A tak jsem se stal ruským švábem... Opravdu brutální text ekonoma Pikory

07.12.2018 8:05

Ekonom Vladimír Pikora na sebe „práskl“, že se z něj stal ruský šváb. Jak na to přišel? Přečetl si veřejnou část zprávy Bezpečnostní informační služby za rok 2017 a z toho, co v ní nalezl, došel k názoru, že vlastně musí být ruský agent, i když rusky nemluví, peníze od skutečných ruských agentů mu nechodí a Rusa neviděl mnoho let. Ale dovoluje si kriticky uvažovat o EU, takže musí být ruským agentem. Tak to prý vidí BIS.

A tak jsem se stal ruským švábem... Opravdu brutální text ekonoma Pikory
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Vladimír Pikora má pocit, že někteří lidé vidí svět černobíle. Vidí svět, v němž proti sobě stojí dobro a zlo, stojí proti sobě černá a bílá. Když se díváte na svět takhle, v podstatě dospějete k názoru, že kdo není s námi, je proti nám.  

„Bohužel se ukazuje, že k tomuto naivnímu, černobílému rozdělování společnosti nepřispívají jen média, ale dokonce (!) i státní orgány. Tento týden jsem si přečetl zprávu BIS. Zpráva tvrdí, že jsou mezi námi i tací idioti, kteří nefandí EU, a tím ve své hlouposti slouží Rusku, jež je zneužívá. Aha, nechci euro, tudíž nefandím EU, tudíž jsem ruský šváb. To, že názor na ekonomickou výhodnost či nevýhodnost eura nemá s EU nic společného, ani to, že já nemám s Ruskem nic společného, nevadí. Jasné?“ napsal Pikora v komentáři pro Reflex.cz.

Takže pokud nefandíte EU, fandíte třeba brexitu a jste kritičtí k liberální demokracii, je třeba si na vás dát pozor. Pikora má strach, abychom se nevraceli ke komunistickému heslu „socialismus si rozvracet nedáme“. Jen je dnes slovo socialismus nahrazen zkratkou EU.

„Není to konec svobody slova? Kritizovat USA a zároveň Rusko už nejde? Už si musím vybrat jen jednu stranu? Takže podobně, jako dříve za všechno zlé mohla americká mandelinka, dnes za všechno může Putin? Fakt musíme být takoví patolízalové? Musí to být ode zdi ke zdi? Máme se změnit v tak prostoduchou, naivní společnost, v níž je vše černobílé?“ položil ekonom hned několik otázek najednou.

Obratem dodal, že on nefandí ani Rusku, ani Číně, ani 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Fandí konzervativní politice, jakou prosazovala někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová.

Pikora skutečně má obavy, že se vrací doba, ve které existoval jediný správný názor. Tento názor prosazují tzv. „lepšolidé“, jak je nazývá. Kdo má jiný názoru, musí být nevzdělaný hlupák. Podle ekonoma je to od počátku nesmyslný postoj, ale když už ho tito lepšolidé mají, měli by se kolem sebe rozhlédnout a říct si, že naším protivníkem pravděpodobně nebude Rusko, nýbrž Čína.

„Podobně jako dřív jsme potřebovali jasně definovat nepřítele (byly to USA), dnes si zase někteří lidé potřebují jako jasného nepřítele definovat Rusko. Potřebují hromosvod, na který svedou všechnu špatnost světa. Vůbec nechápou, že Rusko už není Sovětský svaz. Rusko není protipól Americe, protože to už není globální dvojka. Globální dvojkou je totiž Čína. Když už tak ‚nutně‘ potřebují někteří lidé hledat ony dva póly světa, ony dvě mocnosti reprezentující bílou a černou, pak by se do jejich vidění světa daleko spíš měla kvalifikovat právě Čína. Čína ovšem roste tak rychle, že brzo z globální dvojky bude jedničkou, a to ekonomicky i vojensky. Zatímco Evropa si například v Evropském parlamentu odhlasovala, že nechce využívat umělou inteligence u zbraní, Čína rozvíjí umělou inteligenci všude. Od nedemokratického hlídání obyvatelstva až po armádu. Rusko je vedle ní už jen stínem bývalé velmoci,“ zdůraznil ekonom.

Ale bez ohledu na to, kdo jednou bude, či nebude naším hlavním soupeřem na politické scéně, bychom podle autora měli začít sami u sebe, tady v České republice. Měli bychom spolu mluvit, naslouchat různým názorům a tím se posouvat kupředu. Pikora se domnívá, že nemá smysl povyšovat se nad své spoluobčany a stavět ve společnosti barikády, jaké teď vidíme ve Francii. Potřebujeme stavět mosty a vyměňovat si na nich názory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyhození Klause ml.: Šafrův web kádroval novináře. Ale vynořilo se FOTO, které vše zvrátilo

12:33 Vyhození Klause ml.: Šafrův web kádroval novináře. Ale vynořilo se FOTO, které vše zvrátilo

S kým se vyfotíš, to je tvůj kamarád a jeho zájmům sloužíš. Alespoň tak by se dalo popsat uvažování …