Kč) na litr pohonné hmoty, podporu zemědělství 362 miliony euro nebo zastropování maximálního zvýšení nájmu na 2 % na příští tři měsíce. A následovaly další kroky a další podpora.

Zajímavé je také zjištění serveru EUobserver.com, který uvádí, že 90 procent španělské inflace měly na svědomí firemní zisky. Odkazuje přitom na data španělské Hospodářské a sociální rady (CES). Její zjištění ukazují, že zvýšení hrubých zisků způsobilo v roce 2022 90,7 procenta domácí inflace. Mzdy přispěly k obecnému růstu cen pouze 10,9 procenty.

To koresponduje s tím, co píše výše zmíněný Carsten Jung, že spíše než rozžhavená ekonomika je inflace výsledkem toho, že se podniky a lidé snaží přenést vyšší náklady na ostatní, pokud mohou.

Toto potvrdila i analýza Bank of England, která zjistila, že asi tři čtvrtiny inflace pocházely z toho, že lidé a firmy na konci roku 2022 přenesli vysoké ceny energií a potravin na někoho jiného.

Znamená to, že čím dražší byly vstupní náklady, tím dražší byly ty koncové. Zvyšovaly se pak ceny všeho a všude.

Dodejme, že v některých uvedených souvislostech by bylo možné najít paralelu s vývojem inflace u nás a s naším nelichotivým umístěním. Lze totiž s jistotou říci, že na rozdíl od španělské vlády, začátkem dubna 2022 vláda Petra Fialy žádný balíček pomoci firmám a lidem neschválila. Na programu bylo tehdy zajištění předražených energetických surovin. A třeba zastropování cen energií bylo schváleno až v říjnu 2022 a to za ceny, které byly jedny z nejvyšších v EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Asi je to tím, že španělský premiér, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserovnapater , 04.08.2023 16:12:52
rozumí řízení státu a nemá za poradce Křečky!

|  14 |  0

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…